Metabolizma Hızlandırıcı Besinler

“Metabolizma; canlıda yaşamın sürdürülmesi esnasında gerçekleşen bütün kimyasal reaksiyonlardır” diyen Diyetisyen Ezgi Topyıldız, “Her organizma; büyüme, gelişme, ısı, hareket, üreme gibi hayati faaliyetlerini sürdürebilmek için dış çevreden bazı maddeler ve enerji almak zorundadırlar. Bu maddeler ve enerji, hayatsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gereken organik moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır.

 

Dış çevreden alınan maddeler ya önce parçalanarak yıkıma uğratılacak veya yıkıma gerek kalmadan lazım olan moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır. Bazal Metabolizma: Bazal metabolizma bedenin istirahat durumunda iken ne kadar enerji yaktığıdır. Bu total, bedenin aşağı yukarı olarak metabolizma hızının yüzde 60’ına eşit gelmektedir. Yani normal şartlarda vücudumuz günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilmektedir. Metabolizmanın hızını yaş, cinsiyet, genetik yapı, hastalıklar, günlük tüketilen karbonhidrat miktarı, hava sıcaklığı etkiler” dedi.

Diyetisyen Ezgi Topyıldız, metabolizmayı hızlandıran besinleri şu şekilde sıraladı;

metabolizmayi-hizlandiran-besinler

Metabolizma Hızlandıran Besinler

Acı Biber:

Acı bibere “yakıcı” özelliğini veren “capsaicin” içeren yiyecekler metabolizmayı hızlandıran besinler arasında ilk başta gelmektedir. Acı biber, yendikten hemen sonra 3 saat boyunca metabolizma hızını 1.2-2 katına kadar yükseltebilir. Yemeklerinizde pul biber, acı toz biber, sivri biber kullanarak gün boyu harcadığınız kalori miktarını arttırmanız mümkün. Acı biberin bir diğer öxelliği de iştahı azaltarak tokluk hissini uzatmasıdır. Acı biber haricinde kekik, kişniş ve tarçında bir miktar capcaicin içermektedir.

 

Zencefil:

Zencefil sindirime yardım ederken vücut sıcaklığını yükseltir ve yemeklerden sonra metabolizma hızını aşağı yukarı yüzde 20 oranından arttırır.

√Zencefilin Kadınlar İçin Faydaları Ve Yararları

 

Yeşil Çay:

Kafein içeren yeşil çay, bunun yanı sıra vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmayı hızlandıran “fenol” isimli bileşikler içermektedir. Taze yeşil çay demleyerek sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. Kafein içeren kahve, oolong çayı ve sıradan çay gibi diğer içecekler de metabolizmayı hızlandırmak için tavsiye edilen içecekler arasındadır.

√Yeşil Çay Kırışıklıklarla Savaşıyor!

 

Protein:

Protein, karbonhidrata oranla daha uzun sürede sindirildiğinden protein bakımından zengin bir yemekten sonra sindirim sistemi daha çok enerjiye ihtiyaç duyar ve harcanan kalori miktarı artar. Balık, tavuk, hindi gibi kırmızı ete oranla daha az yağ içeren protein kaynaklarını daha sık tüketebilirsiniz.

√Protein Diyeti İle Sağlıklı Zayıflama

 

Lifli Yiyecekler:

Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan lif (posa), sindirim sırasında bedenin kullandığı enerjiyi arttırarak metabolizmanın daha süratli çalışmasını sağlar. Ayrıca suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri genel olarak sindirime yardım eder, kabızlık ve ishal gibi sindirime bağlı problemleri önler. Lif bakımından zengin besinler arasında brokoli, ıspanak, kale, elma, portakal, greyfurt, lahana, yulaf, kepekli tahıllar, fındık, badem ve kabak çekirdeği sayılabilir.

√Şişmanlamadan Yiyebileceğiniz 15 Abur Cubur

 

Tarçın:

Tarçının zayıflamaya yardım eden iki etkisi vardır. İlki kan şekerini düzenleyerek 3 öğün arasında yaşanan açlığı bastırır ve öğünlerden sonra daha uzun süre tokluk hissi sağlar. İkincisi ise sindirimi sırasında beden sıcaklığını yükselterek termik etki yaratır. Bu termik etkiyle beraber metabolizma hızlanır ve harcanan enerji miktarı da artar.

√Bal ve Tarçın İle Hazırlanan Mucizevi Kür

 

Keten tohumu:

Keten tohumu, midede su alarak şişmekte ve tokluk hissi yaratmaktadır. Barsak hareketlerini artırarak dışkılamayı basitleştirir. Ayrıca sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı da metabolizmanın çalışma hızını arttırır. 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu karıştırarak tüketebilirsiniz. Mutlaka arkasından 2 su bardağı su tüketin.

√Çörek Otu Yağı Faydaları – Yararları Nelerdir?

 

Ananas:

Ananas bromelain adı verilen sindirim enzimi içerir ve bu enzim proteinlerin sindiriminde etkilidir. Vücutta oluşan yıkım olaylarını çabuklaştırır. Bundan dolayı metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır”

 

Diyetisyen Ezgi Topyıldız, metabolizmayı hızlandırmak için ise şu tavsiyelerde bulundu:

“Daha çok su için.
Sabah kahvaltılarını ve öğle yemeklerini güçlendirin.
Akşam yemeklerinizi erken saate çekin ve hafifletin.
Ara öğünleri netlikle ihmal etmeyin.
İşlenmiş gıdalar yerine doğal besinleri tercih edin.
Yiyeceklerinize baharat ilave edin.
Daha çok ve sık hareket edin.
Kendinizi katiyen aç bırakmayın.
Çiğ sebze tüketmeye özen gösterin.
Kesinlikle öğün atlamayın”