Kulak Tıkanıklığını Önemseyin

Kulak tıkanıklığı yetişkinleri, çocukları ve bebekleri çoğunlukla rahatsız eden bir olaydır. Birkaç basit yöntemle kulağınızı kirden arındırabilirsiniz.

 

İnsanlar arasında en sık görülen şikayetlerin başında kulak tıkanıklığı gelmektedir. Bilhassa soğuk algınlığı sebebiyle çocuklarda daha daha yoğun olarak görülür. Kulak tıkanıklığı çok büyük sıkıntılara sebep olmasa da gün içerisinde ara sıra ciddi rahatsızlık verici bir durum alabilmektedir. Bunun önüne geçmek için kulak temizliğine özen göstererek kir oluşumu engellenmelidir. Bu tedbirleri alarak duyma kaybına bile sebep olabilecek tehlikenin önüne geçilmiş olur.

Kulak da Biriken Kiri Temizlemek İçin;

10 ile 15 dakika arası yapılacak sıcak bir duş tıkanıklığı geçirmeye faydalı olabilir,

Oksijenli su yardımıyla kulağınızı tıkayan kiri yumuşatarak dışarı atabilirsiniz,

Bebek yağıda aynı şekilde bir kaç damlası ile kulağınızdaki kiri yumuşatarak dışarı atmanızı sağlamaya yardımcı olacaktır.

Üst Üste yutkunmak da faydalı olabilir,

Az miktar da ılık zeytin yağını kulağa damlatılıp kirlerden bir nebze olsun kurtulabilirsiniz,

Uçak yolculuğu sırasında kulak tıkanmışsa sık esneme ve sakız çiğnemek tercih edilebilir.

 

Kulak Temizlerken Dikkat!

Kulak temizliğinde kullanılan ucu sivri temizleme araçları kulak zarına zarar vermektedir. Ucunda pamuk bulunan kulak temizleme araçları, muhafaza edildiği yerdeki mikrobu kulağın içerisine taşıyabilmektedir. Kulağın içerisinde bulanan kirin üstüne temizleme çubuğunu sürdüğünüz zaman kulağınız içerisine enfeksiyon bulaştırmış oluyorsunuz. Mantar veya mikrop bulunan yerden aldığınız kulak çöpünü kulağı temizleme için kullandığınız da kulak mantarı ve çeşitli iltihabi durumlar gelişebiliyor.

Kulağı temizlerken kullanılan kulak temizleme çöpleri ile örgü yapımında kullanılan ucu sivri demirler kulak derisine ciddi zararlar vermektedir. Kulakta temizliği yaparken yanlışlıkla birinin eline çarparak kulak zarının yırtılmasına veya delinmesine neden olunabilir. Zarar verilen bölgede travma, yara, kesik ve kanamaya neden olabildiği gibi temizlemede kullanılan malzeme temiz olmadığından dolayı muhafaza edildiği yerdeki herhangi bir mikrobu kulak içerisine taşıyabilmektedir.

Sonuçta olarak kulak içerisinde egzama, dış kulak yolu ve orta kulak iltihabı gibi sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir.