Hamilelerin Oruç Tutması Sakıncalı mı?

Hamilelik dönemi fazladan fiziksel ihtiyaçlar gerektirir. Bu nedenle de hamile olan hanımların sürekli olarak beslenmesi gerekmektedir. Hormonsal değişimler nedeniyle hamile hanımlar daha çok acıkır ve daha çok yemek yemeye gereksinim duyarlar. Hamile hanımların bu durumu onların iki kişilik yemek yemesini gerektirmez fakat ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin daha da fazlalaşmasına neden olur. Anne adaylarının kan şekerleri 3-4 saatte düşmesi nedeniyle sık sık gıda takviyesi yapmaları gerekmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda anne adaylarına oruç tutmayı önermemekteyiz. Aksi bir durum hem bebek, hem de anne için zararlı olacaktır. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, konu ile ilgili bilgi verdi.

Aç Kalmak Gebeliği Tehlikeye Atıyor

Oruç tutulması halında bebeğin psikolojik ve nörolojik gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir. Çok uzun zaman alan aç kalma zamanlarında ketonlar kanda artışa geçer.  Ketonlar şekerin hücrelerin kullanımı adına vücutta olmadığından depolanmış olan yağlar yakılmaya başlanır ve ketonlar meydana çıkar. Bir anne adayı orucun uzun sürdüğü bu dönemlerde 12 saat aç kalması durumundu, bünye şeker deposunu tüketmeye başlar. Bu nedenle de hücrelerin enerji ihtiyacını karşılamak adına vücut yağları yakar. Bu nedenle de ketonlar meydana çıkar. Bu olay kontrol altında bulunmayan şeker rahatsızlığı ile ortalama aynı bir durumdur.  Kandaki keton oranındaki fazlalaşma nedeniyle bebekte psikolojik ve nörolojik sıkıntılar ortaya çıkma tehlikesi artar. 

hamilelik-ve-oruc3

Hamile kadınlarda yüksek keton seviyelerine kolaylıkla ulaşılmasının iki sebebi vardır. İlk olarak hamile hanımlarda açlık zamanları hamile olmayan hanımlara oranla çok daha hızlı bir biçimde hipoglisemiye (kan şekeri düşüşü) neden olmaktadır. Kanda, bu düşüş sebebiyle, hücrelerin enerji olarak kullanacakları şeker tükenince vücut yağları yakar ve ketonlar bu yakımın yan ürünü olarak yükselirler. Hamile olmayanlarda bu keton artışı 24 saat içinde çoğalırken, hamilelerde bu zaman 16 saat civarındadır. Yüksek keton seviyelerinin hamilelerde oluşmasına ortam sağlayan ikinci sebep ise hamilelerde, bilhassa ileri haftalarda, insülin direncinin gelişmesidir. Bu direncin çok fazla olduğu zamanlarda hamilelik diyabeti gelişir. Bu zamanlarda kanda yeteri miktarda şeker mevcuttur fakat bu şekeri hücrelerin kullanmasını sağlayacak olan insülin görevini yerine getiremez. Şeker oranı kanda artar fakat hücreler yakıt olarak bu kandaki şekeri kullanamaz. Hücreler bu sebeple alternatif yakıtları olan yağı kullanırlar ve bu da yüksek keton oranları açığa çıkarır.

 hamilelik-ve-oruc2

Anne Adayları Susuz Kalmamalı

Hamile hanımların oruç tuttukları zaman karşılattıkları diğer bir önemli problemde susuz kalmaktır. Hamilelik döneminde damarlarda bulunan kan ve sıvı oranı oldukça çoğalır. Bu kan ve sıvı oranını korumak için gebe olan hanımların günde ortalama 3 litre su içmeleri lazımdır. Eğer hamile hanımlar yeterli miktarda sıvı takviyesi almazlarsa kan basınçlarında düşüş ortaya çıkacaktır. Bu nedenle de hem plasenta yani bebeğin eşine hem de bebeğe giden oksijende azalma meydana gelmeye başlar. Bir çok hamile kadın üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki hamile hanımların oruç tutması sağlık açısından uygun değildir. Bu konu dini bilgisi yüksek insanlar tarafından da desteklenmektedir ve oruçlarını emzirme ve hamilelik dönemi sonrasında kaza orucu şeklinde kılabileceği söylenmektedir. 

Emzirme Dönemi Ve Oruç

Emziren hanımların oruç tutması önerilmemektedir. Emzirme döneminde bilhassa çocuğun ilk altı ayında çocuk anne sütü dışında herhangi bir gıda ile beslenmez. Bu nedenle anne sütünün miktarının ve yapısının yeterli seviyede olması lazımdır. Bunu sağlamak içinde annenin vücut direncini sağlaması ve düzenli olarak beslenmesi gerekmektedir. Süt oranı ve kalitesi annenin beslenmesi ile kesin ilişkili olduğundan dolayı emzirme döneminde de oruç tutulması önerilmez.