Organik Oda Kokusu – Parfümü Nasıl Yapılır

Evlerde kullanılan oda kokuları, hayatımızın tüm alanında olduğu gibi maalesef haddinden fazla kimyasal içerir ve genelde sprey şeklinde bulunmaktadır. Bu kimyasalları evin içine yaymak ve solumak ilk olarak çocuklarınız ardından da sizler için büyük bir tehlike barındırmaktadır. Nedeni ise, ciğerlere yapışan bu kimyasalların sağlığımız için büyük bir risk taşmasıdır.

Bu kokuları hayatınızdan çıkararak yerine evinizde tamamen organik ürünlerle koku yapmanız mümkün. Yapacağınız bu organik ürünler hem sağlığınıza hem de cebinize faydalı olacaktır.

Evde Yapabileceğiniz Organik Oda Kokusu;

 

Ev Yapımı Oda Parfümü İçin Malzemeler:

Bir adet çiçek sulamakta kullanılan fısfıs (Benzer ürünleride kullanabilirsiniz.)

4-5 damla limon suyu

3-4  damla portakal yağı yâda kullanmak istediğiniz başka bir çiçek yağı

Yarım litre temiz su

1 çay kaşığının ucu kadar karbonat

 

 

Ev Yapımı Oda Parfümü Yapılışı:

Yarım litre suyu bir adet fısfısın içine ekleyiniz. Ardından suya bir çay kaşığının ucu kadar karbonat ekleyiniz. Daha sonra 4-5 damla limon suyu ve 3-4 damla portakal yağı ile beraber eğer kullanmak istediğiniz diğer yağlar varsa onları da ekleyebilirsiniz. Karışımı dilediğiniz biçimlerde deneyebilirsiniz. Yani portakal yağı yerine diğer kokulu yağlarda kullanabilirsiniz. Ev yapımı oda parfümünüz hazır.

 

Değişik ev yapımı oda parfümleri elde etmek için eğer isterseniz 4-5 damla kadar biberiye yağı yâda çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.  ( Biberiye yağı içeriğinde mevcut olan uçucu sineol maddesi nefes yoluyla beyne tesir ederek hafıza ve dikkat arttırıcı özelliği bulunmaktadır, çay ağacı yağının ise doğal bir dezenfektan ve böcek kovucu etkisi bulunmaktadır)

 

 

Doğal Banyo ve Lavabo Kokusu Yapma

Naftalin, Ernet ve Benzeri Maddelerin Zararları

Neredeyse hepimizin evinde kimyasal tuvalet kokuları (ernet olarak bilinir) bulunmakta ve kullanılmaktadır. Bu tür kokuların   içeriğinde Paradiklorobenzen isminde bir kimyasal zehir bulunmaktadır. Aynı şekilde küçük haşerelerden kurtulmak için kullanılan naftalinin içerisinde de aynı zehirden bulunmaktadır.  Bir tabletten fazla yada 5 gramın üzerinde alınması durumunda toksik etkiye sebep olmaktadır. Oral alımlarda ise bulantı ve kusmaya sebep olmaktadır. Buharları ise göz ve burunda irritasyona sebep olmaktadır. Ayrıca vücutla temasında alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Aşırı solunmalarda ise akciğere ve karaciğere ciddi zararlar verebilmekte, uzun süre kullanılmalarında ise kanserojen etki yapabilmektedir.

 

İşte sizler için hazırladığımız ve daha da geliştirebileceğiniz doğal banyo ve lavabo kokusu için Malzemeler:

Lavanta yağı

Bir adet temiz kavanoz

İki-üç yemek kaşığı karbonat,

İsteğe göre bir avuç lavanta kurusu

Kağıt muffin kalıbı yada alüminyum folyo

 

Doğal Banyo ve Lavabo Kokusu Yapımı:

Temiz bir kavanoz içerisine 10 damla lavanta yağı ekleyip üzerine bir miktar karbonatı ekleyiniz. Eğer evinizde mevcutsa isterseniz biberiye yağı yada çay ağacı yağı da ekleyebilirsiniz karışıma. Ardından bir avuç kadar lavantayı kavanoza ekliyoruz. Muffin kağıdını yada alüminyum folyoyu kapak yerine kavanozun ağzına geçirerek sabitliyoruz. Koku çıkışını sağlamak için üst taraftan 8-10 adet delik açıyoruz.