• TARİH: 03.12.2020
Oruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin 5 Öneri

Oruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin 5 Öneri

Yazın en sıcak günlerine denk gelen Ramazan ayında en çok zorlandığı susuzluk konusunda uzmanlar önerilerde bulunuyor.

Yaz mevsiminde vücudumuzun en fazla ihtiyacı olan suyun yokluğunu, Ramazan ayında nasıl daha az hissedebiliriz, oruçlu iken susuzluk çekmemek ve ramazanda daha az susamak için neler yapmalıyız?

İftar vaktinin gelmesi ile beraber suya yüklenip bir anda çok fazla su tüketmenin, ertesi gün çekilen susuzluk sorununu aza indireceğini kanaati hata bir kanaat olup, uzmanlar iftardan sahura kadar azar azar su içerek bedenin gereksinim duyduğu su miktarının bölüştürülmesinin vücudumuz için daha faydalı olduğunu savunmakta.

Kahve çay tüketiminin çok fazla olması da ekstra bir susuzluğa sebep olmakta. Çay ve kahveyi çok sevenler ve fazla tüketenler anlık olarak susuzluklarının geçtiklerini düşünseler de, alınan bu sıvılar aynı hatta daha çok miktarda sıvının vücuttan atılmasına, bu da vücudumuzun yeniden susuz kalmasına sebep olacak.

Sahurda ne kadar çok yemek yenilirse ertesi gün o kadar az acıkılacağı kanaati hata bir kanaatdir. Sahurda çok fazla yemek tükettiğiniz zaman ertesi gün hissedilen su ihtiyacı da o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden sahur zamanı hafif gıdalar tüketmeye, kızartmalardan ve tuzlu ağır yiyeceklerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Oruçlu kalınan süre zarfında vücudumuzun su sarfiyatına sebep olacak ve susuzluk hissetmemizi sağlayacak fiziksel etkinliklerden uzak durmalıyız. Hafif kıyafetler giyinip, serin ortamlarda mevcut susuzluğu azaltma da yardımcı olacak.

Vücudumuz su ihtiyacını yalnızca su ile karşılamamaktadır. Meyvelerden ve sebzelerden de belli miktarlarda su almaktayız. Bu yüzden iftar ve sahurda tükettiğiniz yiyeceklerin su ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacak gıdalar ve sulu yemek olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Oruçluyken Diş Ağrısı Nasıl Geçirilir?
Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Tarçınlı Su Diyeti İle Doğal Zayıflama | Kadın Ne Der?: […] (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
2019-03-16 04:07:39
Su Diyeti Yaparak 15 Günde 12 Kilo Verebilirsiniz | Kadın Ne Der?: […] √Tarçınlı Su Diyeti İle Doğal Zayıflama […]
2019-03-14 03:18:12
2018-08-30 09:45:00
Bu sitede yer alan yazılar,görseller ve videolar bir hastalığın tanısı ve tedavisi için öneri niteliği taşımamaktadır. Yaşamış olduğunuz sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri ve şifalı bitkilerin kullanımı için doktorunuzdan tavsiye alınız.