Gıda Zehirlenmesi Sebepleri?

Gıda Zehirlenmesi Nedenleri Nelerdir? 

Gıda zehirlenmesi içeriğinde virüs, bakteri, parazit yâda toksinlerin mevcut olduğu su veya gıdaların tüketilmesi sebebiyle olmaktadır. Pek çok insanın dikkat etmemesi sebebiyle ortaya çıkan gıda zehirlenmeleri, erken olarak önlem alındığı takdirde ciddi tehlikelere yol açmadan önlenebilmektedir.

 

Gıda Zehirlenmesi Nedenleri Ve Gıda Zehirlenmesine Neler Neden Olur? 

Bakteriye maruz kalmış et ve tavuk ürünleri.

Kümes hayvanlarının yâda kırmızı etin yeteri kadar pişirilmemesi.

Pişirilmiş olan yemeklerin 1 saatten uzun zaman korumasız olarak dışarıda bekletilmesi.

Uzun zaman buzdolabı dışında bekletilen süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi. Pastörize edilmemiş süt ürünleri ve meyve suları.

Bozuk yumurta.

Dondurulmuş gıdaların soğuk zincirin bozulmasından sonra yenilmesi.
Çiğ balık ve çiğ istiridye tüketilmesi.

Temiz olarak yıkanmayan sebze ve meyveler.

Kusma ve ishal benzeri belirtiler olan kimseyle yemeklerin paylaşılması. Kaynağı belli olmayan sular.

 

Gıda Behirlenmesi Belirtileri

Bozulmuş (virüs, bakteri yâda parazit barındıran) gıda tüketildikten bir müddet sonra mide bulantısı oluşmaya başlar. Bulantılar yaşanırken şiddetli mide krampları yaşanabilmektedir. Bir müddet sonra kusma ve ishal ortaya çıkmaktadır. Dışkı kanlı bir biçimde olabilmektedir ve eğer böyle bu durum ortaya çıkmış ise en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Gıda zehirlenmelerinde kusma çoğunlukla 1-2 gün sürmektedir fakat bu süreden daha uzun da devam edebilmektedir. Oluşan ishal ise 2-3 gün devam edebilmektedir. Mide krampları ve mide rahatsızlığı ise ortalama 1 hafta süresince devam etmektedir.
Gıda zehirlenmesinde mide kramplarının yanında ürpertiler, kas ağrıları, iştah kaybı, 38 derece yâda daha fazla ateş ve yoğun bir halsizlik oluşabilmektedir.
Gıda zehirlenmelerinde belirtiler genellikle bir iki gün içerisinde hafiflemektedir. Fakat kusma 2 günden fazla süredir devam ediyorsa ve kanla beraber geliyorsa, dışkıda kan mevcutsa, çift görme oluşuyorsa, konuşma bozukluğu meydana çıkmışsa ivedilikle bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.
İshal insan vücudunun ileri derece susuz kalmasına neden olabilmektedir. İdrara çıkamama yada az oranda koyu renkli ve kokulu idrar çıkarma, ağız kuruluğu, gözlerin içeri çökmesi ciddi susuzluk belirtileridir. Ve bu tür durumlarda sıvı dengelenmesine çok dikkat edilmelidir.