Günde Ne Kadar Ekmek Yenmeli?

Yetişkin bir insanın vücudu günlük 1500-2000 arası kalori ihtiyacını karşılamalıdır. Bazı besinlerin tüketimin yaparak aldığımız kaloriyi en etkili biçimde yağ, karbonhidrat ve protein içeren besinlerden alabiliriz. Ancak derli toplu beslenmek için günlük alacağımız kalorinin yüzde 55’lik kısmını karbonhidratlardan almalıyız. Yani kabaca bir hesap yapacak olursak günlük 1250 kalorilik karbonhidrat tüketimi yapmamız gereklidir.

Mesela sofralarımızın vazgeçilmez yiyeceklerinden olan ekmek, karbonhidrat bakımından çok zengindir. Yetişkin bir kişi günlük kalori ihtiyacının yarısını tükettiği ekmeklerden alabilmektedir. Peki, gün içerisinde ne kadar ekmek yemeliyiz?

günde kaç ekmek tüketilmeli

Günde Kaç Ekmek Tüketilmeli?

Unutmayın, bir dilim ekmek 75 kaloriye denk gelmektedir. Örneğin; günlük olarak 1250 kalori almamız gerektiğini düşünecek olursak günde 15 dilim ekmek yemeliyiz. Böylelikle vücut için istenilen karbonhidrat değerini yakalamış bulunuruz. Fakat diğer karbonhidrat bakımından zengin olan yiyecekleri tüketirken ekmek diliminin rakamını düşürmek gerekir. Eğer öğün arası pilav ve patates yemeği yiyecekseniz o zaman yemeklerin yanısıra 8 dilim ekmek tüketmek doğru olacaktır.

Beyaz ekmek yerine her zaman çavdar, kepekli, tam buğdaylı ekmekleri tüketmeniz gerektiğini unutmayınız. Bilindiği üzere bu ekmekler diğer ekmeklere göre B Vitamini açısından zengindir ve lif kaynağı da içermektedir. Bunların yanı sıra kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür ve sağlıklı beslenmeniz açısından çok faydalıdırlar.

Sonuç olarak, günlük olarak 6-8 dilim içerisinde buğday, kepek, çavdar gibi tahıllı ekmekler yenecektir.