Övülen Çocuklarda Narsist Olma Riski

Çok övülen çocuklar narsist oluyor

Psikiyatrist Dr. R. Sabri Yurdakul, ebeveyn davranışlarının çocuklar üzerinde yarattığı etkilerle ilgili ilginç açıklamalarda bulunuyor.

Hollanda’nın Amsterdam Üniversitesindeki bilim adamlarının, 7 ile 11 yaş arası çocuklarda yaptıkları araştırmaya göre, anne ve babası tarafından sürekli övülen çocukların, “Narsist” olabileceklerini ortaya koyuyor. Psikiyatrist Dr. R. Sabri Yurdakul, çocukları zaman zaman olumlu özelliklerini öne çıkararak övmenin iyi olduğunu, öz güvenlerinin artmasını sağladığını belirtti. Ancak, çocukların aşırı övülmesi, çocuklarda içi boş bir öz güven oluşturarak, kendi değerini abartıp diğer insanları küçük görerek narsist bir kişilik oluşturabilir. Gereksiz derecede öz güvene sahip olan çocuklarda bencillikle birlikte gelişen narsist eğilimler ileriki yaşantısında yapacağı girişimlerde başarısız olmasına neden olabilir.

“ Çocuklarınızın davranışlarını övün, zekasını değil ”

Psikiyatrist Dr. R. Sabri Yurdakul, yapılan başka bir araştırmada ise zekâsı övülen çocuklarla, çalışma azmi övülen çocukların karşılaştırıldığını belirterek, çalışma azmi övgüyle ödüllendirilen çocukların zekâsı övülen çocuklardan daha başarılı olduğunu, söyledi.

Bunun nedeninin zekânın belli bir noktaya kadar yeterli olduğunu ve bir yerden sonra yetersiz kaldığını, bununla birlikte gayretin övülmesinin ise çalışma konsantrasyonunu arttırıcı özelliği olduğunu ve çocuğun övgüyü sürekli kılmak için bu gayreti korumaya çalıştığını belirtti.

Psikiyatrist Dr. R. Sabri Yurdakul övgü; zekâ, güzellik, yetenekler konusunda etkili olabilir ve övgülerin öz güven arttırıcı etkisi vardır. Ancak bu övgülerin fazla olması ileride bu övgüler deki konuların gerçek olmadığının çocuk tarafından anlaşılmasıyla kaygı verici durumlar oluşturabilir dedi. Bu kaygıları doğru çıkaran deneyimler olursa bu defa aksi yönde tesir yaratmakta ve öz güven kaybına neden olabilmektedir.

Örneğin müziğe yeteneği olduğunu düşündüğümüz çocuğunuzun bu yeteneğiyle ilgili aşırı övdüğünüz zaman çocukta oluşacak büyük beklentiler, çocuğunuz başarısız olduğunda gün yüzüne çıkacak ve psikolojik bir yıkıma neden olabilecektir. Dikkat etmeliyiz.

Yurdakul son olarak; Zekânın ve yeteneklerin sonu vardır ama gayretin sonu yoktur” dedi.