Popüler Diyetlerden Uzak Durun

Medipol Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Sanem Avcı, diyette yapılan yanlışlara karşı sağlıklı beslenme adına önerilerde bulundu.

 

Kadın ve erkek ayrımı olmadan insanların estetik endişesinin ve yeryüzünde ciddi bir rahatsızlık problemi olan obezitenin fazlalaşması ile zamanımızda kilo verme adı altında onlarca popüler diyet gündeme gelmiştir. Bu diyetler; değişik adlarla bilinen proteinden zengin diyetler, düşük kalorili diyetler, açlık diyetleri veya tek tip beslenme biçiminde yapılan diyetlerdir. Peki, bu diyetler sağlıklı mı ve gerçek anlamda zayıflatıyor mu?

Medipol Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Sanem Avcı, diyet hatalarına karşı sağlıklı beslenme için önerilerde bulundu.

Birçok insan hemen zayıflayarak sahip olduğu fazla kiloları vermenin peşindedir. Bunun içinde her zaman bir yenisi ortaya çıkan ve sadece kilo vermeye odaklı sosyal medyada bulunan 3 gün, 1 hafta, 15 gün gibi kısa zamanlar için hazırlanmış hazır diyetler mutlaka bir kez denenmektedir. Diyet insanın biyokimyasal bulgularına, kilosuna, cinsiyetine, yaşına, boyuna, fiziksel aktivite düzeyine ve beslenme şekline göre değişiklik gösterir. Unutulmamalıdır ki; DİYET HER ZAMAN KİŞİYE ÖZELDİR…

Size hızlı zayıflamayı vaat eden, erişmenin basit olduğu bu meşhur diyetlerin cazibesine zamanımızda sadece hanımlar değil artık erkeklerde kapılıyor. Doğru bu tür diyetler kilo vermenizi sağlıyor, tartıda gözüken sayılar insanları mutlu ediyor ancak bunun sağlıklı bir zayıflama olmadığını, bu diyetler bırakıldığında geri alınan fazladan kilolar ve diyet sırasında ve sonrasında oluşan sağlık problemleri baş gösteriyor. Gereğinden fazla olan kiloları vermek için yapılan hatalı diyetler kısa zamanlı kilo vermeleri sağlarken, yapmak istediğinizin aksine obezitenin artmasına sebep olmaktadır.

Zayıflamak için yapılan diyeti esnasında bireyin ayda 4 ile 6 kilo arası kaybetmesi sağlıklı ve kalıcı kilo verdiğini gösterir. Popüler diyetlerde ise haftalık dahası bir günde bu sayılarda kilo vermeyi garantilemektedir. İnsan bedeni yağlar, kaslar, kemikler ve sudan oluşur.

Kilo verme esnasında bedende fazla olan yağ hücrelerinden yakılması sağlıklı ve kalıcı kilo verme olduğunu gösterir. Bu diyetlerde çoğunlukla kas ve su kaybı ortaya çıkar bu da bedenimizin direncini kaybetmesine, bedenin asit baz dengesini değiştirerek beynin zarar görmesine, hanımlarda regl düzensizliğine ve gelişme çağında bulunan çocuklarda büyüme ve gelişmenin zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Mucize kilo verdiren diyetler sizi tek yönlü, hatalı, dengesiz ve sağlıksız beslenmeye yönelterek zayıflatır. Popüler diyetlerin özellikleri ve sakıncalarından biraz da bahsedelim.

Protein Ağırlıklı Diyetler (Dukan, Karatay, İsveç, Taş DevriDiyeti vb.)

Protein çoğunluklu diyetlerde karbonhidrat ve yağlar kısıtlanır, fazlaca et ve hayvansal gıdalar yenir. Beyin enerji desteği olarak karbonhidratları kullanmaktadır. Beynin iyi çalışması için günde minimum 50 ile 100 gram arasında karbonhidrat alımı gerektiği unutulmamalıdır. Düşük glisemik indeksli karbonhidratların tüketilmesi yararlıdır fakat karbonhidratların tamamen kesilmesinin manası yoktur.

Diyette karbonhidratın azaltılması kilo vermeye neden olur ancak bu diyetlerde protein kaynağı olarak yenilen besinlerden alınan hayvansal yağ, kan kolesterol seviyesinin yükselmesine ve bu sebeple kalp rahatsızlıkları tehlikesinde yükselişe sebep olmaktadır. Ayrıca yüksek protein almak kemiklerden kalsiyum çekilmesine ve bundan dolayı osteoporoz tehlikesinde artışa sebep olabilmektedir. Proteinin arttırılması diyetle posa alımını düşürerek barsak sorunlarına sebep olur.

