Migren Ağrılarını Geçirmenin Doğal Yolları

Migren Ağrılarını Geçirmenin Yolları.

Migren günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bir baş ağrısı türüdür. Hayatı zinden eden bu şiddetli baş ağrılarından korunmak için yapılması gereken en önemli uygulama ise beslenme alışkanlıklarına özen göstermek ve stresten uzak durmaktır. Ayrıca yapacağınız bazı uygulamalarla migren ağrılarından kurtulabilirsiniz.

stres

Stresle Baş Etmeyi Öğrenin:
Eğer gün içerisinde yoğun stres içerisindeyseniz ve bununla nasıl baş edeceğinizi bilemiyorsanız migren atağı için risk oluşturuyorsunuz demektir. Diğer yandan anksiyete (aşırı kaygılı olma) ve depresyon başta olmak üzere psikolojik bozukluklar da migrene sebep olabilmektedir. Bu bozukluklar çoğu defa migren ataklarının sebebi olarak gösterilse de, aynı zamanda migren ataklarına karşı psikolojik bir tepki olarak da ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı stresten mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

 

egzersiz

Vücudu Zorlamayan Basit Egzersizler Yapın!
Migren hareketle birlikte çoğalan baş ağrısı olduğu için ataklar olduğu zaman egzersiz ve yolculuk önerilmemektedir. Migren ataklarının olmadığı zamanlarda ise yürüyüş, yüzme veya kardiyo benzeri vücudu zorlamayan basit egzersizler yapmayı eksik etmeyin. Bu egzersizler serotonin hormonu salgılayarak stresi azaltmakta ve dolaşım sistemini düzenlemektedir, bu sayede de migren ataklarını azaltmada faydalı olmaktadır.

 

ilaç

Doktorunuzun Yazdığının Haricinde Ağrı Kesici Kullanmayın!
Neredeyse hepimiz başımız ağrıdığında ağrı kesici ilaç kullanıyoruz. Eğer baş ağrınızın sebebi migren ise ve siz ayda 4-5 defadan çok ağrı kesici ilaç kullanıyorsanız, bu alışkanlığınızı hemen bırakmalısınız. Sebebi ise fazla ağrı kesici almanın migren ağrılarını daha da şiddetlendirmesi ve atakları arttırarak inatçı bir baş ağrısını ortaya çıkarmaktadır.

 

gıda

Tükettiğiniz Gıdalara Dikkat Edin!
Alkol, nitrit ve nitratla yüklü besinler (salam, sosis, sucuk ve pastırma benzeri şarküteri ürünlerinde mevcuttur), monosodyum glutamat (gıdaların aromasını fazlalaştırmak adına katılan katkı maddesi), baharatlar, eskitilmiş peynir, deniz ürünleri, nişasta, çikolata, aşırı tuz gibi şeylerin tamamı, migrene bağlı baş ağrısını tetikleyen gıdalardır.

 

ara öğün

Öğünleri Kesinlikle Atlamayın Ve Küçük Miktarda Olsa Sağlıklı Bir Şeyler Tüketin!
Migren ataklarına azaltmak için her gün 2 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmeye dikkat ediniz. Kesinlikle öğünleri atlamayın. Öğün atlamak hipoglisemiye (kan şekeri düşüklüğüne) sebep olduğu için migren ataklarına sebep olabilmektedir.

 

östorojen

Östrojen İçeriği Yüksek İlaçları Kullanmayın!
Hormonal değişimler, artan östrojen seviyesi ve regl zamanındaki su tutulumu ile ödem, migren baş ağrısı ataklarına sebep olabilmektedir. Bu zamanlarda, dinlenerek, beslenme düzenine özen göstererek ve gerektiğinde ilaç takviyesi yaparak daha rahat geçirmeyi sağlayabilirsiniz. Östrojen içeriği yüksek olan doğum kontrol hapları migren ataklarını çoğaltacağından dolayı hekiminize migren tipi baş ağrınız olduğunu kesinlikle belirtiniz.

 

uyku

Uyku Düzenine Dikkat Edin!
Sizde bir migren hastası iseniz uyku düzenine büyük önem vermeniz gerekmektedir. Olabildiğince aynı saatte uyuyup, aynı saate kalkmaya ve bu düzeni hafta sonları da devam ettirmeye dikkat ediniz. Günde minimum 6 saat uyumaya dikkat ediniz. Fakat diğer aklınızda olması gereken nokta da fazla uykunun migreni tetikleyeceğidir. Dolayısıyla günde 10 saatten fazla uyumamaya özen gösterin!

 

ışık

Parıltılı Ve Sarı Işıklı Ortamlardan Olabildiğince Uzak Durun:
Aşırı parlak ışıklar, yanıp sönen ışıklar, floresan ve yoğun geometrik desenli yüzeyler migren ataklarını ortaya çıkarmaktadırlar. Bu sebeple evinizin de ışıklandırma için sarı ışık kullanmayın, karanlık ortamlarda televizyon izlemeyin, fazla parıltılı ışıklı ortamlarından, örneğin AVM’lerden mümkün olduğunca uzak durun.

 

tatil

Yüksek Rakımlı Yerlerde Tatil Yapmamaya Dikkat Edin:
Migren rahatsızlığı bulunanlar mevsimsel geçişler, nem, hava basıncı değişiklikleri ile lodos gibi hava değişimlerine karşı daha fazla duyarlıdırlar. Bu sebeple lodoslu havalarda elinizden geldiği kadar dışarıya çıkmamaya özen gösterin. Diğer yandan yüksek rakım; oksijen seviyesinde ve basınçta düşmeye neden olabilmektedir. Bunun neticesinde de migren ataklarını artmaktadır.

 

parfüm

Kendinizi Ağır Parfüm Ve Sigara Kokularına Maruz Bırakmayın!
Migren rahatsızlığı bulunanlardan koku reseptörleri aşırı hassas olanlarda tetikleyici faktör olabilmektedir. Bu sebeple bilhassa çamaşır suyu, ağır parfüm ve sigara kokusu gibi keskin kokulardan kendinizi korumaya çalışınız.