Kemik Erimesine Karşı 10 Etkili Yol

Acıbadem International Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet UzmanıÖzge Güneş, osteoporozdan korunmak için almanız gereken tedbirleri anlattı.

 

Vatandaş arasında “kemik erimesi” olarak da bilinen ve kemik kütlesinde eksilme ile kemik kalitesinin bozulması nedeniyle gelişen osteoporoz, dünyada her 3 kadından birinde ve her 5 erkekten birinde görülen bir rahatsızlıktır. Doktor tedavisi görmeyen osteoporozda kırıklar sebebiyle bedende inatçı ve yaygın ağrı gelişiyor. Kemiklerde biçim bozukluğunun haricinde omurgada oluşan volüm kaybı ile çökme kırıkları nedeniyle boyda kısalma problemi yaşanıyor. Bunun akabinde de kamburluk benzeri son derece ciddi bir problem daha gelişiyor. Osteoporozun en önemli komplikasyonu ise omurga, kalça ve el bileğinde kırıklara sebep olabilmesi. Kişi tüm bu yaşanan olumsuzluklar sebebiyle yatağa bağımlı hale gelebiliyor, daha ilerisinde hayatını bile kaybedebiliyor. Aslında osteoporoz çok önlenebilir ve tedavi ile giderilebilir bir rahatsızlıktır. Acıbadem International Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Güneş, osteoporozdan sakınmak için almanız gereken tedbirleri anlattı.

 

 1.  Her Gün 2 Bardak Süt Veya Yoğurdu UnutmayınKemik büyümesi kesildikten sonra yüksek kalsiyum alınması kemikleri güçlendirmese de, kaybı önlemek adına ömür boyu yüksek kalsiyum almak gerekiyor. En iyi kalsiyumun kaynakları da kesinlikle süt, yoğurt ve peynirdir. Günde ortalama yiyeceğiniz ve içeceğiniz 4 porsiyon süt, yoğurt ve peynir, vücudunuzun ihtiyacı olan 1000 mg kalsiyumu sağlayacaktır. Bunun için ise günde 2 bardak süt veya yoğurt ile 2 kibrit kutusu (Yaklaşık 60 gram) peynir yemeyi ihmal etmeyin.

 

 1.  Haftada 2 Gün Kurubaklagil TüketinKalsiyumun ile beraber fosfor da kemik gelişimimiz için oldukça değerli minerallerdendir. Kurubaklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler fosfor bakımından oldukça zengin kaynakları oluşturuyor. Haftada 2 gün kurubaklagil yemeğini yemek listenizden eksik etmeyin. Yeşil yapraklı sebzeler de fosfor bakımında zengin besinlerdendir. Bu sebeple her gün ana öğünlerinize mutlaka yeşil yapraklı sebzelerden yapılan salataları yemeyi unutmayın.

 

 1.  Çay Veya Kahve Yerine Bitki Çayı İçinKafein idrarla kalsiyum atımını yükselterek kemik kaybına neden oluyor. Kafein barındıran çay ve kahve de kalsiyum barındıran ürünlerle birlikte tüketildiğinde, kalsiyumun emilimini bozarak kemik sağlığını olumsuz olarak etkiliyor. Yediğiniz ve içtiğiniz süt, yoğurt ile peynirdeki kalsiyumun emilimini önlememek için bilhassa kahvaltılarda çay ve kahve yerine ıhlamur tarzı bitki çaylarını kullanın.

 

 1.  Ceviz, Fındık Veya Badem Yiyin Ama Dozunda!Kemik gelişimi için hayati önem arz eden minerallerden birisi de magnezyumdur. En az kalsiyum ve fosfor kadar magnezyum eksikliği de kemik kaybını arttırıyor. Ceviz, fındık ve badem benzeri kuruyemişler magnezyumun fazlaca bulunduğu kaynaklardandır. Fakat içerisinde bulunan yağ sebebiyle tüketim miktarına dikkat etmenizde yarar var. Bundan dolayı bir avuç çiğ fındık, çiğ badem veya 2 tane cevizden fazla tüketmemeye dikkat edin.

