Kantaron Yağı – Sarı Kantaron Faydaları

Kantaron Yağı

Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron yağı deri hastalıkları ve yara tedavileri başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Özellikle enfeksiyon rahatsızlıklarının ve mikrop kırılmalarının tedavisinde ciddi anlamda fayda sağlamaktadır. Kantaron yağı kesikler ve açık yaralar üzerinde dahi kullanılabilmektedir.

Mikropları Öldürmek İçin Kantaron Yağı: Kantaron yağının antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayı da mikropları öldürmek için kullanılabilmektedir. Ayrıca yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır ve açık yaraların mikrop kapmasını önlemektedir. Antiseptik özelliğinden dolayı kantaron yağı yaraların mikrop kapmasını da engellemektedir. Etkisini arttırmak için kantaron yağını hakiki bal ile karıştırarak daha etkili bir doğal antibiyotik yapabilirsiniz. Tüm bunların yanında kantaron yağı kanamaları da kısa sürede durdurabilme özelliğine sahiptir.

Hücreleri Yenilemek İçin Kantaron Yağı: Kantaron yağının bilinen en önemli faydalarından bir tanesi hücreleri yenilemesidir. Ayrıca cildinizi ölü hücrelerden ya da derilerden temizlemeye fayda sağlamaktadır. Yüksek acı veren yaralarda acıyı dindirmek için de kullanılabilmektedir.

Yanık Tedavisi İçin Kantaron Yağı: Yanık tedavisinde kantaron yağı çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bu yağ yanıkları çok kısa bir zamanda iyileştirilebilmektedir, ayrıca yanıklardan dolayı oluşan acıyı da hafifletmektedir. Yaranın mikrop kaparak iltihaplanmasını da engellemektedir.

Ciddi Kazalarda Meydana Gelen Kanamalar İçin Kantaron Yağı: Kantaron yağının kanamalar üzerinde etkili olduğunu yukarıda yazmıştık. Bunun dışında oluşan ciddi kazalarda, iç ve dış kanamalara karşı etkili bir şekilde kullanılabilmekte ve kanamaları durdurulabilmektedir. Kantaron yağının damar büzücü özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple içilerek tüketilmesi veya dışarıdan kanayan bölgeye uygulanması etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Güneş Yanıklarına Karşı Kantaron Yağı: Özellikle yaz aylarında istemeden ortaya çıkan Güneş yanıklarına karşı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca güneş yanıklarından dolayı oluşan acıyı da dindirici faydası bulunmaktadır.

Pişik Tedavisi İçin Kantaron Yağı: Kantaron yağı cilt sağlığını korumada genel anlamda bir fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte Bebeklerde oluşan pişikleri de giderici özelliği bulunmaktadır. Bebeklere kantaron yağı uygularken bebeğinizin vücudunun tahriş olmaması ya da herhangi bir yan etkiye karşı kantaron yağını su ile inceltmeniz uygun olacaktır. Eğer bebeğiniz de karın ağrısı mevcutsa karın kısmına masaj şeklinde uygulayarak ağrılarını hafifletebilir ya da ağrılarının tamamen geçmesini sağlayabilirsiniz.

Romatizma Ve Diğer Ağrılar İçin Kantaron Yağı: Kantaron yağı bütün kas ve bağlı ağrılar için kullanılabilmektedir. Siyatik romatizma ağrılarına karşı faydalıdır. Vücudunuzun ağrıyan yerlerine masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır. Daha fazla etkili olması için kantaron yağına kekik ve ardıç ekleyerek daha etkili bir karışım yapabilirsiniz.

Kan Şekerini Düşürmek İçin Kantaron Yağı: Kantaron yağını oral yoldan tükettiğinizde kan şekerini düşürmeyen yararlı olacaktır.

Mide İçin Kantaron Yağı: Kantaron yağını mide sağlığınızı korumak için değil de ülser ya da buna benzer rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkan ağrılarınızı dindirmek için dâhili olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca çoğu insanda görülen kış aylarında ayak üşüme problemine karşı da kantaron yağını kullanabilirsiniz.

Uyarı: Küçük çocuklarda ve bebeklerde kantaron yağını kullanmadan önce mutlaka su yardımıyla inceltiniz ya da kullanmadan önce mutlaka bir hekime müracaat ediniz. Yetişkinlerde ise kantaron yağını günde 1 şeker kaşığından fazla tüketmek uygun görülmemektedir.

