Meme Başı Fazlalığı Hastalığı Hakkında

Aksesuar meme olarak da adlandırılan meme başı fazlalığı hastalığı toplum geneline bakıldığında %1 veya 2 oranında görülmektedir.

Meme Başı Hastalığının Tespiti

Normal bir insan vücudunda 2 adet meme başı bulunmaktadır, ikiden fazla meme başı görülen durumlara politeli adı verilmektedir. Daha önce de belirttiğimiz üzere toplumda bu hastalığın görüldüğü sıklık %1 veya 2 civarındadır.

Meme civarında rastlanan başka bir anormal durum ise meme dokusunun iki adet olmasıdır. Buna da “polimasti” adı verilmektedir. Bahsi geçen her iki durum da genellikle meme çizgisi etrafında görülmektedir.

Aksesuar meme adı da verilen bu anormal durum genellikle meme başının hemen alt kısmında ortaya çıkmaktadır. Pek çok kişi tarafından ben olarak da algılandığından fazla önemsenmemektedir. Nadir olarak da meme başı fazlalığına koltuk altına yakın bölgede rastlanabilmektedir.

Yapılan araştırmalar kadın erkek cinsiyet fark etmeden görülebilen bu hastalığın dünya üzerinde daha Japonlarda ve zencilerde görülmektedir. Aksesuar meme başı kız erkek fark etmeden tüm çocuklarda ortaya çıkmasına rağmen, orana vurulduğunda daha çok erkek çocuklarda ortaya çıktığı ve koltuk altına yakın bölgece bulunduğu tespit edilmiştir.

√Meme Kanserini Önlemek İçin Faydalı Önerilermeme başı hastalığı nedenleri

Meme Başı Fazlalığı Neden Oluşur?

Bu rahatsızlık daha dünyaya gelmeden, anne karnındayken oluşmakta olup, kasıktan koltuk altı bölgesine kadar uzanan ve adına süt yolu denilen bir bölgede birden fazla sayıda görülebiliyor. Normal olarak doğumdan sonra süt yolu üzerinde bulunan pek çok meme başı hücresi gerileme göstermelidir. Ancak bu gerilemenin oluşmadığı durumlar da meydana gelmekte ve aksesuar meme başı fazladan bir meme olarak kalıcı hale gelebilir.

Bebeklikle ergenlik dönemi arasında kendini pek belli etmeyen bu hastalık, ergenlik dönemine girilmesiyle birlikte hormonlarda oluşan değişimlerden de etkilenerek kendini göstermeye başlıyor. Bazı kadınlarda ise yine hormonal değişikliklere bağlı olarak hamilelik döneminde ortaya çıktığı bilinmektedir.

Fazla meme başı hastalığı en çok koltuk altı ve meme altı bölgelerinde görülmekle beraber, istisnai durumlarda kalça, sırt, yüz, boyun gibi herhangi bir yerde de ortaya çıkabiliyor.

√Doğal Göğüs Büyütmek İçin Şerbetçi Otumeme başı hastalığı tedavisi

Meme Başı Fazlalığının Tedavisi

Küçük meme başı fazlalıkları fark edilmeyip meme başı lekeleri olarak algılanarak pek önemsenmese de, daha büyük ve kabarık olanlar estetik olarak da kişileri rahatsız edebilmektedir. Aksesuar meme başının dikkat çekecek kadar büyük olması, kişinin psikolojik olarak da sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Tedavisi düşünüldüğü kadar zor olmayan aksesuar meme başı hastalığı ancak ergenlik döneminden sonra yapılabilmekte, gerekli görüldüğü takdirde cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Aksesuar Meme Başı Fazlalığının Hayati Tehlikesi Nedir?

Fark edildiğinde mutlaka en kısa zamanda bir doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. Uzman hekim tarafından kontrol altına alınmadığı durumlarda bu lekelenmeler ve meme başının tümör halini alma ihtimalleri her zaman için bir tehdit unsuru olacaktır. Anne karnında başlayabilen bu hastalık yüzünden doğumda kalp hastalığı, sara hastalığı semptomları ortaya çıkabileceği gibi kulaklarda veya vücudun başka yerlerinde çeşitli anormallikler de vuku bulabilir.

Saydığımız tüm bu nedenleri göz önünde bulundurarak, meme başı fazlalığı fark edildiğinde veya şüphelenildiğinde mutlaka en kısa sürede uzman bir doktora görünmek gerekmektedir.