Kına Yakmanın Saça Faydaları

Saça Kına Yakmak, Kına Yakmanın Saça Yararları, Saça Kına Yakmak Faydalı mı, Saça Kına Yakmanın Zararları, Kınanın Saça Yararları ve Zararları konuları ile ilgili makalemizi okumaktasınız.

 

Saç bakımında, doğal yöntemlerden yararlanmak, her zaman için daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle de pek çok kadın doğal saç bakımı yaptırmaktadır. Doğal saç bakımının aksine, saçınıza yaptığınız kimyasal işlemler, saçlarınız yıpranmasına ve zarar görmesine sebep olmaktadır. Her gün aynaya baktığınızda saçlarınızın içler acısı halini görmek istemiyorsanız, siz kadinneder.com okurlarına son derece doğal ve yararlı bir öneride bulunmak istiyoruz. Saçlarınıza kına yakmayı deneyin.

 

İlk olarak sizlere saça kına yakmanın yararları konusunda bilgiler verelim.

 

Saça Kına Yakmanın Faydaları

Saça kına yakmak, saçlarınızın pırıl pırıl parlamasına, yıpranmış saçlarınızın onarılmasına, yağlı ve mat saçlarınızın yok olmasını sağlamaktadır.  Saça kına yakmak, saçlarınızı temizler, güç verir ve yağlanmasını engeller. Tüm bu sebeplerden dolayı kına, özellikle kırık ve yağlı saçlar için önerilmektedir.

 

Kına saçlarınızı sağlığına kavuşturmakla kalmaz, saçlarınıza kızıl renkli bir ışıltıda verir. Ayrıca kınada siyahtan renksize uzanan, kumral, kestane, kızıl-kahve, kızıl, parlak sarı veya doğal bakır benzeri renkleri de içeren geniş bir renk yelpazesi bulunmaktadır. Renk seçimine karar vermeden önce, saçlarınıza en uygun olanın hangisi olduğunu doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Saçınız beyaz ise yâda sarıysa ortaya çıkacak renk dumanlı kızıl olacaktır. Bu da yeterince göze hitap etmeyecektir, nedeni ise kınanın saçı gerçekten renklendirmekten çok kızıl yansımalar verecektir. Diğer yandan, sarışın olanlar altın sarısı veya doğal bakır tonlarını tercih edebilir. Açık renkteki saçlara her renk yakışacaktır.

Kimyasal katkılardan dolayı cansızlaşan saçlara dikkat: bu gibi durumlarda kına yakmadan evvel en az dört hafta beklenmesi önerilmektedir.

 

Saça Kına Yakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

*Kına lekesi kesinlikle çıkmaz! Saçınıza kına yakmadan önce eski bir tişört, kullanmadığınız bir peçete yâda plastik eldivenleri hazır etmeyi unutmayın. Banyodaki değerli havlularınızı da ortadan kaldırmayı unutmayb-ın.

* Bir miktar sıcak su ve bir kaşık zeytinyağı ile toz halindeki kınayı spatula yardımıyla yumuşak kıvama gelinceye kadar karıştırın.

*Kınayı kuru saçlarınıza spatula veya küçük bir fırça yardımı ile sürün. Tek başınıza yapamayacağınızı düşünüyorsanız birinden yardım alabilirsiniz. En iyi kına uygulama yöntemi saç diplerinden başlayarak kınayı şeritler halinde saçlarınıza uygulamaktır. Dipler tamamıyla kaplanmadan saç uçlarına ilerlemeyiniz. Ardından, saç uçlarını kafanızın tepesinde toplayarak saç derisine masaj yapınız.

* Kınanın sıcaklığını muhafaza için başınızı streç filmle yâda alüminyum folyoyla kaplayınız. Bu ürünleri bulamazsanız küçük bir plastik poşet de işinizi görecektir. Yüzünüzde kalan bütün kına kalıntılarını iyice temizleyiniz. Yoksa yüzünüzde güzel kızıl lekeler oluşur! Saçınızı bu haliyle en az bir saat bekletin.

* Saçınızdaki kına kalıntılarını temizlemek için saçınızı ılık su ile durulayabilirsiniz. Ardından şampuanla yıkayarak temizleyiniz. Rengin kalıcı olması ve saçın kolay taranması için saç kremi de uygulayabilirsiniz.

 

Kınanın Saça Zararları

Kınanın bu güne kadar bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak kimyasal işlemler sebebiyle, yıpranmış saçlarınız var ise uygulama yapmak için 4-5 hafta beklemeniz gerekmektedir.