Lavabo Temizlemenin Püf Noktaları

Siz görmesenizde lavabonuzun içinden geçen birtakım atıklar sebebiyle tam anlamıyla mikrop yuvasına benzeyen lavabolarınızı nasıl daha iyi temizleyeceğinizi biliyor musunuz?

 

Bir evde en fazla kullanılan alanların mutfak ve banyolar olması evin en çok kirlenen bölümlerinin de bu alanlar olmasına sebep olur. Zamanla birer mikrop yuvasına dönüşen banyo ve mutfak lavabolarının temizliğine özen göstermeliyiz. Vereceğimiz bir kaç püf nokta ile lavabolarınızın temizliğini daha iyi yapabilir, içindeki mikroplardan kurtulabilirsiniz..

İşte Kadın Ne Der olarak sizler için hazırladığımız birkaç püf nokta;

Mermer lavaboları bol su kullanarak durulayın

– Mermer lavaboların temizlerken üzerinde oluşan lekeleri temizlemek için çamaşır suyuna bir kaç damla amonyak ilave ederek ve ovalayarak temizleyebilirsiniz. Temizleme işleminden sonra mutlaka bol suyla durulayın.

– Lavaboda yağ lekeleri mevcutsa yağ sökücülerden yardım alabilirsiniz. Yağ sökücüyle lavabonun lekeli kısımlarını temizledikten sonra bol su ile durulayın.

– Pek karşılaşılmasa da eğer lavaboda mürekkep lekesi varsa amonyak ve (%20) oksijenli su karışımı ile lavabodaki mürekkep lekelerinden rahatça kurtulabilirsiniz. Karşımla lavaboyu temizledikten sonra bol su ile durulayın.

– Çoğu lavabolarda sararmalar oluşur ve çirkin bir görüntü oluşturur. Bunun için sabunlu su karışı hazırlayın. Hazırladığınız karışımla lavaboyu iyice ovarak temizledikten sonra limon suyuna bir miktar tuz ekleyin ve lavaboyu bir kez daha iyice silin. Daha sonra bol su ile durulayın.

– Kimi lavabolarda paslanmalar oluşur. Bunun için oksalit asit kullanabilirsiniz. 1 yamak kaşığı oksalit asidi iki bardak sıcak suda eritin. Hazırladığınız karışımla lekeli kısımları ovun ve bol suyla durulayın.

lavabo-temizleme

Çelik Lavaboların Temizliği İçin Sirke kullanabilirsiniz

– Pas lekesi bulunan lavabolar için yeteri miktarda su içerisine beyaz sirke karıştırarak hazırladığınız suyu kullanabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı lekeli bölümün üzerine dökün ve ortalama 1 dakika kadar bekleyin. Daha sonra bol su ile durulayın.

– Bazı lekeler inatçıdır ve çıkarması çok yorucudur. Bunlar için klor içeren temizlik malzemelerinden yardım alabilirsiniz. Fakat bu tür malzemeleri kullanırken fazla temas etmemeye özen gösterin.

– Oluşan tuz ve kireç lekelerini temizlemek için, değerli metalleri temizlemek için kullandığınız malzemeleri kullanabilirsiniz.

Önemli uyarı: Önemli uyarı: Temizlik sırasında kullanacağınız ve kimyasal içerik bulunan temizlik malzemeleriyle derinizin bire bir temas etmemesine özen gösteriniz. Temizlik sırasında kesinlikle eldiven kullanın ve bu tür maddeleri solumayınız.