√Ejder Meyvesi Pitaya Faydaları

Tüm bu faydalarının yanında kantaron yağı daha pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Bunlar:

-Vücudu kuvvetlendirir.

-Hazmı rahatlaştırır.

-İshali engeller.

-Mide ağrılarına iyi gelir

-Hemoroit yani basur için oldukça etkilidir

-Eğer sürekli yatmak zorunda olduğunuz bir rahatsızlığınız var ise yatmaktan dolayı meydana gelen yaraların iyileşmesinde, ayrıca bu yaraların oluşmasına da engel olucu bu özelliği bulunmaktadır

-Ameliyat sonrası oluşabilecek dikiş izlerini kaybetmek için iki üç ay süresince kantaron yağı sürülerek kullanıldığında izleri tamamen yok eder

-Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılması faydalıdır

-Sedef lekelerini iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Bunun için harici olarak sürülerek kullanılmalıdır. Bu uygulamada ilk günlerde kaşıntı ve kurumalar meydana gelmektedir. Ancak kısa sürede iyileşme sağlanmaktadır.

-Balgam sökücü faydası bulunmaktadır

-Menopoz döneminde rahatlatıcı faydasından dolayı çay olarak da kullanılabilmektedir

-Cilt bakım yağı olarak kullanıldığında pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır

-Et benlerinden kurtulmak için günde 2 defa problemli bölgeye sürmek bu sorununuzdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır

-Cilt yağlanma problemlerine karşı faydalıdır

-Yüzünüzde bulunan lekelerin yok olmasını sağlamaktadır.

-Yüzde bulunan akne, sivilce ve benzeri sorunlara karşı kısa sürede olumlu sonuçlar vermektedir

-Saç derisini onararak ve hücreleri yenileyerek saçlarınıza canlılık katmaktadır

-Ayrıca saç derinizde yeni hücrelerin gelişimini uyarmaktadır

-Saç derilerinde meydana gelen egzama ve kaşıntılara karşı oldukça faydalıdır

√Sarımsak Çayı İle Toksinlerden Arınma Ve Zayıflamakantaron yağı

Sarı Kantaronun Faydaları

Sarı kantaron çoğunlukla çorak ve kıraç bölgelerde yetişmektedir. Bu bitki ortalama bir metreye kadar uzayabilmektedir. Farklı yağlar petkin ve kolin, tanem benzeri acı tadı bulunan maddeler içermektedir. Ancak sağlık için oldukça faydalıdır.

Sarı kantaronun iştah açıcı faydası bulunmaktadır

Ayrıca iştahsızlığı da gidermektedir

Böbrek rahatsızlığının giderilmesinde faydalı olan sarı kantaron bunun yanında mesanelerde taş oluşmasını da engellemektedir

Ülser ve gastrit problemlerini azaltmak için sarı kantaron faydalıdır

Etkili bir idrar söktürücüdür

Sinir sistemini olumlu yönde etkileyerek insan vücudunu sakinleştirici bir faydası bulunmaktadır

Şiddetli öksürük problemleri ne karşı faydalıdır ve göğsü yumuşatır

Gece korkusu bulunan ve altını ıslatan çocuklar da sarı kantaron yağının faydalı olduğu bilinmektedir

√Elma Sirkesinin 14 Müthiş Mucizesi

Kırmızı Kantaronun Faydaları

Mide yanmaları, sindirim bozukluğu ve mide ekşimiklerine karşı oldukça faydalıdır

Ayrıca hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı özelliği bulunmaktadır

Ateş düşürücü ve ter yapıcı faydası mevcuttur

Kansızlık tedavisinde ve karaciğeri güçlendirmede oldukça faydalıdır

Gaz şişkinliğinin giderilmesine ve inatçı kabızlıklara karşı yararlıdır

Zeytinyağında 1 yıl bekletilirse iltihap ve yara iyileştirmeye karşı oldukça yararlıdır

Hastalık sonrasında iyileştirme sürecini hızlandırır ve insan vücudunu kuvvetlendirir

Şeker hastalığının tedavisinde de kullanılabilmektedir

Uyku bozukluğu problemlerine karşı faydalıdır

Kolesterol düşürücü faydası bulunmaktadır

Prostat önleyicidir

Romatizma ağrılarının giderilmesinde kullanılabilmektedir

Damar sertliği ve akciğer rahatsızlıklarına karşı faydalıdır

Astım tedavisinde ve balgam problemlerinde kullanılabilmektedir

Ayrıca kırmızı kantaron bitkisinden elde edilen kırmızı kantaron yağı sivilce izlerine ve ciltte oluşan lekelerin yok edilmesinde faydalıdır

Kırmızı Kantaron yağı bel ve sırt kısımlarını masaj yapılarak kullanıldığında bu bölgedeki problemlerin giderilmesine yaralıdır.

