Jelatinli Cilt Maskeleri

Jelatin denen madenini cilde esneklik kazandırmasının sebebi içeriğinde bulunan kolajen maddesidir. Cilde esneklik kazandıran maskeler yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıracağı gibi, kırışıklıkları tedavi ederek cildinize taze ve parlak bir görünüm sağlayacaktır. İçerdiği yağ oranı az olan jelatin, protein bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple diyet listelerinde de tercih edilen besinlerden biridir. Ama jelatinin cilde faydaları pek de bilinmez.

Jelatin, çok değerli bir maddedir. Çünkü içinde bulunan kolajen maddesini insan vücudu 25 yaşına kadar üretebilmektedir. Bu yaşlardan itibaren vücuttaki önemli proteinlerden biri olan kolajenin dışarıdan alınması gerekmektedir. Kolajen, tırnak, kemik ve saç sağlığı için gerekli olmakla birlikte cilt içinde önem taşır. Yaş ilerledikçe vücutta ortaya çıkan değişikliklere bağlı olarak kolajen miktarı azalır. Stre, alkol ve sigara kullanımı, yanlış beslenme gibi etkenlerle vücuttaki kolajen miktarı en alt seviyelere iner. Sağlıklı beslenmeye yönelmek ve kolajen ihtiva eden besinleri tüketmek bu eksikliği normal seviyelere çekmeye yardımcı olur. Jelatin de bu besinlerden biridir. Jelatini günlük beslenme programınıza dahil ederek sağlıklı bir cilde, saçlara, tırnaklara ve kemik yapısına sahip olabilirsiniz.

Aşağıda sizler için araştırıp derlediğimiz jelatin maskeleri sayesinde cildinizdeki değişiklikleri kısa sürede fark ederek, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

jelatin süt maskesi

Jelatin ve Süt Maskesi

Ciltteki PH seviyesini dengede tutmaya yarayan bu maske sayesinde cildiniz esneklik özelliğini korur. Ayrıca besleyicidir.

Malzemeler :

20 gr. jelatin (aromasız)

Yarım su bardağı süt

Yapılışı :

Öncelikle sütü ısıtıyoruz. Ayrı bir kapta jelatini 2-3 çorba kaşığı soğuk sütle karıştırıp iyice eritiyoruz. Daha sonra sütün tamamı ile karıştırıyoruz. Bir fırça yardımıyla yüzümüze sürerek yaklaşık yarım saat bekleterek duruluyoruz.

jelatin avakado maskesi

Jelatin ve Avokado Maskesi

Malzemeler :

2 gr jelatin (aromasız)

Yarım avokado

1 su bardağı su

Yapılışı :

Öncelikle avokadoyu çatal yardımıyla eziyoruz. Diğer tarafta ısıttığımız suda jelatini iyice eritiyoruz. İçine avokadoyu da katarak bir fırça yardımıyla yüzümüze sürüyoruz. Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra duruluyoruz.

jelatin limon maskesi

Jelatin ve Limon Maskesi

Yüzünüze geceleri sürmeniz gereken bu tarif yapılışı kolay olmakla birlikte, sivilce lekesi, güneş lekesi ve yaşlılık lekesi gibi lekeleri geçirmede etki etmektedir. Aşağıdaki malzemelerden elde edeceğiniz maske az miktarda olacaktır. Bu karışımı haftada 3 kez yaparak gece yatmadan önce cildimize sürerek yaklaşık yarım saat bekletip duruluyoruz.

Malzemeler :

15 gr. jelatin (aromasız)

25 mililitre limon suyu

50 mililitre su

15 gr. bal

Yapılışı :

Öncelikle suyu ısıtıyoruz. Jelatini ilave ederek iyice eritiyoruz. Daha sonra limon suyu ve balı da içine katarak karıştırıyoruz ve maskemizi hazır hale getiriyoruz.

Maskenin etkisi gece boyunca süreceğinden devamlı uygulamada yüzünüzdeki lekelerde gözle görülür bir azalma olacaktır.