Kolonyadaki Büyük Tehlike

Kolonyalar zehirli kimyasallardan arındırılmamış olan alkolden üretilirler bu nedenle öncelikle beyin başta olmak üzere ciğerler ve deri üzerinde ciddi tehlikelere sebep olurlar.

Çoğunlukla herkesin evinde mevcut olan kolonyalar beyin üzerinde ciddi tehlike oluşturabiliyor. Kimi kolonya üreticilerinin etil alkol yerine, zehirli kimyasallardan arındırılmamış olan metil alkolü kullanması insan sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturuyor.

Kolonya Alırken Fiyata Dikkat Edin

Çoğu kaliteli kolonya üreticileri ‘etanol’ adı verilen etil alkol kullanılır. ‘Metanol’ adı verilen ise metil alkoldür. Bünyesinde zehirli kimyasallar mevcuttur, tam olarak rafine edilmemiş bir alkol türüdür. Bilhassa da ucuz kolonyalarda kullanılır. Bazı firmalar üretim maliyetini azaltmak adına kolonyanın içinde bulunan alkol oranı düşürürler. Bu alkol oranını düşürme en fazla limon kolonyalarında uygulanır.

Çoğu ucuz kolonyalarda ya insan vücuduna zararlı olan metanol alkol kullanılıyor veya derece düşürülerek maliyeti daha az bir kolonya üretilmeye çalışılır.

Kaliteli olan bir limon kolonyası 80 derecedir, kokulularda ise bu oran 60 derece olmalıdır.

Metil Alkolden Üretilen Kolonyaların Zararları

Kolonya satın alırken yapacağımız hatalı tercih özellikle beyin başta olmak üzere ciğerler ve deri üzerinde kötü etkilere sebep olur.

Kişisel kullanımları haricinde serinlemek veya temizlik maksadıyla kullanmak da olduğumuz kolonyaların içeriğinde bulunan maddeler bedenimize solunum yada cilt yoluyla girmektedir. Metil alkolden üretilen kolonyalar beyin, ciğerler ve cilt üzerinde ciddi hasara sebep olmaktadırlar. Kolonyanın neden olduğu sorunlar geri dönüşü imkansız olan problemler doğurabilir.