Düşük Karbonhidratlı Diyetler (Atkins, Hollywood, Ketojenik, Stillman Diyeti vb.)

Diyette karbonhidratın azaltılarak, protein ve yağ seviyesinin yükseltildiği diyetlerdir. Protein merkezli diyetlerde olduğu gibi bu diyetlerinde doymuş yağ ve kolesterol miktarı fazladır ve koroner kalp rahatsızlığı bakımından tehlike taşımaktadır. Sıvı ve elektrolit düzeninde bozukluk, yine protein merkezli diyetlerde olduğu gibi kalsiyum atımının fazlalaşmasına neden olur.

Karbonhidrat ve Proteinin Birlikte Tüketilmediği Diyetler (Montignac Diyeti)

Bazı meşhur diyetler karbonhidrat ve proteinin beraber tüketilmesinin vücuda zararlı olduğunu ve kilo vermeye mani olduğunu iddia eder. Hâlbuki beraber tüketilmesi değil lazım olandan çok tüketilmesi zararlıdır. İyi beslenmede bütün besin gruplarının ana yemeklerde beraber tüketilmesi gerekir. Buna benzer diyetlerdeki beslenme biçimi mide ve barsak dengesini bozmakta hatta ülsere neden olabilmektedir.

Tek Tip Besine Yönelik Diyetler (Karpuz, Lahana, Üzüm, Patates Diyeti vb.)

Çoğunlukla karbonhidrat miktarı fazla, protein ve yağ miktarı düşük olan diyetlerdir. Protein açısından yetersiz olması bireyin kas kaybına sebep olabilir. Bu diyetler birçok vitamin ve mineral bakımından eksiktir. Sağlık bakımından kemik erimesi, dikkat azalması, yorgunluk, böbrek hastalıkları, kansızlık ve sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir.

Düşük Kalorili Diyetler (Açlık, Prenses, Simeons Diyeti vb.)

Yeterli ve düzenli beslenme verimliliği kazandırmaktan ziyade insanın günlük gıda ihtiyacını vermeyen 800 kcal’den daha düşük kalorili ve çoğunlukla sıvı yüklü beslenilen diyetlerdir. Hızlı kilo vermeyle bazal metabolizma hızının yüzde 20 miktarda azalmasına, kas ve su kaybının artmasına neden olur ve kişi diyeti terk edip eski beslenme alışkanlığına geri döndüğünde bedendeki yağ miktarının daha fazla yükselmesine sebep olur.

Popüler Diyetler Yeme Bozukluklarına Sebep Olabilir!

Yorgunluk, kansızlık, konsantrasyon eksikliği, baş ağrısı, baş dönmesi, sinirlilik, ishal, kabızlık, bulantı, kusma, kardiyovasküler hastalıklar, safra taşları, saç dökülmesi, tırnaklarda çabuk kırılma, böbrek hastalıkları, osteoporoz popüler diyetlerin muhtemel yan etkileridir. Bu diyetlerin dengesiz bir biçimde yapılması insanı psikolojik olarak da etkilemektedir. Sürekli tekrarlanan az kalorili bu diyetler bilhassa genç yaşlardaki kişilerde daha fazla görülen yeme bozukluklarının meydana çıkmasına sebep olabilir.

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Sanem Avcı, “tartıda kısa zamanda gördüğünüz kilo vermeleri sizi memnun edebilir ancak sadece kilo verdirmeye yönelik olan, kişiden kişiye değişen farklılıkları göz ardı ederek hazırlanmış meşhur diyetlerin beden sağlığınız açısından ciddi bir tehlike oluşturduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kilo verirken hedefiniz sağlıklı ve yeterli beslenmeyi yakalayarak beden yapınızı bozmadan zayıflamak ve bu beslenme biçimini hayat tarzınız haline getirmek olmalıdır. Her insanın metabolizması kendine hastır ve diyetin bu konuda uzman biri hekim tarafından kişiye özgü olarak hazırlanması gerekir. Estetik kaygılarınız beden sağlığınızın önüne geçmesin.” diyerek tavsiyelerde bulundu.