Karabuğday Diyeti İle Sağlıklı Kilo Verme

Karabuğday Diyeti ile açlık duygunuzu en üst seviyede bastırarak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Zamanımızda en çok önem verdiğimiz hususların başında sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam gelmektedir. Bir çok rahatsızlığın hayatımıza giriş sebebi doğal olmayan besinlerin tüketimidir.

Sağlıksız beslenme kalp, dolaşım, obezite, diyabet, hatta kanser gibi birçok rahatsızlığın yaygın olarak görülmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Dünya üzerindeki teknolojik gelişmeler ve teknolojinin hayatımıza getirdiklerini engellemek imkânsız ama hiç değilse doğanın mucize besinlerini hayatımızda daha çok kullanarak sağlıklı beslenmek mümkün. Doğanın bize sunduğu mucizevi besinlerden biride karabuğday.

Türkiye’de yeni yeni bilinse de pek çok ülkede popüler olan karabuğday, yüksek protein değerine sahiptir. İçeriğinde doymamış yağ asitleri, aminoasitler, antioksidanlar (flavonoid), B1, B2 ve E vitaminleri başta olmak üzere pekçok vitamin ile beraber bakır, fosfor, magnezyum ve çinko minerallerini bünyesinde barındırıyor. Diğer yandan yüksek miktarda diyet lif mevcut.

karabuğday diyeti

Karabuğdayın Faydaları

1- İçeriğinde düşük yağ oranı bulunduğundan dolayı sağlıklı beslenmede ve kilo verme diyetlerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Karabuğdayın faydaları arasında açlık hissini bastırmadaki gücünün de en üst seviyede olduğu tespit edilmiştir.

2- Yüksek kolesterolün düşmesine faydalı olur. Yapılan araştırmalar neticesinde günde 100 gram karabuğday yiyenlerin LDL kolesterolünde yani, kötü huylu kolesterolünde düşme tespit edilmiştir. Diğer yandan iyi huylu kolesterol HDL’i artırdığı tespit edilmiştir.

3- İçeriğinde bulunan ‘kolin (choline)’ bileşiği karaciğer yağlanmasını düşürür, karaciğerin çalışmasını rahatlatarak kolaylaştırır.

4- Yüksek kan basıncını dengeler özellikle tansiyonun düşmesinde tesirlidir.

5- İçeriğindeki ‘rutin (rtin)’ serbest radikallerle savaşır ve kansere karşı vücudumuzu koruma altına alır.

6- Karabuğdayda mevcut olan ‘rutin (rtin)’ olarak isimlendirilen bir flavonoid mevcuttur. Bu flavonoid kanın akış hızını düzenleyerek kan damarlarını koruma altına alır. Kanın çabuk pıhtılaşmasını ve kan kaybının artmasını önler.

7- İçeriğinde yüksek miktarda magnezyum mevcuttur. İçeriğinde bulunan magnezyum sayesinde karabuğday yiyen insanların kan şekeri düzeyi dengeli olur ve diyabete karşıda faydalı etkisi mevcuttur. Şeker rahatsızlığı bulunan kişiler diğer karbonhidratlara oranla gönül rahatlığı ile yiyebilirler.

 

Karabuğday Diyeti Listesi

  1. Gün

Sabah Uyanınca: 2 bardak su + 2 ile 3 tane kuru erik.

Sabah Kahvaltısı: Yağsız  tost + 2 tane tüm ceviz + 1 bardak süt (şekersiz ve tarçınlı olarak)

Öğle: 120 gram yağsız dana eti + detoks ayranı + bol yeşillikli bir salata.

İkindi: 1 orta boy kâse zencefilli yoğurt kürü.

Akşam: Yoğurtlu karabuğday kürü + 1 orta boy kâse sebze çorbası.

Gece: 1 adet büyük boy  kivi.

  1. Gün

Sabah Uyanınca: 2 bardak su + 2 tane gün kurusu.

Sabah Kahvaltısı: 1 adet haşlanmış yumurta + 1 tatlı kaşığı bal + 2 dilim kepekli etimek + 1 fincan beyaz çay (şekersiz olarak)

Öğle: Sınırsız balık (ızgara yâda fırında pişirilen tercih edilmeli) + 1 orta boy kâse mercimek çorba + bol roka salatası.

İkindi: 10 tane badem + 10 tane fındık.

Akşam: Cevizli karabuğday salatası + detoks ayranı.

Gece: 2 ince dilimlenmiş ananas.

  1. Gün

Sabah Uyanınca: 2 bardak su + 2 tane tam ceviz.

Sabah Kahvaltısı: 1 orta boy kâse karabuğdaylı süt karışımı.

Öğle: Sınırsız olarak tavuk ızgara + cevizli karabuğday salatası.

İkindi: 2 adet kepekli bisküvi + 1 fincan sütlü kahve.

Akşam: Yoğurtlu karabuğday kürü + 1 orta boy kâse sebze çorba.

Gece: 1 orta büyüklükte çay bardağı nar suyu.

 

Karabuğday Diyeti Kullananlar

Karabuğday diyeti ile ilgili olarak televizyon programlarında ve internet ortamında yapılan tüm yorumlar olumlu yönde ve kullananlar büyük çoğunlukla verilen tarife sadık kalındığında kilo vermeye ciddi faydalar sağlandığını belirtiliyor. Karabuğday diyetini kullanan ve kullanmayı düşünen arkadaşlar diğer kadın ne der kullanıcılarıyla yorumlarını paylaşırsa mutlu oluruz.

Diğer Konularımız

Lahana Kürü İle Zayıflama

Yağ Yakmak Ve Kilo Vermek İçin Tilya Kürü

Göbek Eriten Mucize: Limonlu Yoğurt Kürü

Soğan Kürü İle Zayıflama

Facebook Sayfamızı Ziyaret Etmeyi Unutmayınız: www.facebook.com/kadinneder