Gaz Söktürücü – Şişkinlik Giderici –Doğal Bitkisel Çaylar

Gaz problemine karşı yapabileceğiniz etkili ve faydalı bitkisel çaylar bulunmaktadır. Gaz Söktürücü Çayların başında gaz giderici melisa çayı, nane çayı, karahindiba kökü ve rezene tohumu çayı bulunmaktadır. Yapılışları oldukça kolay olan bu çayları bir köşeye not etmeyi unutmayın.

 

Günümüz beslenme alışkanlıkları, aşırı yağlı yemekler ve aşırı sodyum bulunan gıdalar tüketmek gaz oluşumunu ortaya çıkarmaktadır. Gaz, sindirim sırasında tolere edilmemiş besinlerin oluşturduğu hava baloncukları nedeniyle oluşmaktadır. Şişkinliğin sebebi ise vücutta su tutulması, kabızlık ve hormonsal nedenlerdir.

 

Gaz oluşumunu engellemek için ilk yapılması gereken beslenme düzeninde değişiklikler yapılmasıdır. Ağır yemek tüketimine dikkat ederek şeker ve tuzla aranıza mesafe koymalısınız. Gaz ve şişkinlik için evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz doğal ve organik bitki çayları mevcuttur. Tüketeceğiniz bu çaylar ile gaz ve şişkinlikten kurtulabilirsiniz.

 

Şişkinlik Giderici – Gaz Söktürücü Doğal Bitkisel Çaylar

Gaz Giderici Melisa Çayı:

Bir bardak kaynatılmış sıcak su içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş melisa yaprağı ekleyin. Ardından on dakika beklemeye ve demlemeye alın. Ardından süzerek tüketebilirsiniz. Antidepresan benzeri ilaçlar kullanıyorsanız melisa çayını tüketmeyiniz. Aynı etkiye sahip olduklarından tehlikeli bir durum ortaya çıkarabilirler. Diğer yandan melisa çayı uykusuzluğa iyi gelmektedir ve iştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

√Melisa Çayı (Oğul Otu) Faydaları – Yararları

 

Gaz Giderici Nane Çayı:

Kaynatılmış bir bardak sıcak su içerisine bir çay kaşığı kuru naneyi ekleyerek on dakika demleye alın. Ardından süzerek tüketebilirsiniz. Nane çayı sindirim görevini gören kasları yumuşatarak gaz giderilmesini sağlamaktadır. Reflü rahatsızlığı bulunanların bu çayı tüketmesi önerilmemektedir.

√Nane Limon Faydaları – Yararları Ve Yapılışı

 

Gaz Giderici Karahindiba Kökü Çayı:

Uygun büyüklükte bir tencere içerisine dört su bardağı su ve altı yemek kaşığı karahindiba kökünü ekleyerek yaklaşık yirmi dakika kaynatın. Daha sonra altı yemek kaşığı taze veya kurutulmuş karahindiba kökünün üzerine kaynatarak hazırlamış olduğunuz çayı dökerek ağzını kapatın. Son kez yirmi dakika daha demlendirin. Taze olarak tüketebilirsiniz. Karahindiba Kökü Çayı şişkinlik giderilmesi için oldukça faydalıdır.

√Şişkinliği Gideren Detoks Çorbası

 

Gaz Giderici Rezene Tohumu Çayı:

Bir su bardağı suyu kaynatarak içerisine iki çay kaşığı rezene tohumunu ekleyin ve on dakika beklemeye alarak dinlendirin. Son olarak süzerek tüketebilirsiniz. Damak zevkinize göre bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Rezene gaz geçişini rahatlatarak gaz oluşumunu önlemektedir. İsterseniz çayı daha etkili kılmak için dereotu yâda anason tohumuyla birlikte bu çayı tüketebilirsiniz.  Epilepsi bulunan kişilere tavsiye edilmemektedir.

√Gaz ve Şişkinliğe Karşı Rezene Çayı