İşe Yaramayan Efsane Olmuş Pratik Bilgiler

Giysilerde oluşan inatçı lekelerden kurtulmak her zaman can sıkıcı bir durum olmuştu. Hele ki internette dolaşan ve aslında sizi daha kötü durumlara sokacak olan öneriler ise işin cabasıdır.
Aslında bu fikirlerin nasıl daha kötü sonuçlar doğuracağını sizler için derledik.

1. Topuk taşı yardımıyla tüylerden kurtulma.

topuk taşı ile kazak temizleme


Topuk taşı hiçbir zaman kazaklarınızdaki tüyleri almaz. Sadece tarama görevi yaparak tüylenmenin düzelşmesini sağlar. Eğer kazaklarınızı taramak istiyorsanız o zaman topuk taşı iyi bir fikir olabilir.

 

2. Ruj lekesini saç spreyi ile çıkarma.

saç spreyi ile ruj lekesi çıkarma
Zamanınızı boşa harcamamanız gereken bir konu. Hatta bu yöntem ruj lekesinin kıyafetinize iyice yerleşmesine ve daha imkansız bir leke olmasına sebep olabilir.

 

3. Beyaz şarap kırmızı şarap lekesini çıkarır.

kırmızı şarap lekesi çıkarma
Çok azda olsa bir etkisi olduğu açıktır ancak bunun sebebi hiçbir zaman lekeyi geçirdiğinden dolayı değildir. Beyaz şarap kırmızı şarabın renginin açılmasına ve lekenin dağılmasına neden olmaktadır.

 

4. Beyaz deodorant lekelerini çorap yardımıyla çıkarma.

çorapla deodorant lekesi çıkarma
Bir kağıt havlu bu lekelerde ne kadar etkili ise çorapta o kadar etkilidir. Resimde görüldüğü gibi beyaz lekeler hala aynı yerinde.

 

5. Ruj lekesini ekmek parçasıyla çıkarma.

ekmekle ruj lekesi çıkarma
Bu fikri kim ortaya attıysa kafası iyi durumda değildi sanırım. Tıpkı saç spreyi tekniğinde olduğu gibi ekmekte ruj lekesinin kıyafetinize iyice yerleşmesine ve daha imkansız bir leke olmasına sebep olacaktır.

 

6. Basit lekeleri tıraş köpüğü ile çıkarma.

tıraş köpüğü ile leke çıkarma
Tıraş körüğünün mantığı sabun gibidir ama lekelerden kurtulmanız da sabun gibi etkili olmaz. Deterjanla bu lekelerden kurtulmak her zaman daha mantıklı olan olacaktır.

 

7. Muz kabuğu ile ayakkabı parlatma.

muz kabuğu ile ayakkabı parlatma
İlk sürüldüğü zaman bir etkisi varmış gibi görünür ve parlar. Ancak kurumaya başlayınca ayakabınız eski haline hatta eskisinden daha kötü bir hale gelecektir.

 

8. Süet ayakkabı üzerindeki beyaz lekelerden bayat ekmek ile kurtulmak.

süet ayakkabı lekesi geçirme
Saçma ve denenmemesi gereken bir durumdur. Sonuç ise hiç değişmeyecektir. (Nimet o yahu nimet.)

 

9. Nemlendirici krem ile ayakkabı çiziklerinden kurtulma.

nemlendirici ile ayakkabı çizikleri giderme
Çizikler üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Sadece ayakkabılarınızı biraz daha parlatarak çiziklerin daha az dikkat çekmesini sağlayacaktır.