Karbonattan Faydalanabileceğiniz 8 Farklı Alan

Karbonat ile yapabileceğiniz 8 değişik karışım sayesinde saç fırçalarını, küçük mutfak aletlerini doğal yöntemlerle temizleyebilir üstüne pedikür suyuna ekleyerek ayaklarınızın yumuşamasına fayda sağlayabilirsiniz.

 

Tatlılara, tuzlulara eklediğimiz veya kabartma tozu olarak kullandığımız karbonatı asıl amacı dışında birçok alanda kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

İşte kadınneder okurları için hazırladığımız karbonattan faydalanabileceğiniz farklı alanlar ve karbonatla yapabileceğiniz karışımlar:

 

Böcek ve sinek ısırıklarına karşı etkilidi: 1 tatlı kaşığı su ve 1 tatlı kaşığı karbonatla yapacağınız karışımı sinek ısırığının bulunduğu bölgeye sürün. Kaşıntınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Saç fırçalarınızı temizlemek için kullanabilirsiniz: 1 su bardağı suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve saç fırçalarınızı hazırladığınız bu karışımla yıkayın. Saç fırçalarınız bu yolla ilk günkü gibi olacaktır.

Küçük mutfak aletlerinizi temizleyebilirsiniz: Bulaşık süngerini ıslatarak 1 tatlı kaşığı kadar karbonatı üzerine dökün. Daha sonra fırın, mikrodalga veya değişik küçük ev aletlerinizi temizleyin. Pırıl pırıl olduklarını göreceksiniz.

Buzdolabınızı da temizliğinde kullanabilirsiniz:  4 kaşık sirke, 2 kaşık karbonatı ortalama 2 litre suyun içerisine ekleyin ve nemli bir bezle yardımıyla yaptığınız karışımla dolabınızı silin. Buzdolabınız tertemiz olduğunuz göreceksiniz.

Kesme tahtasını dezenfekte edebilirsiniz: Kesme tahtasını hafif şekilde ıslatın. Üzerine 1 kaşık karbonat serpin ve sünger yardımıyla ovun. Bu sayede kesme tahtanız hem temizlenmiş hem de dezenfekte olacaktır…

Meyve ve sebzeleri temizlemede faydalı olacaktır: Meyve ve sebzelerinizi su ile temizlerken karbonat kullanarak daha basit bir şekilde temizlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Pedikürün yaparken ayaklarınıza kullanabilirsiniz: Pedikür yapmak için hazırlamış olduğunuz suyun içerisine 2 yemek kaşığı karbonat ekleyerek ayağınızın daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Temizlik eldivenlerinin vazgeçilmezi: Temizlikte yaparken kullandığınız eldivenlerinizin içerisine bir miktar karbonat ekleyin. Bu sayede pis kokuların giderilmesini ve eldiveninizi daha rahat giymenizi sağlayacaktır.