Hollywood’u Zayıflatan Sihirli Diyet

İşte Hollywood’un ünlülerini  14 günde zayıflatan sihirli diyet.

 

14 gün süren zayıflama programının maliyeti yaklaşık 7 bin dolar olan klinik, müşterilerine yalnızca kilo vermeyi değil bunun yanında sindirim sistemindeki problemleri düzeltmeyi, daha canlı bir cilde sahip olmayı ve çok daha enerjik olmalarını vaat ediyor. Ve tüm bunları sizlere ağır egzersizler yapmadan, günlerce yalnızca lahana çorbasıyla beslenmenize veya her lokmanızda kalori hesabı tutmanıza lüzum olmadan yapıyor.

Sanatçı Geri Halliwell, aktör Kevin Spacey ve sosyetik güzel Jemima Khan’ın da üyesi olduğu Viva Mayr’ın “sihirli diyet”inin sırları şunlar:

– Metabolizmanıza olumsuz etkileri bulunan kafein ve şekerden mutlak suretle uzak duracaksınız. İlk birkaç gün yorgunluk ve baş ağrısı olursa bu “temizlenmenin” etkisidir ve göstergesidir.

İnsen vücudunun temposu saatler geçtikçe yavaşlar. Bu sebeple bir insanın vücudu günün ilk bölümündü yediği neredeyse her şeyi kolaylıkla sindirebilir. Fakat günün ikinci bölümündü yenen besinlerin sindirimi zor olur. Bu sebeple yenilmesi istenen asıl gıdaların büyük bir bölümü saat 12′den önce tüketilmelidir.

-Sebze ve meyveler akşam tüketilmemelidir mümkün olduğunca gündüz tüketilmelidir.

– Akşam öğününde çorba veya hafif pişirilmiş balık veya sebzeler tüketilmelidir. Akşam öğününü saat 18:00’den geç olmayacak şekilde tüketilmelidir. Bunu yaparsanız siz uyumadan önce sindiriminiz tamamlanmış olur.

Zayıflamanın en temel sırlarından biri de besinleri çiğneme tekniğidir. Eğer yediğiniz yemekleri ne kadar fazla çiğnerseniz o kadar az yiyerek doyarsınız. Fazla çiğnemek hem beyinde tokluk hissinin oluşması için gerekli süreyi sağlar hem de gıdanın bileşenlerine daha rahat ayrılmasını ve basit kolay sindirilmesini sağlar. Yediğiniz her lokmayı ağzınızda yaklaşık 30 ile 40 kez çiğneyin, yutmadan önce tamamen sıvı hale geldiğinden emin olun. Bunu yapmaya çalışırken ilk olarak 15’in üzerinde çiğneyemezsiniz endişelenmeyin, gelişecektir.

Yemekle Birlikte Su İçmeyin

– Sabah kahvaltılarından evvel bir su bardağı ılık su için. Gün içerisinde de de 2-3 litre su içmeye özen gösteriniz. Suyu yemeklerle birlikte değil yemek aralarında içmelisiniz. Yemekle birlikte içtiğiniz su, sindirime faydalı olan tükürüğün yok olmasına sebep olur. En uygun olanı yemekten 15 dakika evvel ve yemekten 1 saat sonra su içilmesidir. Su haricinde bitki çayı, meyve suyu ve süt tüketebilirsiniz. Çay ve kahve tüketimi 14 gün boyunca mutlak suretle yasak.

– Karbonhidratlar enerji kaynağı olmasından dolayı tamamen kesmek doğru olmaz. Fakat temel beslenmelerinizi taze sebze ve meyvelerden oluşturmak, karbonhidratlı gıdaları ise destekleyici olarak kullanmak lazımdır. Diğer yandan tam tahıllı gıdaların tercih edilmesi öneriliyor.

Diğer önemli olan bir konu yağ tüketiminde doymuş yağlardan kaçınmak oldukça önemli. Lazım olan omega 3,6,9 türü yağlar, fındık, zeytin, ayçiçeği, keten tohumu ve kenevir gibi ürünlerde mevcuttur. Bilhassa Omega 3 benzeri bünyedeki yağların yakılmasına da faydalı oluyor. Fakat kırmızı et ve sosis benzeri rafine et ürünlerindeki yağlar epeyce zararlı.

– Karaciğer ve böbrek benzeri bünyeyi temizleyen organlar için lazım olan proteinlerin kesinlikle yeterli miktarda alınması gerek. Bu sebeple minimum iki günde bir balık veya peynir ve et gibi hayvansal gıdalar tüketilmeli. Fakat protein ihtiyacının baklagillerden karşılanması vücut sağlığı için daha yararlı olacaktır.