Lezzetli Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Kurban bayramına çok az bir vakit kaldı. Yaradana ibadet için kesilen kurbanlar aynı zamanda insanlar arasındaki kardeşliği sağlamlaştırmak için paylaşılmakta. Peki kurban etini en sağlıklı ve güzel şekilde nasıl pişiririz. İşte siz kadinneder.com okurları için hazırladığımız lezzetli kurban eti nasıl pişirilir makalemiz.

Etin yumuşaklığı kesilen hayvanın türüne, yaşına, kesildikten sonraki dinlenme durumuna, kas ve yağ dokusu oranına, beslenmesine göre değişiklik göstermektedir. Güzel beslenen hayvan eti ile çok hareket eden hayvanın eti daha sert olur. Bu sebeple hayvanın değişik kısımlarından elde edilen etlerde değişik pişirme yöntemi uygulanır. Güzel beslenmiş hayvan eti yağlı olur. Yağlı etler diğer etlere göre daha yumuşaktır. Hayvanın yaşı büyüdükçe yağlılık oranı azalır.

Yüksek Derecede Isıdan Uzak Durun..

Kuru ısıda pişirmesi gereken etler: Bağ dokusu az olan etlere uygulanmalıdır. Izgara ve fırın rosto bu şekilde pişirilmelidir. Bağ dokusu yoğun etler kıyma şekline getirilerek köfte biçiminde kuru ısıda pişirebilir. Izgara yaparken yüksek ısı kullanılmamalıdır.Yüksek ısı etin hızlıca katılaşmasına ve iç kısmının çiğ kalmasına neden olur. Diğer yandan yüksek ateşte pişirme protein kaybına neden olur.
Tavuk pişirirken uygulanacak en iyi yöntem, tavuk etinin ızgara yada yağsız tava içerisinde kendi yağında pişmesidir. Nemli ısıda pişirme: Bağ dokusu çok olan etlerde uygulanır. Kuşbaşı etler, parça etler bu pişirme yöntemi ile az su harcanarak kebap, pirzola, biftek gibi yemekler yapıla bilinir.
Yağda kızartma yöntemi: Sağlık açısında pek fazla önerilmeyen bu yöntem ise kıymanın köfte haline getirilmesi yada balık çeşitlerinde kullanılır. Yağ fazla ısınmı olursa etin dış bölümü sertleşir ve içe ısı gitmemesine sebep olur. Bu sebeple et pişmez ve çiğ kalır. Ayrıca etin yanık bölümleri kanserojen maddeler oluşturur. Az yağ kullanılması ise etin daha fazla yağ çekmesine neden olur.