 

 1.  İhtiyacınızdan Fazla Protein Tüketmeyin
  Et, tavuk ve balık gibi protein içeriği fazla olan besinlerin aşırı tüketimi kemiklerden kalsiyum atımını arttırıyor. Fakat protein hücrelerimizin birincil yapı taşı ve pek çok mekanizmanın aktivasyonunda rol aldığı için hayati derecede önemli. Bu sebeple protein yönünden fakir beslenmek çok sakıncalı. İhtiyacınız doğrultusun protein almaya özen gösterin. Her insanın; yaşına, cinsiyetine ve günlük aktivitelerine göre protein ihtiyacı kişiden kişiye değişiyor. Ortalama günlük alınması gereken protein miktarı; kilogram başına yaklaşık 0,8 gram’dır.

 

 1.  Tuzu 5 Gramın Altında TüketinTuz’un yapıtaşlarından biri olan sodyum mineralini faza tüketmek çok zararlıdır. Çünkü; ne kadar çok tuz yahi sodyum alırsak, idrarla o kadar çok kalsiyum böbrekler vasıtası ile vücuttan atılıyor. Sodyum miktarını normale çekmek için, günlük tuz tüketimi miktarını 5 gramın altında tutmanız sağlığınız için oldukça önemli. Fazla miktarda alınan tuz ile kalsiyum yanında vücutta potasyum sistemi de zarar görüyor. Salamura halindeki besinlerin, turşuların, cipslerin, salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş et ve et ürünlerinin ve tuz ilave edilmiş sosların sodyum içerikleri yüksek olduğundan bunlardan uzak durmak gerekmektedir.

 

 1. Günde En Az 30 Dakika Egzersiz Yapın
  Sağlıklı kemik sistemi için düzenli egzersiz çok önemlidir. Özellikle; yürüme, hafif koşu, ip atlama, aerobik ve dans kemiklerin yapısını güçlendirmek ve kan dolaşımını düzenleyerek vitamin ve minerallerin kemiklere ulaşması açısından önerilmektedir. Kemik sağlığını korumak ve kemikleri güçlendirmek için her gün en az 30 dakika egzersiz yapılmalıdır.

 

 1.  Güneş Işınlarından Yeterince FaydalanınD vitamini güçlü vesağlıklı kemikler için çok önemlidir. Vücudumuz; D vitamini ihtiyacının yüzde 90 kadarını deri yolu ile güneş ışınları sayesinde elde ediyor. Deride ya da ciltte oluşan D vitamini bu sayede kanımıza geçebiliyor. Geri kalan yüzde 10’luk ise besinlerden sağlanıyor. Yumurta sarısı, karaciğer ve yağlı balıklar D vitamini yönünden zenginler. Ancak güneş ışınları olmaksızın, sadece beslenme yoluyla günlük D vitamini ihtiyacının karşılanması mümkün değil. Bu sebeplerle günde en az 15 dakika süre ile gündüzleri yürümekte fayda var.

 

 1.  Fazla Kilolarınızdan KurtulunKemikler; vücudumuzun ağırlığını taşıyan sistemlerdir. Bu yüzden fazla yağlardan kurtulup ideal kilolarda olmanız, kemiklerinizin taşıdığı yükü azaltacaktır. Ayrıca; Kemik dezenformasyonu ve fıtık gibi sorunların oluşmaması için de fazla kilolardan kurtulmak gerekmektedir.

 

 1.   Sigara Ve Alkolü BırakınSigara ve alkol vücudun kalsiyumu kullanma özelliğini azaltarak kemik yıkımının fazlalaşmasına neden olmaktadır. Ayrıca vücutta ve özellikle kemik sisteminde toksiklenmeyi artırarak, kemik yapısını bozuyor. Bu sebeple; sigara ve alkolü bırakmanız gerekir.