Hamilelikte Spor Yapma

Hamilelikte Spor Yapma Önemli Bir Konudur

Hamilelikte spor yapmak sadece hamilelik dönemi için değil asıl itibariyle sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Özellikle kilo vermek ve kilosunu korumak isteyen tüm hanımların yapması gereken önemli bir aktivitedir. Hamilelik zamanında hormonlar en üst seyide yaşanır, bu dönemlerde spor yaparak hem kendinizi kolay bir doğuma hazırlar ayrıca vücut yapınızı korumuz olursunuz. Ayrıca unutulmamalıdır ki hamilelik döneminde vücut merkez ağırlıklarında değişiklik görülür, bu değişiklik omurgada postür bozukluğu problemini ortaya çıkarmaktadır.

Aklınızda bulunması gereken nokta hamilelikte spor yapmak için ilk olarak doktora danışmak ve bir uzman yardımıyla spor yapmaktır.

Bu yazımızda siz kadinneder.com okurları için hamilelikte spor ve hamilelikte hangi sporlar yapılır sorularının cevaplarını aktarmaya çalışacağız.

√Gebelikte (Hamilelik Döneminde) Göbek Fıtığı

hamilelikte spor yapma

Gebelikte ilk 3 Ayda Hangi Sporlar Yapılmalıdır?

Bu dönemde omurganızı güçlendirecek esneme hareketlerini yapmanız uygun olacaktır. Ayrıca yapacağınız spor hareketleri hafif tempolu olmalıdır. Eğer mümkünse eğitmen gözetiminde hamilelik yoga hareketleri yapabilirsiniz.

√Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı Mı?

hamilelikte spor plates

Gebelikte 3 – 6 Aylık Dönemde Hangi Sporlar Yapılmalıdır?

Bu aylarda hafif tempoda yapılan egzersizler, plates ve yoga en iyi spor teknikleridir. Ayrıca bebeğinizin oksijen durumun gözeterek sırt üstü yapılan ve göbek bölgesini sıkıştıran egzersizlerden mümkün olduğunca uzak durun. En iyi pozisyon yan yapılan egzersizlerdir.

Hamilelik egzersizleri içerisinde en iyi hareket quadruped hareketleri ve kedi deve sırt egzersizleri olarak bilinmektedir.

√Hamile İken Diyet Yapmak Zararlı Mı?

hamilelikte spor yapmak

Gebelikte 6 – 9 Aylık Dönemde Hangi Sporlar Yapılmalıdır?

BU aylar artık hamileliğin son bulduğu ve doğumun yaklaştığı riskli aylardır. Bu yüzden yapılacak doğum egzersizleri ve doğum sporları iyi seçilmeli ve vücut zorlanmamalıdır. Bu aylarda hafif tempolu yürüyüşler ve hafif plates eğitimleri sizin için en uygun egzersiz olacaktır.

 

Doğum Sonrası Spor ve Doğum Sonrası Forma Girmek?

Hamilelikte spor yapmak ne kadar önemli ise hamilelik sonrası spor yapmak konusu da o kadar önemlidir.

Hamilelik sonrası spor vücudun yenilenmesi, ayrıca rahat bir emzirme dönemi ve lohusalık dönemi geçirmenize yarayacaktır.

Hamilelik süreci ve doğum, iskelet ve kas yapınızda büyük değişikliklere sebep olacaktır. Hamilelik sonrası spor yapmaya karar verirseniz mutlaka bir hekime danışın yada eğitmen kontrolünde spor hareketleri yapın.

 

Sizin de Hamilelikte Spor konusuyla ilgili görüş ve öneriniz var ise lütfen yorum yaparak diğer kullanıcıların sizin bilgilerinizden faydalanmasını sağlayınız.