Kahvenin Sağlığınız İçin de Çok Değerli 40 Hatırı Var!

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü, Dr. Özgür Şamilgil kahvenin özelliklerine böyle dikkat çekiyor…

Tip 2 diyabet hastalığına:

Şekersiz olarak günde 3-5 bardak tüketilen kahvenin şeker hastalığı riskini yüzde 20-50 oranında azalttığını gösteren yayınlar giderek artıyor. İnsülin direncini düşürerek hücre içine şeker girişini 2 kata kadar arttırarak kan şekerinde yükselmeyi önlüyor, iştahı azaltarak fazla yemek yenilmesini engelliyor, metabolizmayı yüzde 20 e kadar hızlandırarak yağ yakılmasını hızlandırdığı düşünülüyor.
Alzheimer ve Bunama: Yaşa bağlı olan erken bunama ve Alzheimer riskini düşürdüğü, oluşmasını geciktirdiği, beynin yaşlanmasını yavaşlattığı da bilinen özellikleri arasındadır.

Parkinson İçin:

Düzenli kahve tüketmek Parkinson hastalığına karşı koruyucu etki yarattığını belirten yayınlar giderek artmaktadır.

Karaciğer hastalığına:

Fazla şeker ve alkol tüketimine bağlı karaciğer yağlanması ve hasarını önleyici, karaciğer kanseri olma riskini düşürdüğü düşünülüyor.
Rektum kanseri: Kalın bağırsağın en alt kısmının kanser olma riskini çoğunlukla kadınlarda azalttığı ama kalın bağırsak riskini ise azaltamadığından bahsediliyor.

Kalp ritim bozukluğu: Günde 1-3 bardak tüketilen kahvenin aritmi (kalp ritminin düzensizleşmesi) riskini yüzde 25 oranında azalttığı fakat kafeine hassas bireylerde ise riski arttırdığı bildiriliyor.

Kalp damar hastalığına:

Günde 3 bardak kahve içenlerin daha az ve daha çok içenleri göre kalp damarlarında kalsiyum (kireç birikiminin) daha az olduğu bu nedenle kalp krizi riskinin azaldığı düşünülmektedir. Kahveyi az veya çok tüketmek fayda sağlamamakta, günde 3 bardak kadar tüketmek lazım geliyor.
Bazı kimselerde kahvenin kötü kolesterol düzeyini arttırabildiği bilinmektedir, bu kişilerin filtre kahve tüketmeleri gerekmektedir.

Safra kesesi taşına:

Safra kesesi taşı düzenli kahve tüketenlerde tükenmeyenlere oranla daha seyrek rastlanıyor.

Prostat kanserine:

2011’de yayınlanan ve 50 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma prostat kanseri olma riskinin günde 3 bardak kahve içenlerde yüzde 30, 6 bardak içenlerde yüzde 60 azaldığını gösteriyor. Benzer şekilde net olmamakla birlikte böbrek kanseri riskini de düşürebileceği düşünülüyor.
İnme: Yahılan çalışmalar günde 1 ile 4 bardak arası kahve tüketiminin felç riskini yüzde 20 – 25 arası azalttığını gösteriyor.

Kemik erimesine:

Günde 6 ile 8 taneden fazla kahve tüketmenin, yeterli kalsiyum ve magnezyum içeren gıda tüketmeyenlerde kemik erimesine sebep olabileceği tahmin ediliyor.

Kahvenin faydası neye dayanıyor?
Taze çekilmiş ve demlenmiş kahvenin asıl faydasının, içerdiği kafeinden daha çok, polifenol grubu antioksidanlardan klorojenik asid, flavinoid, E vitamini, glutation gibi maddelerin zenginliğine bağlanmaktadır.

Bunun dışında kafeinin beyin ve kas hücrelerinin yenilenmesini sağlayan bir madde üretimini çoğalttığı, yaşlanmayı hızını yavaşlattığı da biliniyor.

Kafein zararlı mı? Kafeinsiz mi içmeli?

Kafeine duyarlı kişilerin uykularının kaçmamasını önlemek için yatmadan 5 ile 7 saat kadar öncesinden kahve içmemeleri gerekiyor. Bu tür kişilerde kahve sonrası gerginlik, kan basıncı ve kalp ritminde yükselme, sinirlilik, karında kramp hissettikleri, idrara sık çıktıkları bilinmektedir. Bu durumda olan kişilerin ve mide ülseri olan kişilerin, kafeinsiz kahve tüketmeleri önerilmektedir. Kahvenin sütle beraber içilmesi mide yanmasını azaltır ancak kafeinin etkisini değiştirmez.
**İlaçla kontrol altında tutulamayan tansiyon hastalarının ve kalp yetersizliği olan kişilerinde hekimlerine danışmadan kahve içmemeleri gerekiyor.

**Yemeklerin ardından tansiyon düşmesi olan yaşlılarda kahve içmek tansiyonu düzeltmektedir.

**Günde 3 ile 6 bardak tüketilen Kafeinsiz kahvenin kötü kolesterolü yüzde 10 civarında arttırdığı bilinmekte, iyi kolesterol üzerindeki etkisi ise değişmektedir. Kilolu kişilerde kafeinsiz kahve iyi kolesterolü arttırırken normal kilolularda yüzde 30 oranında düşürdüğü bilinmektedir.

**Gebelerin doktorlarına danışarak günde 1 ile 2 bardaktan çok kahve tüketmemeleri öneriliyor.

Kahvenin faydası da zararı da kişiden kişiye değişmektedir.

Ağrı kesici etkisi

Kahve tüketiminin ağrıya dayanıklılık sağladığı ve ağrı kesici ilaçların etkisini tetiklediği için bazı ilaçların içine kafein eklendiği bilinmektedir. Bu nedenle kafein içeren ilaçlarla beraber kahve tüketimine oldukça dikkat etmek gerekmektedir.

Bağımlılık

Günde 2 ile 3 bardak arası kahve tüketenlerin, zayıf bir bağımlılık hissettikleri, bırakmak isterlerse 1 hafta içinde azaltarak bırakabildikleri biliniyor.
Kafein miktarı neye bağlı?

Kahve, aynı miktarda çayın 2 katı kadar kafein içeriyor.
Bilinenden farklı olarak koyu kavrulmuş kahve uzun süre ısıya maruz bırakıldığından daha az kafein içermektedir. Mırra (Arap tarzı kahve) en az, Türk kahvesi orta, espresso İtalyan kahvesi ise en çok kavrulan kahve olarak sıralanabilir.

Koyu kavrulmuş kahvelerin ise, faydalı maddeleri en yüksek oranda barındırdığı biliniyor. Hatta en koyu kavrulmuş kahve, mide asidini çok fazla arttırmadığı için daha rahat tüketilebiliyor. Üstelik az kavrulmuş kahveye göre daha çok kilo vermenizi sağlıyor.
Kafein miktarını etkileyen diğer bir husus ise kahvenin ne derecede ince çekildiği!
En ince çekilen kahve, (orta düzeyde kavrulan kahveler arasında) Türk kahvesi en yüksek miktarda kafein içeriyor.