Günde Bir Avuç Ceviz Tüketmek Hafızayı Güçlendiriyor

Kaliforniya Üniversitesi’nce ceviz tüketimi hakkında şimdiye kadar yapılan en geniş kapsamlı araştırma sonucuna göre; günde bir avuç ceviz hafızayı güçlendiriyor.

 

Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan Dr. Lenore Arab öncülüğünde gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, ceviz tüketimi hafıza, konsantrasyon ve bilgi işleme hızı testleri birlikte olmak üzere bilişsel fonksiyon testlerinde performansı  artırabildiği belirtiliyor. Bilişsel fonksiyon, yaş, cinsiyet ve etnik kökene bakılmadan ceviz tüketen her yetişkin kişide yükseliyor.

Yapılan araştırmayla ilgili olarak Dr. Arab şunları ifade etti: Araştırma sonuçlarının böylesine basit bir tavsiyeyi önermesi her gün karşılaştığımız bir durum değil. Her gün atıştırmalık niyetine veya bir öğünün parçası olarak bir avuç kadar ceviz tüketmek, bilişsel sağlığınızı güçlendirir; ayrıca Alzheimer rahatsızlığının ilerlemesinin yavaşlatılması veya önlenmesi üzerinde olumlu etkileri olur.

Nüfus arttıkça hastalıklar çoğalıyor

İnsan nüfus yaşlandıkça, Alzheimer ve demans (bunama) gibi hafızayı olumsuz etkileyen nedenler daha fazla endişe kaynağı olacak. Dünya sağlık Örgütü’nün 2012’de yayımladığı bir makaleye göre, dünya üzerinde her yıl tahmini 7.7 milyon insan demans rahatsızlığına yakalanıyor. Dünya üzerinde demansla yaşayan kişilerin sayısının ise 35.6 milyon olduğu tahmin edilmekte. Yurdumuzda ise, 65 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 8’inde olduğu düşünüldüğünde, 400 bin kişinin Alzheimer rahatsızlığına yakalanmıi kişi olduğu tahmin ediliyor. Bu rakamın 2030 yılında iki katına çıkacağı ve 2050 yılından üç katından fazla olacağı tahmin ediliyor.
Ceviz bilişsel fonksiyonun korunmasına yardımcı olacak çeşitli olası aktif bileşenler barındırıyor. Bunlardan bazıları, cevizin yüksek antioksidan içeriği (3.7 mmol/ons), 7 farklı mineral ve vitaminlerin bileşimi ile beraber cevizin beyin ve kalp üzerinde olumlu faydaları bulunan bitki temelli omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) kaynağını önemli miktarda (2.5 gram/ ons) içermesi yer alıyor.

Cevizle ilgili yapılmış en kapsamlı araştırma

Bu çalışma, ceviz alımı ve bilişsel fonksiyona ilişkin ilk ve en geniş kapsamlı araştırma olmakla birlikte farklı Ulusal Sağlık ve Beslenme Değerlendirme (National Health and Nutrition Examination) (NHANES) anketleri sonucu ortaya çıkan tüm bilişsel verileri barındıran tek çalışmadır. Dr. Arab ve eş araştırmacı Dr. Alfonso Ang, daha çok ceviz yiyen katılımcıların altı bilişsel testten oluşan seride fark edilebilir ölçüde daha iyi performans sergilediklerini tespit edildi.