Kilo Vermek İçin Sebzeler Nasıl Tüketilmelidir?

Gün içerisinde daha az acıkmak, uzun süre tok kalmak, kan şekerinin çok hızlı bir şekilde yükselip düşmemesi, bağırsakların daha iyi çalışması ve kabızlık yaşamamak için sebzeleri sofralardan eksik etmemeliyiz. Özellikle de kadınlar zayıflama konusuna bu konulara daha çok dikkat etmelidir. Bunun için de tüketilmesi gereken besinler sebzelerdir. Her mevsim farklı çeşitleriyle sofralarımızı gelen, farklı lezzetleriyle de damaklarımızda farklı tatlar bırakan sebzelerin doğru ve bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Peki , sebzeler tam olarak nasıl tüketilmelidir?

 

Sebzeleri Nasıl Tüketmeliyiz?

Kilo vermek için oldukça önemli olan sebzelerin mevsiminde tüketilmeleri oldukça önemlidir. Özellikle yaz aylarında kadınlar tarafından buzlukta stoklanan yaz sebzelerinin kış aylarda tüketilmesi sebze tüketimi konusunda pek de önerilen bir durum değildir. Her sebzenin kendi mevsiminde yenmesi gerekmektedir. Bu şekilde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye yardımcı olacaktır. Fakat illaki buzlukta saklamak istiyorsanız az bir şoklama ile buzluğa koyarak en geç 3 ay içerisinde tüketmelisiniz.

√Kilo Vermek İçin Sebzeler Nasıl Tüketilmelidir?

 

Sebze yemeklerinin kıyma, et, tavuk, peynir veya yumurta ile zenginleştirebilirsiniz. Aynı zamanda sebze yemeklerinizi kuru baklagiller veya yoğurtla da destekleyebilirsiniz. Sebzelerin böylece zenginleştirilmesi ile besin değerleri artmakta ve daha uzun süre tok tutmaktadır.

Sebzelerin fazla pişirilerek ve kızartılarak  öldürülmesi de yanlıştır. Çiğ şekilde tüketilebilen sebzelerin çiğ olarak tüketimi tercih edilmeli, pırasa, ıspanak, havuç gibi sebzeleri salatalarınızda çoğunlukla kullanabilirsiniz. Bununla beraber sebzelerin en iyi pişirme tekniği buharda haşlamaktır. Böylece vitamin ve minerallerini daha iyi koruyacaktır. Suda haşladığınız sebzelerinizin de vitaminleri suya geçmesi sebebiyle haşlama sularını dökmeden çorbalarınızda ve sebze yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

√Emziren Annelerin Kullanmaması Gereken Besinler