Her 9 Kadından Birinde Görülüyor

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Yavuz, meme kanserinin dünyada üzerinde neredeyse her 8 kadından birisinde bulunduğunu ve her yıl 450 bin kadının meme kanseri sebebiyle hayatını yitirdiğini söyledi.

Acıbadem Adana Hastanesinden Prof. Dr. Yavuz, meme kanserinin kadın kanserlerine bağlı ölüm sebeplerinin yüzde 14’ü gibi büyük bir sayıyı kapladığını belirterek, “Halbuki bayanlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülen meme kanseri erken tespit edildiğinde hem meme koruyucu cerrahi müdahale şansı doğuyor, hem de hayat kurtarıcı bir tedavi sürecini yaşamak mümkün olabiliyor.

Zamanımızın modern tedavi şekilleriyle uzun yaşama şansına ulaşılan bu hastalık grubunda, göğüsün korunarak kararlı cerrahi müdahalelerin uygulanabiliyor olması bir bayan için oldukça öneme sahip. Meme kanseri farkındalık çalışmaları ile bayanların bilgi sahibi olması sağlansa bile, erken teşhiste baş rol oynayan mamografik tarama, doktor muayenesi ve kişinin kendini muayene ettirmesi çoğu zaman ihmal ediliyor” dedi.

meme başı hastalığı tedavisi

Aile Öyküsü Çok Önemli

Prof.Dr. Yavuz, bir bayanın birinci derece akrabasının meme kanseri olmasının büyük önem arz ettiğini ve özellikle kardeşin veya annenin menopoz dönemi öncesi meme kanseri olması halinde tehlikenin çok daha yükseldiğini belirtti. Bu kimselerin takibe alınması lazım olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Yavuz, “Birinci derece akrabalarında meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, kolon kanseri ile prostat kanseri olan bayanlar yüksek tehlike grubuna giriyor. En çok anne ile kız kardeşlerinde meme kanseri bulunan bayanlar yüksek tehlike altındadır.

 

Erken Tanı İçin Ne Yapmalı?

Memesini kaybeden bayanın tıpkı dişilik özelliğini kaybetmiş gibi hissettiğini söyleyen Prof. Dr. Sinan Yavuz, uygun tarama testleriyle meme kanserinin erken fark edilmesinin can kurtarıcı bir rolü olduğunu söyledi.

Prof.Dr. Yavuz, hangi testlerin sürekli olarak yapılmasının lüzumlu olduğunu şöyle anlattı: “Ailesel kanser öyküsü bulunmayan ve standart tehlike grubunu oluşturan bayanlarda 20 yaşından itibaren aylık olarak meme muayenesi başlatılmalı. 35 yaşından sonra ise yıllık klinik meme taramalarının doktor tarafından gerçekleştirilmesi öneriliyor. 40 yaşından sonra ise her iki yılda bir, 50 yaşından sonra ise her yıl mamografik tarama testlerinin yapılmaya başlanması erken tanı için son derece önem taşıyor.”