Kahvaltıda Yumurta İle Birlikte Çay İçmeyin

Kahvaltılarda yumurta ile birlikte çay içilmemelidir. Ben çaysız yapamam diyorsanız açık limonlu çay içebilirsiniz.

Çayda bulunan tanen maddesi, kan yapıcı özelliği mevcut olan yumurtadaki demiri bağlar, emilmeden atılmasına sebep olur. Yumurta en fazla demir olmak üzere vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Bilhassa çocukların tüketmesi gereken yumurta çocuklar için protein ve demir kaynağıdır ve sağlıklı beslenme için düzenli olarak tüketilmelidir. Yumurtanın pişirilirken ve tüketilirken bazı hususlara özellikle dikkat edilmelidir.

Yumurta çocukların rahatça tüketebilmesi ve yerken zevk alabilmeleri için uzun süre pişirilmemelidir. Fazla zaman haşlanan yumurtasının sarısının etrafında yeşil halka oluşacaktır. Bu yeşil halkalar yumurtanın tadını bozacaktır ayrıca yumurtanın bayat olduğunun da göstergesidir. Yumurtanın tam tadında olması için haşlanma süresine dikkat edilmelidir.

Kahvaltılarda Yumurta İle Birlikte Çay İçilmemelidir!

Çay ülkemizde en fazla tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Bu sebeple kimi insanlar kahvaltıda mutlak suretle çay içmek isterler. Eğer illaki çay içilecekse açık ve limonlu çay tercih edilmelidir. Çayda bulunan tanen maddesi, kan yapıcı özelliği mevcut olan yumurtadaki demiri bağlar ve emilmeden atılmasına sebep olur. Demir içeriği bulunan diğer gıdalarla birlikte de çay içilmemelidir. Çocuk, yaşlı ve hamilelerin tüketecekleri çayın açık ve limonlu olması, demir emilimi bakımından oldukça önemlidir.”