Kestane Balının Faydaları

Kestane Balının Faydaları

Kestane balının faydaları saymakla bitmez. Karadeniz bölgemizde yetişen kestane ağacı çiçeklerinin kullanımı ile üretilen acı ve deli bir bal türüdür. Toplum olarak kestane balına fazla alışık olmadığımızdan nasıl bir tada sahip olduğunu da çoğu insan bilmemektedir.Kestane ağacının çiçekleri kullanılarak üretilen bu balın rengi koyu tadı ise bildiğimiz ballardan farklıdır. Üreticilere göre kestane balı, diğer çiçek ballarına göre içerisinde daha çok vitamin ve mineral barındırmaktadır. Bazı kişiler tarafından da doğal antibiyotik şeklinde tüketilmektedir.

 

√Bal Tarçın Maskesi ile Cilt Bakımı

Kestane balının diğer özelliği de doğal besin kaynağı olmasıdır. Mesela bilindiği üzere çoğu meyve veren ağaç ilaçlanmakta ve bazı kimyasallar uygulanmaktadır. Fakat kestane ağaçları çiçek açtığı zaman böyle ilaçlamaya maruz kalmadıkları için, kestane balının içinde de ilaç katkısına dair hiç bir etken bulunmamaktadır. Ülkemizde böylesine yararlı balın üretimi kısıtlı yapıldığından piyasa da diğer satışı yapılan çiçek ballarına nazaran fiyatı 3-4 kat fazladır.

Kestane balının zengin içerikli besin olmasından ve değişik bir tada sahip olmasından dolayı kahvaltı sofralarında bulundurulmalıdır. Eğer bu baldan yararlanmak ve vitaminlerinden faydalanmak istiyorsanız günde 2-3 kaşık tüketmeniz gerek.

kestane balının faydaları

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Kestane balının üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve buna bağlı hastalıklara çok iyi gelmektedir.
Kendi bünyesinde bulunan vitaminler ve mineraller vasıtası ile bağışıklılık sistemini güçlendirir.
Kanser hastalıklarının düşmanıdır.
Vücut kaslarını güçlendirir ve kas rahatsızlığına bağlı sorunları da ortadan kaldırır.
Metabolizmayı hızlandırır ve karaciğer yorgunluğunu yok eder.
Bakterilerden ötürü oluşan ağız yaralarının tedavisinde etkilidir.
Baş ağrısını, vücut kemik ağrılarını ve yorgunluğa iyi gelir.