İşte En Meşhur Diyetler!

Fazla kilolarına savaş açmış bayanlar tarafından kullanılan diyet programları arasında en fazla tercih edilenler aç kalmadan kilolarınızdan kurtulma imkânını sağlayanlar oluyor. İşte en ünlü diyetler…

 

Özellikle bayanların kâbusu olan fazla kilolar ile mücadele etmede en fazla tercih edilen yöntemlerin başında spor yapma ve diyet geliyor. Kendilerini daha sağlıklı ve iyi hissetmek amacıyla diyetlere başvuranların işi ise hiç de kolay değil. Çünkü bu defa da baş etmeleri gereken şey; bir yığın diyet arasında kendilerine en uygun olan diyeti bulmak. İnternet aracılığı ile rahatça ulaşılan diyetlerin çeşitliliği, kilolarından kurtulmak isteyenlere yardımcı olurken akıllarını da bir hayli karıştırıyor. Bu sebeplerden dolayı diyetten soğuyan ve daha diyete başlamadan pes edenlerin sayısı, başarılı olarak diyetlerin sonunu getirenlere oranla çok az. Uzmanlar, “Sağlığın ve zindeliğin korunması için lazım olan beslenme düzeni” olarak anlatılan diyetlerin, ruh ve beden sıhhatine göre farklılık gösterdiğini söylerken kilolarından kurtulmak isteyenler dünya çapında en çok ilgi gören diyetleri ardı ardına uyguluyor. İşte bilinen en meşhur diyetler şöyle;

 

Dukan Diyeti

Dr. Pierre Dukan’ın protein yoğunluklu beslenme ile kilolardan kurtulma sisteminin bilinen ismi olan Dukan diyeti, dört bölümden oluşuyor. Bu diyete ilk olarak ‘Atak’ ile başlıyor, ‘Kilo verme’, ‘Korumaya hazırlık’ ve ‘Sürdürme’ ile devam ediyorsunuz. En önemli özelliği bol su içerek kilo vermek olan Dukan diyetinin Atak evresinde yoğun bir protein arşivinden seçilenlerle besleniliyor. Bu gıdalar tamamen yağsız süt ürünleri, yumurta, balık ve kümes canlılarından oluşuyor. İkinci bölümde ise daha önce tükettiğiniz gıdalar üzerine enginar, lahana, kereviz, patlıcan, brokoli, kabak, mantar ve marul gibi sebzeler ekleniyor. Üçüncü bölüme gelindiğinde her gün hem et hem de sebze tüketebiliyorsunuz. Sürdürme bölümündü kendinize yaşam stili haline dönüştürüyorsunuz fakat her perşembe günü atak bölümünü uygulamaya devam ediyorsunuz. Dukan diyetinin en iyi yanı ise haftada 2 öğün her şeyi yemenin serbest olması.

 

Karatay Diyeti

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın geliştirdiği bu diyette saatlik olarak sağlıklı yaşam tavsiyeleri yer alıyor. Kilolarından kurtulmak isteyen bireylerde D vitamini ve demir eksikliği olduğu durumlarda başarıya ulaşmanın imkansız olduğunu vurgulayan Karatay Diyetinde pastırmalı yumurtadan tutunda, ara öğün olarak yarım bardak cevize kadar her türlü besin bulunuyor. Protein ağırlıklı olan Karatay Diyetinde yumurta, et ve peynir gibi besinler de mevcut. Sadece günlük karbonhidrat ihtiyacını gidermek amacıyla 200 gram ekmek yemeye izin verilen bu diyette aç kalmak kesinlikle yok.

