Ender Saraç’tan Yağları Eritmenin Formülü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK) Çayırova ilçe sergisi açılışında söyleşi veren Dr. Ender Saraç kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme için önemli tarifler verdi.

 

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği KO-MEK Çayırova ilçe sergi açılışında Dr. Ender Saraç, “Kışın ağırlığını ve kilosundan baharda kurtulmanın yolları” adlı söyleşisini gerçekleştirdi.

Kilo kontrolünün önemine vurgu yapan Saraç, “Bel kalınlığının çok olması büyük tehlike teşkil eder. Şeker ve kalp hastalıklarına neden olur. Aç karnına iken bir bardak ballı su içerisine 10 ile 15 damla arası limon damlatın, için veya iki tane kuru kayısı ve 2 tane ceviz tüketerek kan şekerinizi yükseltin” dedi.

Dr. Ender Saraç, vücuttaki şişkinliğin giderilebilmesi için bakla ve enginardan oluşan detoks çorbası tarifimi verdi. Saraç, “İki litre suyun içinde enginarın göbeği, çanak yaprağı ve saplarını, üç avuç taze hindibağı, parmak ucu kadar zerdeçalı, baklayı birlikte kaynatın.

 

Parçalayıcı yardımı ile çorba haline getirin. Zevkinize göre bir miktar soğan ve sarımsak da ekleyebilirsiniz. Bunu yedikten sonra gün içinde başka yiyecek yemeyin. Sindirim sıkıntınız varsa maydanoz da ekleyebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Tariflere devam eden Dr. Saraç, “Bu vereceğim tarifi Anadolu sarımsağı ile birlikte yapın’’ diyerek, iki adet iri ya da üç adet orta boy diş sarımsak, zencefil, su ve limon malzemeleri yardımıyla yapılan çayın tarifini verdi; “Büyük bir bardak su ile birlikte parmak ucu büyüklüğünde zencefili yedi dakika kadar kaynatın.

Ocağın altını kapattığınız zaman hemen sarımsakları parmaklarınızla patlatarak suyun içine ekleyin. İki dakika kadar bekletin. Ilıdıktan sonra iki çay kaşığı kadar limon suyunu içerisine katın. Günde iki kez için. Hazırlayacağınız bu tarif kanı sulandırır, kolesterolü düşürür, yağları eritir” dedi.

Katılımcıların büyük bir dikkatle takip ettikleri ve not aldıkları programda Dr. Ender Saraç konuşmasını şöyle sürdürdü; “Beyaz ekmek, beyaz undan ve Mısır şurubundan kesinlikle uzak durun.
Tam buğday unundan elde edilen ekmek gibi emilimi ağır olan karbonhidratları tüketin. Asla kepekli ekmek sağlıklı diye aklınızda kalmasın.. Nenenizin ekmeğini yiyin. Bir de protein tüketimine ağırlık verelim diyen saraç hamur toplumu değil protein toplumu olalım dedi.

Yağ yenilmesine gelince zeytinyağını öneririm. Zeytinyağı damarları tıkamayan en kaliteli yağdır. İkinci tercih olarak da tereyağını yakmadan eritin, üzerindeki beyaz köpükleri usulca alın bir süre sonra köpük gelmemeye başlar. İşte bu sadeyağdır dedi.

Söyleşiye devam eden saraç, sofranızda bulunması gereken birkaç baharata gelince; zencefil, zerdeçal, kişniş, biberiye. Zencefil; Kuran-ı Kerim’de zikredilen tek baharattır. Vücuttan toksin atmaya yarar dedi.

Zerdeçal; karaciğer ve safra kesesinin tüm pisliğini atmanıza yardımcı olur, kanser ve erken bunamaya karşı insanı korur. Kişniş; vücuttan ağır metalleri atar. Biberiye; kansere karşı koruma sağlar.”