Kakule Çayı Ve Kakule Kahvesi Nasıl Yapılır?

Sindirim Sistemi için Şifa Kaynağı olan KAKULE nedir, bu mucize bitkinin faydaları nelerdir, kakule nasıl kullanılır, çayının – kahvesinin yapılışı…

Kakule Nedir?

Kakule bitkisi Hindistan bölgesinde fazlaca bulunan ve yoğun olarak tüketilen bir bitkidir. On iki ay boyunca yeşil kalabilme özelliği bulunmaktadır. Literatürde Elettaria cardamomum veya Elettaria repens ismi ile bilinmektedir. Uzunluğu kırk santime kadar ulaşabilir ve sapları parmak kalınlığındadır. Yaprakları Koyu ve yeşildir. Çiçekleri ise sarıdır. Doğu ülkelerinde yemekler içerisinde fazlaca kullanmaktadır.

 

Kakule Kahvesi ve Kakule Çayı son günlerde oldukça popüler ve merak edilen bir içecek türleridir. Geniş kitleler tarafından içilen kakule çayı ve kakule kahvesinin başta sindirim sistemi olmak üzere pek çok yararları bulunmaktadır.

 

Kakule Faydaları Nelerdir?

Ağız kokusunu geçirmede yararlıdır.

Vücudu temizlemektedir.

Kakule tohumun içerisinde uyarıcı etkiye sahip bir yağ bulunmaktadır. Bu yağın afrodizyak etkisi bulunmaktadır.

Çölyak hastalığı tedavisinde tüketilmesi faydalıdır

İshale karşı oldukça yararlıdır.

Bronşit, astım ve diğer solunum yolları rahatsızlığı bulunanların kullanması önerilmektedir.

Zihni canlandırıcı faydası bulunmaktadır.

Mide kramplarına karşı tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Sindirimi rahatlatır.

Bağırsaklarda oluşan parazitlere karşı faydalıdır.

Şişkinliği giderir.

Reflü rahatsızlığı bulunanların kullanması tavsiye edilmektedir.

Mide ağrılarını yavaşlatır.

Kolon kanserine karşı kullanılması önerilmektedir.

Kusmaya ve mide bulantısına faydalıdır.

 

Kakule Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 buçuk litre su
  • 3 çay kaşığı kakule tohumu
  • 3 yemek kaşığı siyah çay
  • 1 su bardağı süt

 

Kakule Çayı Hazırlama

Yapımı çok basittir. Bir buçuk litre suyu kaynatarak içerisine tüm malzemelerinizi ekleyerek yaklaşık on dakika kadar demlemeye alın. Daha sonra sor birkez karıştırarak süzünüz. Kakule çayınız kullanıma hazır.

 

Kakulenin Yan Etkileri – Zararları:

Her ne şekilde olursa olsun kakule tüketiminden kaynaklı bilinen her hangi bir yan etki yoktur. Nadirde olsa safra ve mide ağrısı gözlemlenebilmektedir. Bu tür rahatsızlığınız bulunuyorsa biraz daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Kakule ile alakalı alerjik durumlar yaşanabilmektedir. Ciltte şişlik, göğüs ağrısı ve nefeste zorluk belirtileridir. Gebe ve emziren hanımlara önerilmemektedir.

 

Kakule Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kakule kahvesi Orta Doğu ülkelerinde büyük bir kesim tarafından kullanılan bir kahve çeşididir. Farklı kahve tatmayı seviyorsanız kakule kahvesinin kokusu sizi çekecektir.

Malzemeler:

  • 5 tane kakule tanesi
  • 2 tutam safran
  • 3 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 1 çay kaşığı gül suyu

 

Kakule Kahvesi Hazırlama

Kakule Kahvesinin Yapılışı: Kakule tanelerini toz şekline gelinceye kadar ezin. Ardından bir tava içerisinde kavurarak tekrar bir havan içerisinde dövün. Cezve içerisine bir tatlı kaşığı türk kahvesini ve ezdiğiniz kakuleleri ekleyerek karıştırın. Suyu ekleyerek biraz daha karıştırın ve üç dakika boyunca kısık ateşte ısıtın. Daha sonra ateşi kapatarak karışımı on – on beş dakika dinlendirin. On – on beş dakika sonra ocağı tekrar açın ve ısındıktan sonra gül suyunu ekleyin. Bundan sonraki pişirme süresini Türk kahvesi gibi köpüğünü taşırmayacak biçimde kendiniz ayarlayın. Aynı şekilde Türk kahvesi gibi fincanlarda servis edebilirsiniz.