Meme Kanserini Önlemek İçin Faydalı Öneriler

Günlük hayatımızda alabileceğimiz kolay fakat çok yararlı önlemlerle kansere yakalanma riskini azaltabiliriz. Kansere karşı alabileceğiniz kolay önlemleri Dr. Sinan Akkurt anlatıyor.

 

Meme Kanserini Önlemek

Brokoli meme kanserini engellemede etkili mi?

A, C, E vitaminleri, karotin ve antioksidan bakımından zengin olan brokoli hücreleri serbest radikallere karşı koruyor ve bünyesindeki “sülforafan”la brokoli filizi tam bir panzehir görevi üstleniyor. Brokolinin tohumundan yeni çıkmış olan brokoli filizleri, yetişkin bir sebzeye göre 50 kat daha çok sülforafan taşıyor. Sülforafan maddesi kanserli hücrelerin büyümesini önlemekle beraber onları öldürebiliyor. Yapılan klinik araştırmalarda, meme kanseri olan kadınlara brokoli, kıvırcık lahana, beyaz lahana ve karnıbahar gibi besinler verilerek, meme kanseri riskinin yüzde 50 azaltıldığı, kimilerinde ise tamamiyle iyileşme belirtisi gösterdiği ortaya çıkmış durumda. Ayrıca brokoli bol miktarda göğüs kanseri riskini azaltan “indole” isimli bir madde içeriyor. Bu besin göğüs kanserine neden olan östrojen sorunluluklarını engelliyor.

√Göğüs Sıkılaştırma İçin İncir Çekirdeği Yağı – İbrahim Saraçoğlu

 

Meme kanserinden korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Haftada 1-2 kez brokoli yemelisiniz. Brokoliyi temizce yıkadıktan sonra, çay, çorba, yemek ve çiğ salata olarak tüketebilirsiniz. Omega 3 doymamış yağ asitlerine sahip olan balık yağı ve arıların kovanlarını izole ettikleri propolis maddesinin de kanserle savaşta destek olabileceğini araştırmalarda görülüyor. Koruyucu ve yapay katkı maddesi ihtiva eden fabrikasyon gıdalardan, beyaz, esmer, birçok şeker, beyaz un, rafine tuz, kızartma gibi yiyeceklerden mutlaka kaçınmalısınız. Gebelikte tuzlama türü gıdalardan özellikle uzak durulmalı.

 

Meme kanserini engellemede hangi vitaminler etkili?

Vitaminler, radyasyona karşı savaşta önemli bir yer tutar. A, C ve E vitaminlerinin moleküler yapıları vasıtası ile antioksidan koruma sağladığı kanıtlanmıştır. Bu vitaminlerin ve diğer antioksidanların yüksek miktarda alınması, pilotlar gibi yüksek irtifada çalışanları, mesleki bir tehlike olan ve radyasyonla harekete geçen kromozom hasarından korur. ACE katkıları bunun dışında, astronotları yüksek radyasyon seviyelerinde güvenliğini sağlamak için ‘uzay besinleri’ şeklinde de tavsiye ediliyor. A vitamini, radyasyon etkilerini iyileştiriyor ve kanser hücrelerini öldürüyor. C vitamini, glutatyon gibi doğal antioksidan sistemleriyle beraber, DNA’nın ve kromozomların, oksidatif hasardan korunmalarına yardımcı oluyor. C vitamini bunun yanı sıra insan kan hücrelerinin radyasyon yüzünden ölümünü de önlüyor. C ve E vitamini, serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor. E vitamini de serbest radikalleri oluşur oluşmaz stabilize ederek toksisitelerini azaltır.

 

Meme kanserinden korunmak için neler yapılmalı?

Cep telefonu, televizyon, bilgisayar, florasan lamba, yüksek enerjili ısıtıcılar gibi radyasyon yayan aletlerden uzak durmak veya ölçülü kullanmak gerekiyor. Malesef, toplum olarak cep telefonu bağımlısıyız. Fakat kanser açısından bu telefonlar çok büyük risk etkeni. Cep telefonu ilk çaldığı an hemen açılmamalı, yolculukta telefonu kapatmalı, yatarken de telefonu yatak odanızdan uzak bir odada şarj etmelisiniz. Çözücüler, boyalar, mürekkepler, böcek ilaçları gibi kimyasallardan uzak durmak gerekiyor. Ayrıca kağıt ve mürekkep kartuşlarının geri dönüşümlü olmasına dikkat etmelisiniz. Evde kullanılan deterjanlar, oda spreyleri kanserojen maddeler içerdiği için kanser riskini artırıyor. Ev temizliğini sirke, limon suyu, kabartma tozu, çamaşır sodası ve zeytinyağı ile yapmanızda yarar var. Oda kokusu olarak taze doğal çiçekler ya da organik çiçeklerden elde edilen saf uçucu yağlar en en uyguni. Leke, su tutmayan yatak örtüleri, mobilyalar, el çantaları kanserojen maddelerden oluşuyor. Hammaddesi pamuk, keten, yün ve kenevir olan elbiseleri tercih etmelisiniz. Dolaplarınızda naftalin yerine ceviz yaprağı kullanmalısınız.

√Patates Suyu Maskesi ile Göğüs Sıkılaştırma – Dikleştirme