Ginkgo Biloba Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Ginkgo Biloba “maidenhair” olarak da adlandırılmakta ve eski zamanlar da Çinliler tarafından bulunduğu bilinmektededir. Sonraki dönemlerde Avrupa’da ve tüm dünyada bilinmeye başlanmıştır.

Ginkgo biloba özü birçok alanda kullanılmakla birlikte yoğun olarak tıbbi amaçlı kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Piyasada Ginkgo biloba kapsülü, gingko biloba çayı ve ginkgo biloba tabletleri bulunmaktadır. Bu ürünler her geçen gün daha fazla kullanılmaktadır.

 

Ginkgo Bilobanın Sağlığa Faydaları

 

Ginkgo biloba ağacı beraberinde ginkgo biloba yaprakları da oldukça zengin mineral, vitamin ve bileşenler barındırmaktadır. Ginkgo biloba yaprakları içeriğinde mevcut olan besin maddeleri sayesinde kalp sağlığından sinir sağlığına, cilt sağlığından göz sağlığına kadar çok geniş alanlarda şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.

 

Astım – Bronşit: Ginkgo biloba, astım ve bronşite tedavisinde etkili bir takviyedir. Günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa tüketeceğiniz iki fincan ginkgo biloba çayı astım hastalarının ataklarını düşürecektir. Ginkgo biloba yaprağı çayı düzenli biçimde içildiğinde bronşları açmaya faydalı olacaktır. Ginkgo biloba ağacı çayı, sigaranın vücuda verdiği zararları azaltacak bir içecektir.

 

Ruh Sağlığı: Ginkgo Biloba kapsülü, zamanımızda depresif problemlerin tedavisinde sıkça kullanılan bir üründür. Sebebi ise Ginkgo Biloba özünün merkezi sinir sistemini etkileyen asitler ve bileşenler barındırmasıdır. Ginkgo Biloba ekstresinin sağlık bakımından herhangi bir tehlike taşımamasından, yapay kimyasal maddeler barındırmamasından ve doğal bir şifa kaynağı olasından dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Önemli Uyarı: Ginkgo Biloba ekstresi en etkili olduğu alan sinir sistemidir. Doğal olarak hazırlandığı zaman faydalıdır, ancak her hangi bir sinirsel rahatsızlık sebebiyle tedavi gören, epilepsi benzeri, kişilerin mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Ginkgo Biloba tableti yada kapsülü kullanmadan önce kesinlikle doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 

Yaşlanma: Ginkgo Biloba, cilt sağlığına destek amaçlı olarak kullanılmak için bal, zerdeçal ve ginseng ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Ginkgo Biloba kürü, cilt kuruluğunu yok eder ve cilt üzerinde çizgilerin oluşmasına engel olur.

 

Beyin Sağlığı: Ginkgo Biloba hafıza kaybı, alzheimer rahatsızlığı ve diğer nöral problemlerle savaşmaya yardımcı olur. Zayıf olan çocuklarda hafızayı güçlendirimek ve konsantrasyonu geliştirmek için Ginkgo Biloba kullanılmaktadır.

 

Zihin Sağlığı: Ginkgo Biloba bitki ekstresi, ileri yaşta bulunan kişilerde zihin sağlığına çok fazla katkıda bulunmaktadır. Yukarıda uyardığımız gibi zihinsel problemleri bulunanların Ginkgo Biloba ürünlerini kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdırlar.

 

Koruyucu: Ginkgo Biloba güneşin kötü etkilerinden korunmak için doğal bir güneş koruyucudur. Ginkgo Biloba maskesi, güneşin zararlı etkilerinden cildi korumaktadır. Güneş kremlerinin içerisinde Ginkgo Biloba özü bu sebepten dolayı yoğun olarak kullanılmaktadır.

 

Antienflamatuar: Ginkgo Biloba kullanımı alerji ve enfeksiyonların sebep olduğu iltihapların iyileşmesine fayda sağlayacaktır. Inflamasyonu azaltmak için zerdeçal, zencefil ile beraber Ginkgo Biloba ağacı yaprakları karıştırılarak kullanılması problemi kısa zamanda ortadan kaldıracaktır.

