Ihlamur Nasıl Tüketilmelidir?

Ihlamur Nasıl Tüketilir?

Ihlamur sağlık açısından oldukça önemli takviyelerden bir tanesidir. Soğukları tam anlamıyla yaşadığımız bu günlerde soğuk algınlığına karşı ıhlamur içmek çok faydalıdır. Ihlamuru tüketmekten ziyade doğru ve faydalı bir biçimde kullanmak da oldukça önemlidir. İşte siz kadinneder.com okurları için hazırladığımız ıhlamur nasıl tüketilir konusuyla ilgili tüm detaylar…

Ihlamur, ıhlamur ağaçlarının çiçeklerinin toplanıp kurutulmasıyla elde edilir. Genellikle çay gibi demlenerek tüketilecek ıhlamurun, çiçek sapına yapışık çiçek yaprağını bulundurmaması tercih edilirdi. Ancak ıhlamur, çiçek yaprağı ile çiçeğin ayrılması oldukça zordur ve ayırmaya çalışmak çiçeğin de zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden artık çiçek yaprağı ile beraber kullanımı daha da yaygınlaşmıştır.

 

Ihlamur Faydalı Mı?

Birçok insan ıhlamuru soğuk algınlığının etkisini azaltmak, vücudu terletmek ve rahatlatıcı etkisinden dolayı kullanılmaktadır. Soğuk algınlığına yakalanmış birinin günde dört bardak ıhlamur tüketmesi yeterince faydalı olacaktır. Ihlamur oldukça şifalı bir bitkidir.

Ihlamur-nasıl-tüketilir

Ihlamur Nerede Satılır – Nasıl Bulunur?

Ihlamurun çoğunlukla baharatçılar ve aktarlarda bulunmaktadır. Ancak şifalı bitkilere yoğun ilginin olduğu şu zamanlarda marketlerde ve alışveriş merkezlerinde küçük paketler halinde taze ıhlamur bulmakta mümkündür. Ama uygun olan, saklama koşulların daha uygun olan aktarlardan ve baharatçılardan temin etmektir. Bu yerlerde ıhlamur çuval yada kutuların içinde, “çiçek ıhlamur”, “ıhlamur”, “yaprak ıhlamur” olarak satılıp saklanmaktadır. Çiçek ıhlamur, yalnızca çiçekleri bulunur. ‘Ihlamur’ çiçek yaprağını da bulunduran çiçeklerdir. ‘Yaprak ıhlamur’ ise ıhlamur ağacının yapraklarını fazlaca bulunduran bir karışımdır. Yani; çiçek, çiçek yaprağı ve yapraklar birlikte bulunur.

 

Ihlamur Nasıl Tüketilmelidir?

Cam yada porselen demliğe 2 gram kadar ıhlamur yada 1 poşet ıhlamur eklenir, daha sonra üzerine 1 su bardağı kaynama aşamasındaki sıcaklık su eklenerek, 5 ile 10 dakika arasında çay gibi demlenir ve tüketilir.

Daha kolay bir yolla demlemek isterseniz: Bir kupaya yâda bir su bardağına kaynama aşamasındaki sıcak suyu ekleyip üzerine 1 poşet ıhlamur ekleyerek, 5 ile 10 dakika civarında bekletilip tüketebilirsiniz. Su bardağı yada kupanın üzerini kapatarak içeriğinde bulunan uçucu yağın kaybolmasını engelleyebilir, yapısında mevcut olan müsilajı poşetten tümüyle çıkarmak için de poşet iyice sıkılmalıdır.

Ihlamur yukarıda yukarı da yazdığımız sürelerden daha üzün süre tüketmeyerek bekletirseniz, içeriğinde bulunan maddeler değişerek, sarı olan rengi kırmızıya dönecek ve ıhlamur kendisine has kokusunu kaybedecektir. Bunun sağlık açısından bir zararı yoktur ancak ıhlamurun vücudunuza sağlayacağı faydası azalacaktır.