Hamile İken Diyet Yapmak Zararlı Mı?

Hamileler Diyet Yapabilir mi?

Gebelik döneminde diyetlerden uzak durmanızı önermekteyiz ancak yaşanan bazı sağlık problemlerinde ve hekim kontrolünde diyet yapmak mümkün olabilmektedir. Hamilelik döneminde diyet yapmayacağınız sağlıksız bir yaşam süreceğiniz anlamına gelmemektedir. Bu sorunu sağlıklı beslenme alışkanlığını bir hayat tarzı haline getirerek aşabilirsiniz. Diyetler insan vücudunun yeterli vitamin, protein ve mineral almasını engellemektedir. Bu durumda hormonların olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu durum hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığına tehlike altına almaktadır.

 

Gebelikte Diyet Yapmanın Zararları

Yaşayacağınız hamilelik dönemi ve hamilelik dönemi öncesinde almış olduğunuz fazla kiloları vermek, gebelik zamanında iki kat daha fazla önem göstermeniz gereken bir konudur. Eğer normal bir hamilelik dönemi geçiriyorsanız, bu dönem içerisinde alacağınız kilo ortalama olarak 10 ile 14 kilo arasındadır. Bebeğinizin ağırlığı ve plasentadan kaynaklı olarak alacağınız kiloda artış söz konusu olabilir. Bu durumun geçici bir dönem olduğunu aklınızdan çıkarmayarak, çocuğunuzun ve sizin sağlığınız için kadinneder.com olarak gebelik döneminde diyetlerden uzak durmanızı öneririz.

 

Kilo Almak Hamilelikte Normal mi?

Hamilelikte kilo alma konusunda aklınızda bulunması gereken ilk nokta belli bir orana kadar kilo almanın normal olduğundur. Hamilelik döneminin belirli noktasında bebeğiniz artık büyüyecek ve bununla birlikte sizin de iştahınızda artış olacaktır. Bu durum normal bir insandan fazla kalori ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Eğer normal bir kiloda iken gebe kaldıysanız kesinlikle gebelik döneminde diyetlerden uzak durmalısınız. Hamilelik döneminde bebeğinizin ihtiyacı oranında alacağınız kalori oranında yaklaşık olarak 300 kalorilik bir artış olacaktır. Ve bu bebeğinizin ihtiyacı olan bir kalori olduğundan bunu engelleyici diyetlere başvurmamalısınız. Bu durum bebeğiniz için sağlık sorunlarını ortaya çıkaracaktır.

 

Uzmanların Hamilelik Döneminde (Gebelikte) Sağlıklı Beslenme Görüşleri

  • Hazır gıdaları – içecekleri (hazır meyve suları, hazır çorba, et suyu tablet gibi.) tüketmemeye mümkün olduğu kadar özen gösteriniz.
  • Yemek ve salatalarınız için zeytinyağı kullanmanız her zaman daha uygun bir tercih olacaktır.
  • Çay ve kahveyi hayatınızdan mümkün olduğunca uzaklaştırıp, sıvı ihtiyacınızı ayran, süt ve taze meyve sularından karşılamalısınız.
  • Mevsiminde olmayan meyve – sebzeleri yemeyiniz.
  • Haftada en az iki öğün balık, iki öğün kırmızı et, diğer öğünlerde derisiz beyaz et yemeye dikkat ediniz.
  • Mümkün olduğunca iyotlu tuz kullanınız.
  • Sigarayı kesinlikle kullanmayın ve kullanılan ortamlarda durmayınız.