 

Alkali Diyeti

Asıl amacı insan bedeninde yer alan ph değerinin asit yönünü alkali yönüne dönüştürmek olarak anlatılan Alkali diyetinde kilolardan kurtulmak oldukça hızlı. Zamanımızda çokça yenilen kızartma, rafine gıda ve beyaz un gibi gıdalar nedeniyle insan bedeninin ph değeri asit yönüne doğru kaymakta. Bu oran dengesini sağlamak için tavsiye edilen Alkali diyetinde sabah kalktığınızda ilk yapmanız gereken bir büyük bardak elma sirkeli su içilmesi gerekiyor. Kahvaltıda yaparken lor, yeşillikler, avokado, iki dilim limon, tuzsuz zeytin, omlet, yeşil çay ve bitki çayları tüketmek serbest. Glütensiz yada karabuğday ekmeğinin yenildiği bu diyetin en önemli özelliği ise yarım gün evvelinden içme suyuna eklenen ve buzdolabında 1 gece durdurulan bademin mixerden geçirilmesi ile yapılan badem sütüdür.

 

Hamilelikte Diyet

Hamilelik zamanında diyet yapılmasını ve bir diyet programı yapılmasını kesinlikle önermeyen uzmanlar, bayanın hamileliğinden sonra, 9 ay önceki kilosuna ulaşmasını öneriyor. Ayrıca hamilelik döneminde egzersiz yapılmasını öneriyorlar. Hamilelik zamanında yenilmemesi lazım olan maddelere dikkat etmeniz ve hamilelikten sonra kilo verme sıkıntınızın en aza indirilmesi için, hamilelik döneminize çok dikkat edilmelidir.

 

İsveç Diyeti

Önce Avrupa’da sonrasında ise Türkiye’de meşhur olan İsveç Diyeti, 2 haftada 7 ile 20 kiloya kadar verme imkanı sunuyor. Sabah kahvaltıda kahve içerek güne başlanması gereken İsveç Diyetini yapanlar bu diyeti 3 aydan evvel tekrarlamamalı ve günde en az 2 litre su içilmeli. İlk 3 günü zorlu olan diyetin 4. gününde az yemek tüketmeye alışılıyor. Diyet programını bitirdikten sonra verilen kiloların geri geldiği iddia edilen ve bu sebeple çok eleştirilen İsveç Diyeti, buna rağmen kısa zamanda fazla kilo vermeye yaraması açısından tercih ediliyor.

 

Ender Saraç

Dr. Ender Saraç’ın geliştirdiği bu diyette sabahları yarım tatlı kaşığı ballı ve 8 ile 10 damla arası limonlu ılık su içilmesinin ardından ortalama yarım saat sonra da kahvaltı yemeye başlanıyor. Her ara öğünde kesinlikle elma, çilek, erik, ananas ve armut gibi meyvelerin yenilmesini öneren bu diyette ceviz içi, yağsız et, sebze yemekleri ve bitki çayı da en başta geliyor. Vücudunuza ve mevsimine göre düzenli bir biçimde sadeyağ, bal ve süt yemenin düzgün bir beslenme için lazım olduğunu söyleyen Ender Saraç, her gün bir ölçek de olsa yoğurt, taze meyve suyu, çeperi tahıllar, tahin, üzüm suyu alınmasını söylüyor. Bu diyetin en temel argümanları arasında midenin 4’te 3’nün dolu olmasını lazım olduğu. Ayrıca Ender Saraç diyetinde ana öğünün öğle yemeği olmasının nedeni de sindirim ateşinin en fazla olduğu vakitlerin 12.00 ile 13.00 saatleri arasında bulunması.

 

Şeyda Coşkun

Şeyda Coşkun’un hazırladığı diyette öğlen 16.00 oluncaya kadar bol yeşil çay içilmeli, akşamları da rezene, melisa ve papatya çayı tüketilmelidir. Fazlaca su içilmesi ve tuz alımından kaçınılması noktalarının önemli olduğu bu diyet bilhassa şeker ve şekerli besinlerden kaçınılması gerektiğini belirtiyor. Günde minimum bir saat yürüyüş yapılması gereken diyet programında, hazır gıdalar ve sosların tüketilmesi de kesinlikle yasak.