Meme Kanseri ve Nedenleri

Kanser; hücrelerin kontrol dışı çoğalıp bulundukları yerden ayrılarak başka dokulara yerleşip orada da çoğalmaya devam etmeleri ile oluşan bir hastalıktır. Meme; süt üreten bölümler, sütü taşıyan kanallar ve destek dokusundan oluşur. Memeyi oluşturan dokulardan kaynaklanan kansere ise meme kanseri denir. Meme kanseri riskini kadınlar daha çok taşımakla beraber nadiren de olsa erkeklerde de görülebilir.

Kimler Meme Kanseri Olabilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kadınlar en büyük risk grubundadır. Menopoza girmiş, 50 yaş üstü kadınlar en büyük risk taşıyan grubun içindedir. Hormonal faktörler ve özellikle ailesinde daha önce meme kanseri vakası olan kişiler de risk grubunda oldukça büyük bir orana sahiptir. Genel olarak bakıldığında dünya üzerindeki kadınların % 10’u meme kanseri riski taşımaktadırlar. Ancak değişen yaşam şartları, çevre kirliliği ve daha birçok sebepten ötürü, diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanseri görülme oranını arttırmaktadır. Buna bağlı olarak da kanser riski taşıyan gruplar ve oranları sürekli değişim göstermektedir.

√Patates Suyu Maskesi ile Göğüs Sıkılaştırma – Dikleştirmememe kanserine neden olan faktörler

Meme Kanserine Etki Eden Faktörler

Meme kanserinin risk faktörlerini coğrafi faktörler, yaşam biçimi, yaş, hormonal faktörler ve ailede meme kanseri olması şeklinde sıralayabiliriz.

Coğrafi Faktörler

Meme kanseri ile ilgili bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre bu kanser türünün coğrafi olarak belirli yerlerde daha sık görüldüğü herkesi şaşırtan bir sonuç olmuştur. Yapılan araştırmalar Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa’da meme kanseri görülme riskinin Japonya’ya oranla 5 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Buradan çıkarılacak en doğru sonuç meme kanserinin, beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı yaşam standartları daha yüksek olan bölgelerde daha az; tam aksi olarak da sağlıksız ve dengesiz beslenilen yerlerde çok daha yüksek oranlarda görüldüğüdür. Hazır ve dondurulmuş gıdalar en çok kanser riski taşıyan ürünlerin başında gelmektedir.

Yaş Faktörü

Meme kanseri teşhisi konulan hastaların geneline bakıldığında, hastalığın daha ziyade 50 yaşın üzerindeki menopoza girmiş kadınlarda görüldüğü tespit edilmiştir. 30 yaş altı kadınlarda ise bu hastalığa yakalanma riski yok denecek kadar az olduğu yine yapılan başka bir araştırmanın sonucudur.

Genetik Faktörler

Meme kanserine yakalanmış kişiler üzerinde yapılan incelemelerin ışığında, hastalığın bu kişinin ailesinde daha önce defalarca görüldüğü bulgusuna ulaşılmıştır. Meme kanserine neden olan faktörlerdeki oranlar,  bize göstermektedir ki; meme kanseri ne yazık ki genetik bir miras olabilmektedir. Bu risk altındaki grupta bir genelleme yapıldığında ise meme kanserinin menopoz dönemine yakın kadınlarda daha sık ortaya çıktığı söylenilebilir.

Radyasyon Faktörü

Radyasyon sadece meme kanseri için değil bilinen tüm kanser türleri için de hastalığın oluşması ve hızla yayılması için en büyük nedenlerden biridir. Radyasyona maruz kalmak, yoğun sigara ve alkol tüketimiyle eş değerde risk taşımaktadır. Aşırı yağlı ve sağlıksız gıdaların tüketilmesi de kanserli hücrelerin çoğalmasını tetiklemektedir.

Östrojen Hormonu Faktörü

Erken yaşta ergenliğe giren gençlerdeki hormon dengesizliğinden östrojen de nasibini almaktadır. Bu dönemde aşırı derecede yükselen östrojen hormonu aynı menopoza girmiş kadınlara yapılan östrojen takviyesi gibi meme kanserini tetikleyen bir faktör haline gelebilmektedir.

√Doğal Göğüs Büyütmek İçin Şerbetçi Otumeme kanseri belirtileri

Meme Kanserinin Belirtileri

  • Memede elle kontrol yapıldığında hissedilebilecek sertlikler veya kitleler
  • Meme başında görüntü olarak fak edilebilecek değişiklikler
  • Meme başının veya derisinin kalınlaşması
  • Memenin derisin oluşan renk değişimleri
  • Meme başında yara oluşumu veya kızarıklıklar
  • Meme ucundan bilinmeyen bir akıntı gelmesi

√Göğüs Sıkılaştırma İçin İncir Çekirdeği Yağı – İbrahim Saraçoğlumeme kanseri teşhisi

Meme Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Meme kanseri tanısı ancak uzman bir doktorun kontrolünde, çekilecek tomografi veya mamografi sonuçları da göz önünde bulundurularak konulabilir. Yapılan araştırmalar sonucunca meme içinde herhangi bir kitleye rastlanacak olunursa biyopsi yapılır. Meme dokusundaki bu kitleden parça alınarak tam teşhis konulabildiği gibi, erken teşhis konusunda da gereken yapılmış olur.

40 yaşın üstündeki kadınların yılda bir kez mutlaka mamografi çektirmeleri ve kanser taramasından geçmeleri, erken teşhis konulması açısından hayati bir gerekliliktir. Evde ayna karşısında da parmak uçlarınızı kullanarak meme çevresini kontrol etmeniz, sert bir kitleye rastladığınızda ise en kısa zamanda bir doktora görünmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

kimler meme kanseri olabilir

Meme Kanseri Tedavisi

Erken tanı konulan durumlarda, meme kanseri ameliyata gerek kalmadan ilaç tedavisiyle iyileştirilebilmektedir. Kanserli kitlenin büyüklüğü bu konudaki en belirleyici özelliktir. Bu yüzden her yıl kanser taramasından geçmeniz, bu kontrolleri aksatmamanız sizi doğabilecek zor durumlardan kurtaracaktır. Ailesinde kanser vakaları olan, 40 yaşı aşmış kadınların özellikle bu konuya gereken hassasiyeti göstermeleri büyük önem taşımaktadır.