En Sık Görülen Psikolojik Sorun: Bipolar Bozukluk

Toplum ve ailenin sorumlulukları, kimi zaman insanlara fazladan yükler getirebiliyor. Bu tür durumlarda stresin de etkisiyle çeşitli psikolojik sorunlar yaşanıyor. Bu sorunlardan en çok gözükeni, bipolar bozukluk…

Gaziosmanpaşa Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Dr. Oya Bozkurt, eski ismiyle manik depresif yeni ismiyle bipolar bozuklukla ilgili soruları cevapladı.

 

Bipolar  Bozukluk Nasıl Bir Hastalık? 

İnsanların duygusal evreninde, ruh halinde çeşitli değişiklikler, inişler-çıkışlar muhakkak olur. Öfke, üzüntü, coşku, sevinç, keder, huzursuzluk ve endişe benzeri duygular yaşanabilir. Fakat bipolar bozuklukta; uzun süre hayatsal olaylara çok az veya tamamen ilgisizlik, belirgin iniş çıkışlar, yoğun duygu durum değişmeleri yaşanır.

Bu değişimler; kişinin düşünceleri, fiziksel sağlığı, duyguları, davranışları ve kişinin  işlevlerini, yaşamını keskin şekilde etkiler.

Bipolar bozukluğu olan insanlar, sürekli olarak aşırı yükselmelerden aşırı çöküşlere dönen, bazen normal duygudurum dönemleri bulunan süreçler yaşarlar. Bu rahatsızlığı yaşamak kimsenin suçu veya hatası değildir.

bipolar bozukluk

Ne Sıklıkta Görülüyor? 

Yeryüzünde her 50 kişiden birinde görülebilen bir bozukluktur. Sıklıkla ergenlik veya erişkinlik zamanlarının başında başlar ve ömür boyu devam edebilir. Erkek ve kadınlarda aynı oranda görülür ve ırk,  eğitim, meslek farkı olmaksızın herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır.

 

Ortaya Çıkma Nedenleri Nedir?

Bipolar bozukluğun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yakınlarındaki hiç kimsede bu rahatsızlık bulunmayanlarda görülme olasılığı yüzde 1 ile 3 arasıdır. Birinci derece akrabasında bulunan kişilerin etkilenme oranı, yüzde 11 ile 12 arasındadır.

Eğer ki sorun, tek yumurta ikizinde mevcutsa yüzde 60 ile 80 oranında diğer yumurta ikizinde de hastalık ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar, beyinde duygudurumun normal oranda kalmasını tetikleyen bazı anormallikler olduğunu göstermiştir.

bipolar bozukluk

Mani Halinde Kişi Nasıl Olur? 

En önemli belirtileri; fazla neşeli, bazen öfkeli, aşırı coşkulu duygudurumu, düşünce, konuşma ve hareketlerde hızlanma, benlik kabarmasıdır. Belirtilerin en az 4 ile 7 gün arası sürmesi gerekir.

Hasta kişi kendini aşırı mutlu ve taşkın, enerjik, bazen de aşırı öfkeli hisseder. Aklındaki düşünceleri hızlı bir şekilde akmaya başlar. Dikkat kaybı vardır. Kendini çok güçlü, önemli, diğerler insanlardan üstün görür. Aşırı para harcama, hediyeler alma, başkalarına ısmarlama, cinsel aktivitelerde artış, hızlı araba kullanma isteği, kumar oynama, aşırı miktarlarda iş yükü altına gibi davranış değişiklikleri olabilir.

 

Pek Çok İnsanın Hoşuna Gidecek Bir Durum Gibi Görünüyor…

Bu hastalıkta aşırılıktan doğan tehlikeler ortaya çıkmaya başlar. Mesela aşırı özgüven olması insanın bir anda tartışmalara ve kavgalara girmesine, “Nasılsa en iyi benim kazanırım” diyerek yüklü miktarda para harcamasına, “Çok iyi araba sürüyorum kaza yapmam” diyerek aşırı hızlı ve riskli araç kullanmasına yol açabilir. Manik evresinde öfke, aşırı şüpheci ve neredeyse saldırgan davranışlar da oluşabilir. Aşırı şiddetli geçen mani evrelerinde kişi halüsinasyonlar görebilir.

 

Tanı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Bipolar bozukluk çoğunlukla depresyon zamanıyla başlar, manik dönemler sonraki zamanlarda ortaya çıkar. Bu sebeple hastalar doğru tanı ve doğru tedavi edilene kadar yıllar geçebilir.

Asıl tedavi ilaçlarla yapılır. Hastalığın belirtilerinden dolayı, kimi zaman hem manik hem depresif etkileri kontrol edebilmek almak için sadece ilaç yeterli olmayabilir. İlaç tedavisi ile, manik ve depresif zamanların sayısını azaltmak amaçlanır.

Tedavide iki süreçten oluşur; birincisi ataklar başladığı zaman uygulanan AKUT ilaç tedavisi; ikincisi ise ataklar henüz başlamadan önce uygulanan koruyucu tedavidir. Hastaların pek çoğu iyiyken ilaç kullanmaları gerektiğini düşünmezler ve tedavilerini sonlandırır. Koruyucu tedavi uzun vakite yayılır ve yıllarca sürebilir.

 

Zamanı Ve Süresi Değişiyor

Mani ve depresyonun zamanı ile sayısı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Mani ve depresyon zamanı birkaç gün sürebileceği gibi, aylarca da sürebilir. Zamanla dönemler sıklaşır; bu nedenle de bozukluğun zamanı uzadıkça dönemler arasındaki süreler kısalır.