Meyan Kökünün Faydaları

Meyan Kökünün Faydaları

Meyan kökü, baklagiller ailesinden olup ırmak kenarlarında ve nem tutmuş bölgeler üzerinde yetişen bir bitkidir. Yabani bitki kategorisinde bulunan meyan kökünün boyu 1,5 ile 2 metre arasında değişiklik göstermektedir. Bitkinin dışarıdan bakıldığında tarifi ise yaprakları kanada benzeyen, çiçekleri leylak görüntüsüne sahip ve pembemsi renkli bir kelebek biçimindedir.

Bitki olduğu halde meyve verdiği de bilinmelidir. Fasulyeye benzeyen meyveleri esmer kırmızısı renktedir. Türkiye’de meyan kökünün satışını yapan kişiler genellikle osmanlı tarzı kıyafetlerle dolaşmaktadırlar. Amaçları meyan kökünün tarihten bugüne geldiğini bireylere aşılamaktır. Ancak ülkemizde meyan köküne olan ilgi gün geçtikçe azaldığından birçok kişi tarafından ne gibi yararları olduğu bilinmektedir.

√Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nedir?

Meyan Kökünün Faydaları

Meyan Kökü Ağrı Gidericidir: Meyan kökü çayı ve meyan kökünün kaynatılarak hazırlanan çay iyi bir ağrı kesicidir.  Özellikle eklem ağrılarına karşı çok faydalıdır.

Meyan Kökü Depresyona İyi Gelir: Meyan kökünün anti depresan özelliği bulunmaktadır. Sinire ve yorgunluğa karşı faydalıdır. Sinir sistemini yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.

Meyan Kökü Karaciğer Sağlığını Korur: Meyan çayının karaciğeri güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Her gün bir fincan meyan çayı içerseniz, karaciğer rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır.

MeyanKökü  Soğuk Algınlıklarına İyi Gelir:  Meyan kökü çayı soğuk algınlıklarına iyi gelmektedir. Öksürük, nezle, grip gibi rahatsızlıkların tedavisini kolaylaştırır.

Mide Sağlığını Korur: Meyan kökünün içeriğinde bulunan maddeler sağlığında midenizi hastalıklara karşı korur. Kabızlığı giderir.

Meyan Kökü Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Meyan kökü çayı kilo vermeye yardımcıdır. Günde bir fincan meyan kökü çayı tüketmek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Meyan kökünün en yaygın özelliklerinden birisi idrar söktürücü özelliğidir.
Bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar ve müshil özelliği olmasından kabızlık şikayetlerine iyi gelir.
Kadınların adet öncesi edindikleri sıkıntı ve stresin ortadan kalkmasına, ağrısız adet dönemi geçirmelerine yardım eder.
Halsizlik ve yorgunluğu azaltıcı özelliği olmasından tempolu geçirdiğiniz bir günün sonrasında yorgun düşen vücudunu meyan kökü çayıyla toplayabilirsiniz.
Ses kısılması sorunu yaşayanların tedavi süreçlerinde etkili sonuç elde etmelerine yardımcı olur.
Balgam söktürücü özelliği bulunduğundan genellikle soğuk algınlığına kapılan indanlar tarafından tercih etmektedir.
Kronik yorgunluk belirtilerini tamamiyle ortadan kaldırır.
Midede oluşan gaz problemlerini destekleyici özelliğe sahiptir.
Hazımsızlık problemini çözmeye yardım eder. Midede depolanan yiyeceklerin hızlıca dışarı aktarılmasına yardımcı olur.
Menopoz dönemine giren kadınların sarsılan dengelerini sağlamaya yardım eder. Hormonların sabit düzeye gelmesini harekete geçirir.
Siroz tedavisinin tedavisinde etkin rol oynar.

Meyan Kökünün Hazırlanışı

Meyan kökünü toz kıvamına gelinceye kadar ezin ve elde ettiğiniz tozu bir bardak suyun içerisine dökün. Bardak içindeki tozu 1 saat civarında bekletip bir tülbendin içinde süzün. Elde ettiğiniz karışıma 5-10 damla kadar limon ve buz ekledikten sonra servise hazır hale getirin.