Göz Seyirmesi ve Göz Seyirmesinin Sebepleri

Göz Kapağı Seyirmesi Yada Göz Seyirmesi Nedir?

Göz seyirme sinin tıp dilinde ismi “Blefarospazm” dır. Gözün üst kapağının kişinin istemi dışında kasılması durumudur. Göz seyirmesi bir nevi göz kaslarının spazmı biçiminde düşünülebilir. Bir çok insanın gözleri nadiren seyirebilir. Eğer gün boyu süren ve rahatsız edici oranlara ulaşan bir göz seyirmesi olayı varsa bu durumda kimi rahatsızlıklardan şüphe edilebilir. Bu rahatsızlıkların ilki bir göz rahatsızlığı olan astigmatizma olabilir. Bireyde gizli astigmat mevcutsa ve tedavi edilmiyorsa farkında olmadan gözler aşırı biçimde yorulur ve durumda göz seyirmesi görülür.

Göz Seyirmesinin Bilinen Sebepleri Nelerdir?

Göz seyirmesinin bilinen sebepleri arasında; psikolojik sıkıntılar, yorgunluk, stres ve astigmatizma gibi birtakım göz hastalıkları olabilir. Eğer sıkıntının göz hastalığından dolayı olduğu düşünülürse; uygun gözlük kullanılması gerekebilir yada gözlük kullanıyorsa taktığı gözlüğün kişiye uygun olup olmadığı bir hekime danışılmalıdır.

 

Göz Seyirmesi Tedavisi – Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz seyirmesi yorgunluk sebebiyle oluşabilir, bu tür durumlarda insanın birkaç gün dinlenmesi kesinlikle önerilmektedir. Bilgisayar, Tv ve telefon ekranından imkanlar dahilinde uzak kalmak, düzenli uyku uyumak ve iyi bir şekilde dinlemek sıkıntınızı çözmeye yardımcı olacaktır. Aldığınız tüm bu önlemlere rağmen göz seyirmeniz devam ediyorsa bir göz hekimine danışmak faydalı olacaktır. Kimi zamanlarda göz seyirmesi ile beraber göz kuruluğu da ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir sıkıntının ortaya çıkması durumunda göz hekiminin önereceği göz damlası kullanılmalıdır. Göz seyirmesi ile beraber gözlerde kızarıklık, ağrı ve sulanma mevcutsa diğer bir önemli rahatsızlığın habercisi olabileceğinden en kısa sürede bir hekime muayene olunmalıdır.

goz-seyirmesi2

Uzmanlara göre, gözseyirmesi tüm bu belirtilerin dışında miyop yada hipermetrop rahatsızlığının da habercisi olabilir.

Bilgisayar, Tv ve telefon ekranları ile gereğinden fazla içli dışlı olmak da göz seyirmesinin nedenleri arasındadır. Bilhassa zamanımızda büyük ekranlı akıllı telefonlar ile bütün gün aşırı derecede göz temasında bulunulduğundan göz seyirmesi görülebilmektedir. Sebebi ise uzun zaman ekranla göz temasında bulunulduğunda, konsantrasyon yani dikkat sebebiyle göz kırpma miktarının azalmasıdır. Bu sebeple ekran başında iken aralıklarla gözleri başka noktalara götürüp, bilinçli biçimde göz kırpmak göz seyirmesini azaltacaktır.

Diğer yandan göz seyirmesinin nedenleri arasında fototobi yani ışık hassasiyeti, alerjenler, rüzgar, göz iltihapları, magnezyum eksikliği, hava kirliliği, kafein, alkol, sigara, kornea iltihabı bulunmaktadır.

 

Fakat bazen göz seyirmesinin yüzde bulunan başka spazmlarla beraber meydana çıkması, kronik bir hareket bozukluğunun erken nedenlerinden biri olabilir.

 

Benign Esansiyel Belfarospazm ( İki Gözün Seyirmesi Nedir? )

İki gözün beraber seyirmesi ise tıpta Benign esansiyel blefarospazm olarak adlandırılır. Tam sebebi bilinmemekle beraber; sebepleri birtakım iltihabi durumlar, göz kapaklarının içe dönmesi ( İntropiyon ), kirpiklerin içe yönelmesi, pembe göz (Konjonktivit ) rahatsızlığı sayılabilir.

Çok ender olsa da göz seyirmesinin sebepleri arasında, birtakım beyin ve sinir sistemi sorunları olabilir.

 

Göz seyirmesine neden olan bu rahatsızlıklar, distoni ( istem dışı kasılma rahatsızlığı ) , yüz siniri felci, Multipl skleroz olarak sayılabilir.

 

Not: Göz seyirmesi korkulacak bir hastalık değildir. Göz seyirmesinin sebepleri arasında en çok karşılaşılan sebep yorgunluktur. İyi bir uyku ve bir süre ekrandan uzak kalmak sıkıntıyı çözecektir. Diğer yandan magnezyum eksikliği de göz seyirmesi nedenleri arasında bulunabileceğinden dikkate alınmalıdır.

 

Diğer Konularımız:

Kulak Tıkanıklığını Önemseyin

Sivilceli Cilt İçin Tarçın Maskesi

Şişkinliği Gideren Detoks Çorbası

Parmak Kıtlatmanın(Çıtlatmanın) Zararları

Facebook Sayfamızı Ziyaret Etmeyi Unutmayınız: www.facebook.com/kadinneder