Gebelikte (Hamilelik Döneminde) Göbek Fıtığı

Hamilelik döneminde görülen göbek fıtıkları son dönemlerde anne adaylarının oldukça sık karşılaştığı bir durumdur. Farkına varılmadan ve tedavi görmeden hamile kalınmış ise ortaya çıkan tehlike daha da büyümektedir. Hamilelik süresince büyüyen karın fıtığın tedavisini daha da zorlaştırmaktadır.

 

Hamilelikte Göbek Fıtığı Olmak

Göbek fıtığı sadece hamile hanımlardan ziyade genel anlamda kadınlarda daha çok görülmektedir. Ancak bu durumun hanımlarda ortaya çıkması daha çok hamilelik dönemlerine denk gelmektedir. Eğer daha önceden küçük ve hissedilmeyen derecede bir fıtık mevcut ise hamilelik zamanlarında fıtık daha da büyümekte ve hissedilmektedir. Sebebi ise bu dönemde karnın şişmesi sonucu karın içi basıncın artması ve daha önce kapalı olan göbek deliğinin açılmasıdır. İlerleyen dönemlerde bu açılma daha da artarak fıtığın büyümesine ve belirginleşmesine yol açar. Var olan fıtık küçük ise sorun teşkil etmeyecektir ancak büyük fıtıklar ağrılara sebep olabilmektedir.

 

Hamileler İçin Göbek Fıtığı Ameliyatı

Mümkün olduğu kadar fıtık tedavisinin gebelikten önce yapılması gerekmektedir. Bu şekilde gebelik döneminde fıtıktan dolayı oluşabilecek problemlerden kurtulmuş olursunuz. Göbek fıtığı ameliyatı laрarоѕkорik teknikle 3 küçük delikten yapılmaktadır. Çoğunlukla aynı gün yada ertesi gün evinize dönebilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız tekrar çalışmaya başlamanız iki veya üç gün sürecektir. Tüm bu sebeplerden dolayı göbek fıtığına önem vermek oldukça önemli ve gebelik döneminde önce bu problemi çözmek gerekmektedir.