Ödem Atıcı Doğal Bitki Çayları

Dilimize “vücudun su tutması” olarak yerleşen ödem, çoğunlukla bilek, kol, el, ayak ve bacaklarda görülür ama kimi insanlarda vücudun tüm bölgesinde görülebilmektedir. Ödem oluşmasının fiziksel aktivite, genetik, ameliyat, aşırı tuzlu beslenme, şeker hastalığı, hamilelik, menopoz, adet dönemi, kimi ilaçlar ve sağlıksız beslenme benzeri birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Aşağıda yazacağımız bitki çayları ile vücudunuzda oluşan ödemleri kolaylıkla vücudunuzdan atabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken bu ödemlerin tekrar oluşmaması için ilk olarak vücudunuzda ödeme neyin sebep olduğunu bilmelisiniz.

İdrar söktüren ve bu yolla ödem atılmasına faydalı olan bitki çayları şunlardır.

 

Maydanoz Çayı: İdrar söktürücü özelliği bulunması sebebiyle diyet listelerinin neredeyse vazgeçilmezi arasında bulunan maydanoz çayı bu etkisinin yanında antioksidan özelliği sayesinde vücudu temizler ve kolesterolü düşürücü faydası bulunmaktadır.

Maydanoz Çayı Hazırlanışı: Bir bardak maydanoz çayı hazırlamak için 2 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz yâda 4-5 kök taze maydanoz yapraklarından hazırlayabilirsiniz. Eğer çay için taze maydanoz kullanacaksanız çayın demleme süresini biraz daha uzatmalısınız. Maydanoz Çayı sayfamızda konu ile ilgili daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Karahindiba Çayı: Etkili bir antioksidan olan karahindiba çayı iltihap bulunan hastalarda iltihabı gidermek için ve yaşlanma geciktirici müthiş özelliğe sahiptir. Tüm bunların yanında karahindiba çayı etkili bir ödem sökücüdür. Mide bulantısına iyi gelir, kan şekerini dengeler ve dahası ciltte meydana gelen egzama benzeri rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

 

Yaban Mersini Çayı: Güçlü bir antioksidan özelliği bulunan yaban mersini çayı aynı zamanda ödem söktürücü özelliği bulunmaktadır. Yaşla birlikte ortaya çıkan hafıza sorunlarına karşı beyni muhafaza eder ve karaciğeri korur.

 

Ekinezya Çayı: Bilhassa bulaşıcı hastalıkların fazla olduğu kış zamanlarında vücut direncini arttırarak vücudu hastalıklara karşı korur ve nezle, grip benzeri rahatsızlıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Karahindiba ve maydanoz çaylarına göre idrar söktürücü özelliği biraz aha azdır ancak yine de etkilidir.

 

Dilerseniz bu çayları tek başlarına veya karıştırarak tüketebilir veya kimilerini salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Ödem Atmak İçin Diğer Bir Çay Tarifi: yarım çay kaşığı ısırgan otu, yarım çay kaşığı rezene tohumu, 1 çay kaşığı karahindiba kökü ve yarım çay kaşığı kurutulmuş mısır püskülünü harmanlayarak sıcak su ekleyerek 8 -10 dakika arasında demleyiniz. Bu karışımı günde üç defa tüketmeniz uygun olacaktır. Bu çay ile olumlu sonuç alanların sayısı oldukça fazladır.

 

Ödem Söktüren Diğer Tavsiyeler

 

Tuzu Tüketimini Azaltın: Vücudun gereğinden çok su tutmasına sebep olan olan tuzu mümkün olduğunca az tüketiniz. Diğer yandan tuzlu peynir vb atıştırmalıkları da az yiyiniz.

Kafeini Azaltın: Alkol, kafein ve sigara organların normal akışını baskılayarak bünyede sıvı birikimini arttırır.

Kızarmış Yiyecekleri Daha Az Tüketin: Kızarmış yiyecekler, çikolata ve hayvansal protein kaynakları safra kesesi, karaciğer, böbrekler ve pankreasın çalışmasını olumsuz yönde etkilemektedir.

Mümkün Oldukça Taze Meyve ve Sebze Tüketin: Taze meyve ve sebzeler toksinlerin ve fazla suyun vücuttan daha hızlı bir şekilde atılmasına faydalı olacaktır.

Su İçin: Kimi hanımlar su içmenin vücutta daha fazla su toplanmasına neden olacağını düşünürler ama olay tam tersidir. Yeteri miktarda su tüketmek fazla toksin ve sodyumun vücuttan atılmasına faydalı olacaktır.