 

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır

Kantaron bitkisinin kurutulmuş çiçekleri kesilerek yarım litrelik temiz bir cam kavanozun içerisine katılır. Ardından kavanozun içerisine koymuş olduğunuz çiçeklerin üzerini geçecek miktarda organik sızma zeytinyağı eklenerek şişenin İçerisi doldurulur. Daha sonra şişenin ağzı bir tülbent yardımıyla kapatılarak güneş ışığı alan bir yerde beş gün süresince mayalanması için bekletilir. 5 günün ardından tülbent alınarak şişenin ağzı kapak ile kapatılır, tekrar güneş gören bir yerde 45 gün süresince bekletilir. Bu sürede güneş ışığını sürekli olarak almaması lazımdır. Sabah güneşini ya da öğlen güneşini gören bir yere katmanız gerekmektedir. Bu süre zarfında şişeyi ara sıra çalkalayarak karışmasını sağlamanız lazımdır. 45 günün ardından karışım kırmızı renk alacaktır. Karışımınız kırmızı rengini aldığında tülbent veya süzgeç yardımıyla süzerek güneş ışığını almayan koyu bir şişe içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Kantaron yağını bu şekilde şişe içerisinde 2-3 yıl süresince saklayabilir ve kullanabilirsiniz.

 

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır

Eğer kantaron yağını dahili olarak kullanacak iseniz bir fincan su içerisine 3-4 Damla kantaron yağı damlatarak günde 3 defa tüketmelisiniz. Eğer isterseniz kesmeşeker üzerine 3-4 damla damlatarak da tüketebilirsiniz. Kantaron yağını haricen kullanacaklar yani cildinize sürerek uygulayacaklar cildinize masaj yaparak yedirmeniz yeterlidir. Kullanmak istediğiniz problemli bölgeye kantaron yağını iyice yedirerek masaj yapmanız uygun olacaktır. Hemoroit için kullanım şekli de bu şekildedir. Dıştan sürerek uygulamanız uygun olacaktır.

 

Sivilce İçin Kantaron Yağı

Kantaron yağının cilt üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Cildinize uygulayacağınız kantaron yağı sayesinde çok kısa bir süre içerisinde cildiniz için olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Kantaron yağını cildinize uygulayıp kısa bir süre beklettikten sonra durulayınız. Bunu haftada bir kaç kez uygulayarak sivilcelerden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

 

Kantaron Yağının Saça Faydaları

Saç diplerinize kantaron yağını masaj şeklinde uygulayarak saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Saç derisinde meydana gelen kepeklere karşı etkilidir

Saç derisinde meydana gelen pullanmayı önleyici özelliği bulunmaktadır

Saç egzamalarında rahatlatıcı faydası bulunmaktadır

Travma ve radyasyon tedavisi benzeri dış etkenlerden dolayı oluşan saç dökülmelerine karşı saç hücrelerini yenileyici özelliği bulunmaktadır.

 

Kantaron Yağı Zararları

Kantaron yağının bugüne kadar bilinen insan sağlığı için herhangi bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ölçülü olarak kullanılmasıdır. Dahili olarak kullanıyorsanız veya ağız yoluyla alıyorsanız günde bir tatlı kaşığından fazla almamaya dikkat etmelisiniz.

 

Kantaron Yağı Fiyatı

Aktarlarda ve internet üzerinde gökyüzü miktarlarda fiyatlarla orijinal ve organik kantaron yağı bulabilirsiniz.

 

Kantaron Yağını Kullananlar

Kantaron yağını kullanarak problemlerinden kurtulan değerli kadinneder.com okurlarının yorumlarını bekliyoruz. Diğer yandan kafanıza takılan sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Sizlerin sorularını cevaplamaktan mutluluk duyarız. Sağlıcakla kalın…