Nefes Darlığı Ve Öksürüğe Karşı Ebegümeci Faydaları

Ebegümeci nisan ve temmuz aylarında, genellikle parlak sarı, az da olsa beyaz renkli çiçek açan birden çok senelik otsu bitkilerdir.

5 veya daha çok parçadan oluşan çiçekleri vardır. Taç yaprakları çoğunlukla parlayan sarı renktedir. Yaprakları tam kenarlı veya elsi dilimli şekilde olur .Ebegümeci her yerde yetişen ve bulunabilen, yol kenarlarında, tarlalarda, göl, su kenarlarında ve ormanlarda yetişebilen sağlam bir bitkidir.

Ebegümeci yemeği de tadı oldukça güzel olan ve her zaman tüketilebilecek bir yemektir. Ebegümeci sebzenin yemeği ilkbahar aylarında çokca tercih edilen bir yemektir. Bir çık yerde yetişebilen bu şifalı ebegümeci bitkisine manavlarda, pazarlarda ve market raflarında rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Ebegümeci İçindeki Maddeler (Etken Maddeleri) ve İçeriği

Müsilaj, malvidin, malvin adlı anthocyan maddesi içerir. Ayrıca glikoz, C vitamini, kalsiyum, fosfor, protein maddelerinide taşımaktadır.

ebegümeci

Halk Arasında Bilinen Adı (Diğer İsimleri)

Latince de malva sylvestris olarak bilinen ebegümeci bazı bölgelerde cilatka çolaka, develik, saracak, elegömeci diye bilinirken kimi yörelerde ise gömeç, hubbaz, hamaylık, karagöz, molasa, paçık, tolik, kabarlik olarak bilinmektedir. Ayrıca kimi yörelerde bu şifalı bitki; develangir, ebemgömeci, evemkömeci, gaba, ilmik, kabalık, kazankarası, kobalangir, pencer, tebük adlarıylada bilinmektedir.

 

Ebegümecinin Faydaları:

Saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunan bu şifalı bitkinin bazı faydaları şu şekildedir. Vücutta çıkan çıban ve yaraların sebep olduğu ağrıları geçirmek için kullanılır. Balgam söktürür, göğsü yumuşatır, nefes darlığına faydalıdır ve öksürüğü giderir. Bu etkenlerinden dolayı kış aylarında fazla fazla tüketilmelidir. Bağırsakların ve midenin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsak sorunlarının başında gelen kabızlık sorunlarında birebir etkili olan bir şifalı bitkidir. Bağırsakları hafifleterek, kolay bir sindirim yapılmasını sağlar. Gastrit, ülser, mide ağrılarını dindirir, mide bulantısı ve kusmaları keser. Ateşi düşürür ayrıca soğuk algınlığında vücuda rahatlık verme etkisi vardır. Bademcik ve boğaz iltihaplarını durdurur. Grip, nezle, öksürük, bronşit ve nefes darlığı tedavisinde oldukça etkili ve kesin sonuçlar almanızı sağlar. Cildi kırışıklıklara karşı korur ve akciğer kanseri tedavisinde kullanılır.

Şifası saymakla bitmeyen ebegümeci gargarası bademcik iltihabı, ağız yaraları, faranjit, boğaz ağrıları gibi rahatsızlıklar için çok yararlıdır. Burun kanamasının durdurulmasında kullanılması da diğer bir faydasıdır. Vücutta oluşan leke, akne, sivilce gibi rahatsızlıklar için de etkilidir.

Alerji, ciltte alerjiler neticesinde oluşan kaşıntılarda ebegümeci çayı büyük fayda sağlar.

Bronşit, boğaz ve bademcik iltihabı, faranjit, öksürük gibi hastalıkların tedavisinde 40 gr. Ebegümeci yaklaşık 1 lt. suda kaynatılır ve 10 – 15 dk. demlenir. Bir gün içerisinde 5 kahve fincanı kadar içilir.

Sivilceler, akne tedavilerinde, çıbanların olgunlaşması tedavisinde, lapası veya kompresi oldukça faydalıdır.

Deri döküntüleri, deri yaralanmaları, deri alerjileri tedavileri, kaşıntılar, deri yanıkları için ebegümeci banyosu rahatsızlık görünen bölgeye uygulanmalıdır.
Faydaları saymakla bitmeyecek olan bu şifalı bitkiyi her türlü hastalıktan kurtulmak için taze olarak veya yemek şeklinde tüketilebilir. Ayrıca salatalara eklenebilir yada demleyerek çay olarak da tüketilebilir.

 

Ebegümecinin Zararları Veya Yan Etkileri

Kısırlık sorunu yaşayan, hamile kalmakta zorluk çeken hanımların ebegümecinden uzak durmaları önerilir.