İncirin Şaşırtan Faydaları

Yüce kitabımız Kur’anı Kerim’de ismi geçen ender meyvelerden biri olan incirin müthiş faydaları bulunmaktadır. İnciri kabızlığa karşı etkili bir şekilde kullanmak için süt ile birlikte tüketmek yeterlidir. Kabızlık için yapmanız gereken; incirleri kaynamaya başlayan sütün içine katıp 5 dakika daha kaynatınız. Daha sonra süt ve inciri blender dan geçirip buzdolabında soğumaya alınız. İçebileceğiniz bir soğukluğa geldikten sonra tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketildiğinde incir kabızlık derdinizi ortadan kaldıracaktır. Kuru incirden yapacağınuz bu karışım, özellikle çocuklarda gönül rahatlığıyla kullanılabilen etkili bir müshildir.

Öksürük İçin İncir Ve Süt

İki bardak çiğ sütün içerisine iki adet kuru inciri doğrayarak ekleyin ve sütü kaynatın. Yirmi dakika kadar beklettikten süzün ve günde 2 kez bu sütten sıcak olarak tüketin.
Akne: Ezilmiş taze inciri akne üzerine sürerek 15 ile 20 dakika arası beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Ayrıce bu uygulamayı temizleyici ve parlaklık veren yüz maskesi olarak tüm yüzünüz içinde yapabilirsiniz.
Boğaz Ağrısı:
1-2 tane kurutuşmuş inciri 2 çay kaşığı bal ile birlikte sıcak suda karıştırarak çay gibi tüketebilirsiniz.
Ağız Yaraları:
2-3 tane taze incir yaprağını çiğneyebilirsiniz. İncir yaprağı ağız yaralarının tedavisine faydalı olur ve nefes kokusunu engeller.

İncirin-faydaları
Hücreleri Yeniler

Taze ve bilhassa kuru incirin tüketilmesi insan vücudundaki hücreleri yeniler. İncir, barındırdığı yüksek miktardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesine fayda sağlayan bir besindir.
Örneğin, 100 gr. kuru incir tüketilirse vücudun günlük ihtiyaçlarından kalsiyumun yüzde 17’si, demir ve magnezyumun yüzde 30’u, fosforun yüzde 20’si, B1 vitamininin yüzde 5’i ve B2 vitamininin yüzde 4’ü karşılanmış olur.

Tansiyon İçin İncir

İncir potasyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Potasyum minerali tansiyonun (kan basıncının) dengelenmesinde faydalı olur. Günümüz beslenme alışkanlığı genel olarak daha az potasyum barındıran sebze ve meyve, daha çok sodyum barındıran hazır gıda, konserve besin ve fast-food barındırdığından yüksek tansiyon en yaygın sağlık problemlerinin başında gelmektedir.
Düzenli olarak incir benzeri potasyum açısından zengin sebze ve meyveler tüketmek (koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık, mantar, beyaz fasulye, muz…) yüksek tansiyonu ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kalp ve damar rahatsızlıklarını engellemeye faydalı olur.

Diyabetik İçin İncir

Diyabetik beslenme listenize uygun bir meyve düşünüyorsanız incir tam listenize göre olabilir. Besin lifi açısından zengin incir gıdalardan alınan şekerin sindiriminin ve vücut tarafından emilimini yavaşlatır. Bu özelliği ile hem tip 2 diyabet rahatsızlığı olanlara hem de tip 2 diyabet tahlikesi bulunan kişilere önerilen meyveler arasındadır.