 

Saç Dökülmesini Önler: Ginkgo Biloba, saç incelmesi ve saç dökülmesini büyük oranda azaltabilir. Özellikle erkeklerde yoğun olarak görülen kellik için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ginkgo Biloba diğer bitkisel ürünler kullanılabileceği gibi, Ginkgo Biloba ağacı yaprakları kaynatılarak saçların yıkanması da saç tedavisi için etkili olacaktır.

 

Alzheimer Hastalığına Faydaları: Ginkgo biloba özü üzerine yapılan birçok bilimsel araştırma alzheimer rahatsızlığına iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Çoğunlukla yaşlanmaya bağlı olarak unutkanlığa sebep olan Alzheimer zihinsel bir hastalıktır. Ginkgo biloba ekstresi ilerlemiş alzheimer rahatsızlığı bulunan kişileri tedavi etmez sadece rahatsızlığa yakalanma tehlikesini azaltmaktadır. Ginkgo bilobanın beyin ve zihin sağlığını koruyucu etkileri bulunmaktadır bu sebeple düzenli biçimde Ginkgo biloba çayı tüketmek oldukça önemlidir. Bilhassa çocukların zihin sağlığı adına az dozlarda Ginkgo biloba bitki çayı tüketmek faydalı olacaktır.

Ginkgo biloba ürünlerini küçük yaştan itibaren kullananların özellikle alzheimer olmak üzere benzer zihinsel rahatsızlıklara yakalanma riski oldukça azdır.

Ginkgo Bilobanın Diğer Faydaları

 • Ginkgo biloba gözlerinizi koruma altına alır görme sağlığınızı düzenler. Ginkgo bilobayı göz sağlığı için kullanacaksınız yaprağını kaynatarak suyuna gözlerinizi kapatıp göz kapaklarınıza uygulayabilirsiniz. Ginkgo biloba yaprağı suyu, görme sorunlarına sebep olan bordülerin yok olmasına faydalıdır. Diğer yandan, glokom diğer ismiyle çok yüksek tansiyonun gözde oluşmasını engeller.
 • Kardiyovasküler problemleri giderici özelliği bulunmaktadır. Yüksek kan basıncı, kan pıhtılaşması, tıkanmalar gibi kalp problemlerini ginkgo biloba bitkisini kullanarak atlatabilirsiniz.
 • Migren ağrılarını tedavi edici faydası bulunmaktadır.
 • Ginkgo biloba, kılcal damarlara destek sağlayarak, kalp sağlığına dolaylı olarak yarar sağlar.
 • Ginkgo biloba kapsülü kullanımı kimi sağlık uzmanlarının açıklamalarına göre lif dokusu sağlığını korumaktadır.
 • Ginkgo biloba özü bilhassa gelişme çağında olan çocuklarda konsantrasyon eksikliği problemini gidericidir.
 • Ginkgo bilobanın enerji verici özelliği bulunmaktadır, sabah ve akşam iki  bardak Ginkgo biloba çayı tüketmek vücudu zinde tutar. Sabahları güne bir bardak Ginkgo biloba çayı içerek başlamak güne daha enerjik başlamanızı sağlayacaktır.
 • Ginkgo biloba ekstersi tümbu faydalarının yanında, ereksiyon bozukluğu, cinsel isteksizlik problemlerine çare olabilmektedir. Birçok sağlık uzmanı Ginkgo biloba’nın sağlıklı cinsel hayat için yararlı olduğunu açıklamıştır.
 • Ginkgo biloba içeriği makula dejenerasyonu olarak bilinen görme rahatsızlığına engel olmaktadır.
 • Ginkgo Biloba yağrağı pankreas, kolon kanseri ve hanımlarda meme, rahim kanserine karşı tesirlidir. Düzenli olarak ginkgo biloba yaprağı çayı içmek bu tür rahatsızlıklara yakalanma tehlikesini azaltmaktadır.
 • Ginkgo biloba kan temizleme ve kan sağlığı için etkilidir.
 • Ginkgo biloba E vitamini bakımından oldukça zengindir, bu özelliği sayesinde cilt sağlığını korur, yara izleri, streç, akne, sivilce benzeri cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Ginkgo bilobanın antidepresan özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple yaygın olarak tercih edilmektedir. Merkezi sinir sistemi üzerinde tesirli olmasından dolayı depresyon problemlerinin aşılması için kullanılabilinir.
 • Ginkgo biloba bitki çayı özü ve içeriği itibari ile genel vücut sağlığına oldukça büyük katkısı bulunmaktadır.

