Enerji İçeceklerindeki Büyük Tehlike

Oldukça yüksek oranda kafein barındıran enerji içecekleri, bilhassa karaciğer, böbrek, kalp, ruhsal sıkıntıları ve şeker rahatsılığı bulunanların tüketmesi büyük tehlikeler oluşturuyor.

 

Enerji içeceği olarak isimlendirilen bu meşrubatların canlılığı arttırdığına, atletik performans yada konsantrasyonu arttırdıklarına veya insan sağlığına herhangi bir olumlu etkisinin bulunmadığını aksi yönde karaciğer, böbrek, kalp, ruhsal sıkıntıları ve şeker rahatsılığı bulunanların tüketmesi büyük tehlikeler oluşturduğunu söyleyen

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Obezite, diyabet, kalp krizi, felç ve kanser başta olmak üzere dünya üzerinde salgın bir hastalık gibi yayılan bu sıkıntıların başlıca sebepleri sağlıksız içecek ve yiyeceklerdir. Özellikle gazlı ve şekerli içecekler insan sağlığını tehdit eden meşrubatların ilk sırasında bulunmaktadır. Bu içeceklerin yüksek früktozlu mısır şurubu ile yapılanları da suni tatlandırıcı ile üretilenler kadar zararlıdır.

 

Çocuklarınızı Enerji İçeceklerden Uzak Tutun

Türkiye nüfusunun genç olması sebebiyle içeceklerin meydana çıkardığı rahatsızlıkların fatura henüz çok fazla değil. Ancak bundan 10 yıl sonra sağlık sigortaları ve sosyal güvenlik kurumları bu içeceklerin yaratacağı problemleri karşılayamayacak duruma gelecek. Bu tür hazır içeceklerden çocuklarınızı kesinlikle uzak tutmalı ve çocuklarınızın okul kantinlerinde bu tür içeceklerin satılmasına müsaade etmemelisiniz.

Spor Yaparken Tüketmek Daha da Tehlikeli

Enerji içeceklerinin canlılığı arttırdığına, atletik performans yada konsantrasyonu arttırdıklarına veya insan sağlığına herhangi bir olumlu etkisi kesinlikle bulunmamaktadır aksi yönde karaciğer, böbrek, kalp, ruhsal sıkıntıları ve şeker rahatsızlığı bulunanların tüketmesi büyük tehlikeler oluşturmaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda kafein barındıran bu içecekler yoğun egzersiz sırasında tüketildiğinde kalbi besleyen koroner damarlarında kasılmaya sebep olarak, ölümcül ritim bozukluklarına ve kalp krizine neden olabilmektedir. Bu sebeple spor yapılan zamanlarda enerji içeceklerinin tüketilmesi daha büyük tehlikeleri ortaya çıkarmaktadır.

Aşırı Kafein Tüketimine Dikkat

Kola gazoz ve soda benzeri alkolsüz meşrubatlara oranla enerji içecekleri içeriğinde çok daha fazla kafein bulundurmaktadır. Bu içeceklerin çoğu 250 ml sinde 80 mg kafein içermektedir. Mevcut bulundukları şişe başına kimi enerji içecekleri 505 mg oranında kafein barındırmaktadırlar. Enerji içeceklerinde bulunan kafein tıpta çevresel ve merkezi sinir sistemini uyaran bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Aşırı oranda kafein tüketmek uykusuzluk, mide-bağırsak, sinirlilik, huzursuzluk sıkıntıları ve çarpıntıya sebep olmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı enerji içeceği tüketilmeden bir kez daha düşünülmelidir.