Kişniş Faydaları – Yararları Nelerdir?

Kişniş Maydanozgillerden, yaprakları tıpkı maydanoz gibi olan kişniş bitkisinin kuru meyveleridir. Taze bibere benzemektedir. Turuncu renkte olan meyveleri tane halindeyken çok çok kötü kokmaktadır, fakat kurutulunca çok hoş bir kokusu vardır ve insana ferahlık vermektedir.

Kişniş çoğunlukla, şuruplarda ve şekerlemelerde kullanılır. Öte yandan şekere bulanarak elde edilen kişniş şekeri pastacılık sektöründe kullanılmaktadır. Kişniş Türk mutfağında kimi yemekte de kullanılmaktadır. Kişnişin taze olan yapraklarını ve filizlerini çorba ve salatalara doğrayarak ekleyebilirsiniz.

Tat ve koku vermesi için içeceklerinizde ve yiyecekleriniz ayrıca pastalarınızı süslemek için kullanabilirsiniz.
Kişnişi içeceklerinizde tohum şeklinde, pastalarınızda kişniş şekeri şeklinde, çorba ve salatalarınızda filiz ve yapraklarını doğrayarak kullanabilirsiniz.

 

 

Kişnişin Faydaları – Yararları

-Sindirime faydalıdır.
-Romatizmaya bağlı şişlikleri gidermek için oldukça yararlıdır.
-İçeriğinde bulunan linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, stearik asit ve askorbik asit (C vitamini), kandaki kolesterol seviyesini düşürmede faydalıdır.
-Anti-bakteriyeldir. İshal tedavisine faydalı gelmektedir.
-İçeriğindeki Citronelol’ bileşeni sayesinde oldukça etkili bir antiseptiktir. Ağız yaraları ve ülserlerinde anti-mikrobiyal ve iyileştirici tesiri bulunmaktadır.
-Yüksek demir içeriyle kansızlığa karşı faydalıdır.
-Menstrüel bozukluklar ve ağrılarda fayda göstermektedir.
-Etkili bir dezenfektandır ve konjunktivit benzeri bulaşıcı rahatsızlıklarla, gözleri koruyucu anti-mikrobiyal özellikleri bulunmaktadır.
-Cilt sorunlarında (egzama, mantar..) dezenfektan, detoksifiye edici, anti-septik, anti-fungal ve anti-oksidan tesiri bulunmaktadır.