Hamur Mayalamanın Püf Noktaları

Öncelikle kullanacağımız maya başta olmak suretiyle bütün malzemelerimizin taze olması gerekiyor. Yaş mayanın tazeliğini elimizle ufalayarak anlayabiliriz. Eğer hemen kopup dağılıyorsa tazedir, bayatsa elinize bulaşır.

Tüm malzemelerimiz oda sıcaklığında olmasına dikkat edelim. Eğer mümkünse kullanacağınız süt ya da su ılık olsun.
Az da olsa şeker kullanabilirsiniz. Şeker mayanın daha iyi kabarmasını sağlayacaktır.Beyaz un kullanarak hazırladığınız hamurlar diğer unlara ( kepekli, çavdar, tam buğday unu) göre daha çok glüten (Özellikle buğday gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur) içerdiğinden daha iyi mayalanırlar.

Mayalı Hamur Hazırlanışı

1- Unun kullanacağınız dan daha az miktarını, örneğin iki su bardağı kadarını yoğurma kabına alıyoruz. Tuz ve şekerle karıştırıyoruz. İnstant maya kullanacaksanız onu da bu aşamada karışıma eklemelisiniz.

2- Unun ortasını havuz gibi açarak ortasına kullanacağınız sıvı malzemeleri koyun. Mesela, süt, su, sıvıyağ ya da tereyağı. Yaş maya kullanacaksanız, koyduğunuz ılık süt ya da suyun içinde mayayı eritin.

3- Ortasına koyduğunuz bu malzemeleri kendi içinde ellerinizle iyice karıştırın, sonra da kenarlardan unları azar azar ekleyerek karışıma yedirin.

4- Unu küçük küçük ilave ederken bir taraftan da yoğurmaya devam edin. Hamur elinize hafiften yapışmaya başladığında un ilave etmeyi bırakın ve yoğurmaya devam edin. Çok zorlanırsanız bir çorba kaşığı un daha alıp ekleyip yoğurmayı kolaylaştırıp ondan sonra yogurmaya devam edin. Yogurdukça hamurun elinize daha az yapıştığını, elastik bir kıvama geldiğini göreceksiniz. Hamur ne kadar yumuşak olursa piştiğinde de o kadar yumuşak olacaktır. Bu nedenle unu çok fazla kullanmamaya özen gösterin.

5- Hazırladığınız hamurun üzerini örtüp evin en sıcak köşesinde mayalanmaya bırakın. (Tahmini 1 – 1,5 saat) Hamurun mayalandığı yer fazla hava alıyorsa hamurunuzun mayalanması süresi uzayacaktır.

6- Hazırladığınız hamuru biçimlendirmeden önce biraz yoğurup gazını çıkarın. Bu vereceğiniz şekillerin daha güzel olmasını sağlayacaktır.

7- Sonra dilediniz gibi biçimlendirip tepsiye dizdikten sonra üzerinin kurumasını önlemek için yumurta, süt,su ya da yoğurt sürerek tepside bir süre (20 – 30 dakika kadar) mayalandırıp öyle fırına ekleyin.

hamur mayalama

Tencerede Mayalama Yöntemi

Mayalı hamur hazırlarken kullanılan diğer bir teknik de tencerede mayalama tekniğidir.

1- Hamuru tencere içerisinde hazırlayıp kapağını kapatın. Tencereyi oldukça kısık ocakta ısıtın. (Kısık ateşte 10 – 20 saniye tutmanız yeterlidir.)
2- Sonra tencereyi bir örtü yardımıyla iyice sarıp kaldırın.
3- Eğer mayalanmayı hızlandırmak isterseniz 40 derece ısıtılmış fırına da koyabilirsiniz.