Fayans Temizlemenin Püf Noktaları

Fayans Temizliğinin Püf Noktaları

Evin en çok kullanılan alanlarından olan mutfak, banyo ve tuvalet fayansları zamanla kirlenir. Fayanslar arasında bulunan beyaz bölümler (derz) zamanla sararmaya başlar. Bu kirlenen bölgelerin temizliğinde dikkat etmeniz gereken nokta, temizliğin sürekli olmasıdır. Belirli bir süre temizlemezseniz aynı şekilde yeniden kirlenmeye ve sararmaya başlayacak, bunun sonucunda da hijyen problemi ortaya çıkacaktır.

Fayans Temizlemenin Püf Noktaları

Fayans temizlemeyi daha pratik ve kolayca yapabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

Fayans Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Deterjan ile fayans temizleme: Marketlerde fayans temizleme için satılan deterjanlardan alın. Satın aldığınız bu deterjanı sünger ile fayansa ve fayans aralarına tatbik edin. Bu sayede fayans temizliği rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

Doğal Malzemelerle Fayans Temizleme: Fayansları doğal olarak temizlemek için en önemli madde sirkesidir. Yeteri büyüklükte bir kabın yâda camsil kabının yarısına kadar beyaz sirke kalanına da ılık su doldurunuz. Ardından hazırladığınız karışımı fayanslara ve fayans aralarına dökerek süngerin sert kısmıyla iyice ovalayın. Son olarak da su ile durulayın.

Karbonat Çamaşır, Suyu Karışımıyla Da Fayanslarınızı Temizleme:

Yeteri büyüklükteki bir kabın içerisine bir ölçek çamaşır suyu ve üç ölçek karbonat ekleyin. Temizleyeceğiniz fayansların üzerine bir miktar su dökün. Daha sonra hazırladığınız karışımı fayansların üzerine bir fırça yardımıyla yayın. Fayans üzerinde yarım saat beklesin karışımınız. Daha sonra süngerle karışımı fayansın üzerinden alınız ve su ile iyice durulayınız. Temizlik sırasında kullandığınız çamaşır suyundan dolayı dikkatli olunuz.

 

Fayans Aralarını (Derzleri) Temizleme:
Derzleri temizlemek için, bir miktar çamaşır suyunu su ile inceltin ve kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla derz aralarına sürerek uygulayınız.

Fayans temizlemede ağır kimyasallar kullanmak sağlığınız çok zararlıdır. Ayrıca bu maddeler ile temizlik fayanslar açısından tavsiye edilmez. Bu sebeple çok yoğun kimyasallar kullanmamanızı önermekteyiz. Hangi karışımı kullanırsanız kullanın, temizliğin arından fayansı bol su ile durulayınız.