Hamilelik Sonrası Ayak Şişmesi Çözümü

Hamilelik Dönemi Ayak Şişmesi Ve Sonrasında Yapılacaklar

Ayak şişmesi gebelik dönemi ve gebelik dönemi sonrasında hanımlar arasında sıklıkla görülen bir problemdir.

Hamilelik dönemi ayak şişmesi ayaklarınızın su toplaması (ödem) sonucu ortaya çıkmaktadır. Su toplanmasının sebebi ise hamilelik döneminde anne ve bebeğinin su ihtiyacının fazla olmasıdır. Ve bu sorun yoğun olarak kendini ayaklarda göstermektedir.

√Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı Mı?

Çoğu hanımda ayak şişmesi problemi hamilelik döneminde ortaya çıkar ve doğumdan sonra bir ay kadar daha kendini gösterir. Hamilelik sonrasında da yoğun olarak ayak şişmesi sorunu yaşıyorsanız siz kadinneder.com okurlarına birkaç önerimiz olacak.

Ayak şişmesine yapılacak en pratik yöntem, ayaklarınızın vücudunuzdan yukarı olmasıdır. Uzanarak dinlendiniz bir zamanda ayaklarınızı vücudumuzdan yukarı kaldırarak dinlenirseniz ayaklarınızdaki kan dolayımı düzenlenecek ve buda ayaklarınızda şişme probleminizin olmamasını sağlayacaktır.

 

Vücudunuzu şişkinlik ve su toplamalarından korumak için düzenli ve dengeli beslenmeniz gerekmektedir. Tuz alımına çok dikkat etmeli ve hatta tuzdan tamamen uzak durmalısınız. Fazla tuz vücudunuzun su toplamasına ve akabinde ayaklarınızın şişmesine neden olacaktır. Beslenme alışkanlıklarınıza çok dikkat etmelisiniz.

 

Kıyafet seçiminde özenli olmasınız ve dar kıyafetlerden bir müddet uzak durmalısınız. Giyeceğiniz dar kıyafetler vücudunuzdaki şişkinliklere baskı uygulayarak hiç istemediğiniz durumları ortaya çıkaracaktır.

Şişliklerde iyileşme veya aşırı şişme devam ederse mutlaka bir hekime başvurunuz.