Ginkgo Biloba’nın Zararları

Ginkgo biloba kullanımı son dönemlerde büyük bir artış göstermiştir, bu duruma bağlı olarak yan etkilerinden kaynaklanan şikayetlerde fazlalaşmaktadır.

Ginkgo biloba’nın yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ginkgo Bilobanın aşırı dozda kullanımı hayatı tehdit edebilecek aşırı kanamalara sebep olur. Eğer kanama probleminin mevcutsa Ginkgo bilobayı kullanmayınız.
 • Gebelik döneminde Ginkgo biloba kullanmayınız. Ayrıca ameliyattan 2 hafta önce Ginkgo biloba tüketimini bitiriniz.
 • Ginkgo biloba doz ayarlamasına çok dikkat ediniz. Yüksek dozlarda Ginkgo biloba alımı alerjik problemlere sebep olabilir. Cilt, deri döküntüsü, kızarıklık, uyuşukluk ve kabarmalara gibi yan etkilere sebep olabilmektedir.
 • Ginkgo biloba alımında en çok görülen problemler, nefes alma, uyku hali, zayıf nabız, baş ağrısı, hafif sersemlik ve duyu kaybıdır.
 • Mide problemi olanlara Ginkgo Biloba kullanımı problemler çıkarabilir. Ginkgo Biloba yüksek dozda alındığında akut ağrısı, karın krampları, tahriş, ishal, kabızlık, gibi problemlere sebep olabilir.
 • Ginkgo Biloba yüksek dozda tüketildiğinde , düzensiz kalp atışı, çarpıntı, inme gibi ciddi problemlere sebep olabilir.
 • Diyebet problemi yaşayanlara Ginkgo Biloba, kan şekeri seviyesini olumsuz etkileyecektir.
 • Aşırı miktarda Ginkgo Biloba alımı iskelet yapısına zarar vermektedir. Ayrıca aşırı Ginkgo Biloba ekstresi kullanımı kas tonu kaybı ve anal sfinkter spazamlara sebep olmaktadır.
 • Aşırı Ginkgo Biloba alımı kısırlığa sebep olabilir. Doğurganlık seviyesini düşürebilmektedir.
 • Yine aşırı dozda alıma bağlı olarak Ginkgo Biloba, görme problemlerine sebep olabilmektedir.
 • Ayrıca Ginkgo Biloba kullanımı kimi davranış değişikliklerine sebep olabilmektedir. Sinir sistemini etkileyen, bazı nöro-bozukluklara sebep olabilmektedir. Aynı zamanda sinirlilik, huzursuzluk, çarpıntı, üzüntü ve ciddi psikiyatrik bozuklukların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Aktarlarda ve eczanelerde bulanabilen ginkgo biloba kapsülleri, tabletleri ve ekstreleri çoğunlukla sağlık bakımından ciddi tehlikeler teşkil etmez ancak doz oranı hayati önem taşımaktadır. Yukarıda yazdığımız yan etkileri kişinin sağlık koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Diyabet hastaları, kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler, zihinsel tedavi gören kişiler başta olmak üzere herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ilaçlı tedavi görenler ginkgo biloba  ürünleri kullanmadan önce mutlaka hekime danışmalıdırlar.

Tavsiyeler

Ginkgo Biloba alımı sağlık bakımından yarar sağlarken, bazı rahatsızlıklarla mücadele eden insanlarda problemlere sebep olabilmektedir. Doğal olarak Ginkgo Biloba alımında en çok dikkat edilmesi gereken nokta aşırı olarak kullanılmamasıdır ve rahatsızlığı olanların hekimlerine danışmadan kullanmamalarıdır.